סעודיה תוקפת, ארה"ב תומכת - והגופות בתימן ממשיכות להיערם

 
עודכן 09:47 02/12/2017

130 ילדים מתים מדי יום מרעב וממחלות במדינה מוכת המלחמה, שנחשבת הענייה ביותר בעולם. שיגור הטיל מצד המורדים החות'ים לריאד גרם לסעודים להדק את המצור – ומי שסובל זו האוכלוסיה. שבעה מיליון מורעבים, מחסור במי שתייה ומחלות. והמערב? הוא במקרה הטוב שותק • זווית עולמית

 
 
 
 
 

ד"ר שאול ינאי על המלחמה בתימן, מתוך "לונדון את קירשנבאום" 15.12.16

 

ב-20 בפברואר 2015, בשעת לילה חשוכה, חמקה ברחובות עדן, בירת תימן, דמות שפופה לבושה ניקאב (כיסוי ראש מוסלמי מסורתי) אל תוך רכב שהמתין לה באחת הסיסמאות - ונעלמה. זה היה עבד רבו מנסור האדי, נשיא תימן, שהצליח להימלט מידי שוביו, המורדים החות'ים. האדי הגיע לעיר הנמל עדן, ומשם ברח לריאד בירת סעודיה. עזיבת הנשיא התימני היוותה את נקודת המפנה במלחמת האזרחים העקובה מדם, שהחלה כמה חודשים קודם לכן.

 

בתום מספר שנים של עימותים ואי יציבות, בספטמבר 2014 הצליחו החות'ים השיעים לכבוש שטחים נרחבים מצנעא הבירה. כמה חודשים לאחר מכן, בינואר 2015, השלימו המורדים את כיבושה של צנעא ושל אל-חודיידה, עיר נמל מרכזית במדינה.

 

>> זווית עולמית - כתבות נוספות בפינה:

המפלגה שהוקמה על ידי קומיקאי עם בלוג - ורוצה להפוך את איטליה

החלום האמריקני - ושברו: "מה אם מראות קטלוניה יגיעו גם לכאן?"

תושבי האיים שמתעקשים להזכיר לצרפת את עברה הקולוניאליסטי

ב-20 בינואר פרצו החות'ים לארמון הנשיאות ועצרו את הנשיא, שנאלץ בתוך מספר ימים להכריז על התפטרותו. האדי כאמור הצליח להימלט בדיוק חודש לאחר מכן לבירה הסעודית, ביקש סיוע ונענה בחיוב. כחודש לאחר מכן, ב-26 במארס, פתחו כוחות הקואליציה הסונית בהובלת סעודיה במתקפת נגד על החות'ים, במטרה לכבוש מחדש את מרכזי השלטון ולהשיב את האדי לתפקידו.


כחלק מאסטרטגיית הלחימה ועל מנת להחליש את החות'ים, הטילו הסעודים מצור על ערי החוף עדן ואל-חודיידה. בתוך מספר חודשים התפתח בתימן - אחת המדינות העניות בעולם - אסון הומניטרי מהכבדים שראה העולם המודרני.

 

 
130 מתים בכל יום. ילד בבית חולים שדה בצנעא
130 מתים בכל יום. ילד בבית חולים שדה בצנעא צילום : רויטרס
 

כשבעה מיליון סובלים מרעב, 130 ילדים מתים מדי יום

 

על פי נתוני ארגוני זכויות האדם של האו"ם, כשבעה מיליון אזרחים סובלים מרעב של ממש. בנוסף, שני מיליון ילדים אובחנו כסובלים מתת תזונה. המספר צפוי לגדול בעוד כשלושה מיליון במהלך השנה הקרובה, כך מעריכים, אם לא תגיע עזרה הומניטרית דחופה. בנוסף, תימן גם צמאה - כשני שלישים מהאזרחים סובלים ממחסור במזון ובגישה למי שתיה נקיים.


הרעב והמחסור במזון ובמים אינם גורם גורם התמותה היחיד - גם המחלות, ובראשן הכולרה הקטלנית, מפילה חללים רבים. על פי הנתונים הרשמיים, כ-600 אלף איש נדבקו בכולרה וכ-2,000 מהם מתו, מאז חודש אפריל האחרון. לדברי ארגוני בריאות שונים הפועלים בתימן, הנגיף אמנם נעצר בחודשים האחרונים, אולם הוא צפוי להתפרץ שוב, בעיקר בשל חוסר האפשרות לשמור על מקורות המים נקיים.


