החתלה רעה: אילו חומרים רעילים מסתתרים במזרני ההחתלה לילדינו?

 
עודכן 22:24 03/12/2017

בתוך המזרנים שעליהם רובנו מחתלים את התינוקות, מסתתרים פתלאטים - חומרים רעילים -בהיקף גדול ומדאיג, שאמור להדיר שינה מעיני כל הורה. ואיפה התקנים?

 
 
 
 
 

השורה התחתונה מאוד מתסכלת: לנו ההורים אין היום שום דרך להתגונן מחומרים מסוכנים שנקראים פתלאטים ונמצאים כמעט בכל מזרן החתלה, סדין גומי, שעוונית ושאר מוצרי הפלסטיק שעליהם התינוקות שלנו שוכבים - שעות.


באופן מפתיע, התקן שחל על צעצועים מפלסטיק - לא קיים במוצרים האלה. לישראל אי אפשר להכניס בובת פלסטיק או בקבוק או מוצץ שיש בהם עשירית האחוז פתלאטים, אבל במזרני ההחתלה יש 20 או 25 אחוזים של החומר הזה, פי 200 מהמותר בתקן של צעצועים.


>> לפינות נוספות של ברקוד

הכירו את האטרקציות שמחכות לכם בהונג קונג?

מה עושים ויאגרה והורמונים בסלט שלנו?

קפוא או טרי: באילו ירקות יש יותר ויטמינים?

 

איך זה קורה? ומה הנזק שעלול להיגרם למאות אלפי ילדים בישראל מאותם פתלאטים? הנה הכתבה שהכנו עם רכזת ברקוד ליאור ורוצלבסקי, והתחקירנים שני בר דוד ודוד ראדה.

 

 
החלפת חיתול על מזרן החתלה
החלפת חיתול על מזרן החתלה צילום : פוטוליה
 

תגובת משרד הכלכלה, האחראים לכך שעדיין אין תקן בישראל: "בעקבות מידע שהתקבל ממשרד הבריאות על הימצאות מתכות כבדות ופטאלטים במשטחי החתלה מסוג זה, יזם משרד הכלכלה רביזיה בתקן כך שיחול גם עליהם והם ייבדקו וייאכפו בהתאם. התקן נמצא בהליכי עדכון מתקדמים".

 

מרשתות שילב, בייביסטאר, מוצצים וכלבו סימה נמסרה תגובה דומה - כולם הדגישו שלמרות שלא קיים תקן בישראל להמצאות פתלאטים במוצרים הנ"ל, הם מסירים מיידית את המוצרים מהמדפים עד להמשך הבירור מתוך דאגה לבריאות התינוקות וכי פנו ליצרנים בבקשות הבהרה.

 

ואכן, נדגיש שוב - אין תקן, ולכן החנויות לא עשו משהו לא חוקי, ואין בתחקיר טענות נגדן. נקווה שתקן ייקבע בהקדם כדי לשמור על בריאות ילדינו.

 

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.