חוק המרכולים יעלה בממשלה - כדי למנוע מליברמן לעכב את אישורו

 
עודכן 14:08 01/12/2017

החוק האוסר על עיריות לאשר פתיחת עסקים בשבת הונח על שולחן הממשלה, על מנת שלא לאפשר לשר הביטחון להגיש ערר בוועדת השרים. על פי הצעת החוק, שר הפנים לא יאשר חוק עירוני בנושא אלא "לצרכים חיוניים", לשיקול דעתו. 58 ראשי ראשויות מקומיות חתמו על עצומה נגד החוק

 
 
 
 
 

בווידאו: משבר השבת בממשלה


 

המשבר בקואליציה: "חוק המרכולים" הונח היום (שישי) על שולחן הממשלה, על מנת ששר הביטחון אביגדור ליברמן לא יוכל לעכב את אישורו על ידי הגשת ערר בוועדת השרים לענייני חקיקה.

 

החוק קובע כי חוקי עזר בעניין פתיחתם וסגירתם של עסקים בשבת לא ייכנסו לתוקף ללא הסכמתו של שר הפנים. השר יוכל לאשר חוקים כאלה רק אם פתיחת העסקים נדרשת כדי לספק צרכים חיוניים, לפי שיקול דעתו של השר. ביום שני הודיע ליברמן בישיבת סיעתו כי הוא מתנגד לחוק והבטיח לפעול נגדו.

 

>> לכתבות נוספות בחדשות עשר:

בוטלה השביתה שתוכננה ביום ראשון בבתי הספר העל-יסודיים

גרמניה: דיווח על מו"מ בין מרקל לסוציאל-דמוקרטים

הפיגוע בערד: "אני אנציח אותך עם דמעות בעיניים"

 

"נעשה הכול כדי שהחוק לא יעבור בנוסח הזה, אין שום סיבה לסגור מרכולים בחיפה", אמר ליברמן. בנוסף הוא האשים את המפלגות החרדיות במשבר בעקבות עבודות הרכבת בשבת, שהביא להתפטרותו של שר הבריאות יעקב ליצמן. "המשבר הוא תוצאה של תחרות פרועה בתוך המחנה החרדי, אין שום קשר בינו לבין הערכים היהודיים ולשבת".

 

 
בנימין נתניהו ואביגדור ליברמן (ארכיון)
בנימין נתניהו ואביגדור ליברמן (ארכיון) צילום : עמוס בן גרשום / לע"מ
 

החוק שהוגש הוא תוצאה של הסכמות בין ראש הממשלה בנימין נתניהו וראשי המפלגות החרדיות לסיום המשבר הקואליציוני. בין השאר הוחלט שהמרכולים בתל אביב יישארו פתוחים, אך נוסח מרוכך של החוק יקודם. החוק כאמור קובע כי לא ניתן יהיה לאשר חוקים בנושא בערים נוספות שירצו לחוקק חוקי עזר כאלה.

 

אתמול נשלח לראש הממשלה, שר הפנים ושרת המשפטים מכתב שעליו חתומים 58 ראשי ראשויות מקומיות, בו הם מתנגדים לחוק. "הצעת החוק מבקשת לשנות את מערך היחסים הקיים בין השלטון המרכזי לבין השלטון המקומי בכל הנוגע להתקנתם של חוקי עזר", נכתב, "שכן המדובר בפגיעה חמורה בתושבי מדינת ישראל, ובשינוי דרסטי של הסטטוס-קוו הקיים לגבי פעילות עסקים בשבת ברשויות המקומיות ברחבי הארץ".

 

"הצעת החוק מלאימה את סמכויות הרשות המקומית לחקיקה בנושא פתיחת עסקים בימי המנוחה. כבר שנים רבות פועלים במדינת ישראל אלפי עסקים בשבת, לרבות קיוסקים וחנויות נוחות בלב הערים ומרכזי קניות וקניונים גדולים במועצות אזוריות או בשולי יישובים.  הצעת החוק תוביל בפועל לסגירת כלל העסקים הפועלים כיום ונותנים כבר שנים שירות למיליוני אנשים".

 

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.