בשבוע שעבר מסר ארגון "הצילו את הילדים" האמריקני כי לפחות 130 ילדים מתים מדי יום בתימן בשל הרעב הכבד והמחלות. מאז תחילת 2017 מתו בתימן לא פחות מ-50 אלף ילדים. על פי הערכות, במשך השנתיים האחרונות מאז פרצה המלחמה נהרגו יותר מעשרת אלפים איש, ועוד כשלושה מיליון נעקרו מבתיהם.


מומחים טוענים כי הסכנה האמיתית לתימן היא לא הקרבות בין הסעודים לחות'ים, אלא דווקא המחסור הכבד במים. מלבד הפגיעה במקורות השתייה כתוצאה מהלחימה, סובלת תימן - שחלק גדול מכלכלתה בנוי על חקלאות - מבצורת קשה. על פי דוחות שונים של האו"ם, עד לשנת 2018 מרבית הערים הגדולות במדינה יהיו מנותקות לחלוטין ממי שתייה.

 

 
מחסור כבד במים ובצורת קשה. כפריים בתימן
מחסור כבד במים ובצורת קשה. כפריים בתימן צילום : רויטרס
 

שינויי האקלים והמחסור החמור בגשם בשנים האחרונות מביא לכך שכמעט לא ניתן לגדל דבר. לא מעט כפרים בתימן חיים מהיבול שהם עצמם מגדלים, בעיקר דגן ותירס, וכעת המתבנים ריקים. מרבית המזון בערים הגדולות בתימן מיובא, רובו דרך נמל חודיידה שנמצא בשליטת המורדים. לאור המצור הסעודי הסחורה לא מגיעה, וכך נשארים האזרחים בחוסר כל.

 

ארה"ב לצד הסעודים - למרות הפגיעה באזרחים


בתי חולים, מפעלים, מקורות מים, דרכים וגשרים רבים נהרסו בהפצצות שני הצדדים. ברחובות נערם הזבל, שמלבד בעיות התברואה הרבות גורם גם לזיהום מי הבארות, שמגביר את הקושי במציאת מקורות מים נקיים. גם המחסור בדלק גורם לירידה הדרסטית במי השתייה, שכן לא ניתן להפעיל את מתקני שאיבת המים וטיהור מי השפכים.

 

העולם המערבי נוטה להפנות אצבע מאשימה כלפי החות'ים ותומכיהם מהציר השיעי, ובראשם האיראנים, אודות מצבה המידרדר של תימן, אך יש בכך לא מעט צביעות. המעורבות הסעודית בלחימה בתימן והמצור על המורדים הביאו להריסה כמעט טוטלית של התשתיות והכלכלה במדינה. טיל ששיגרו החות'ים לעבר שדה התעופה של ריאד גרם לסעודים להדק את המצור, מה שכמובן הגביר את הסבל של האוכלוסייה.

 

 

 
נתמכים בידי איראן, מותקפים בידי סעודיה. לוחמים חות'ים
נתמכים בידי איראן, מותקפים בידי סעודיה. לוחמים חות'ים צילום : רויטרס
 

ארגוני זכויות האדם של האו"ם, ובראשם אמנסטי אינטרנשיונל, גינו בחריפות את סעודיה, שמונעת זכויות אדם בסיסיות. אלא ששורש הבעיה הוא תפיסתי. הסעודים נחשבים "השוטר הטוב" בתימן, מול איראן והחות'ים שהם ה"שוטר הרע", אף שלא ברור מי מהצדדים תורם יותר לאסון ההומניטרי.


ממשל טראמפ מצדו תומך באופן נלהב בריאד, בעיקר לאור ההתקרבות בין המדינות בצל המאבק באיראן. הצבא האמריקני מאמן את הצבא הסעודי, מספק לו תחמושת ואמל"ח במילארדי דולרים ומאפשר למטוסים סעודים לנחות בבסיסיו - זאת למרות מקרים מוכחים של פגיעה באזרחים מצד הכוחות.


לנוכח ההחרפה במצב, מתרבים הקולות הקוראים לאמריקנים להוות גורם מייצב באזור על ידי נקיטת סנקציות כנגד הסעודים - שממשיכים לסרב לארגוני סיוע הומניטריים להיכנס למדינה. בינתיים ארצות הברית מסרבת לכל משא ומתן עם החות'ים ובעלי בריתם האיראנים, ועל כן פתרון של ממש לטרגדיה האנושית הזאת לא נראה באופק.

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.