היועמ"ש על יוזמות החקיקה של הליכוד: "מטרידות את מנוחתי"

 
עודכן 18:47 23/11/2017

בדברים שנשא בכנס שנת המשפט באוניברסיטת חיפה, אמר אביחי מנדלבליט כי ימשיך להביע את התנגדותו לחוק ההמלצות והחוק האוסר לחקור ראש ממשלה מכהן. בנוסף, הגן היועמ"ש על החלטת הפרקליטות לסגור את התיק נגד דובר שוברים שתיקה: "הניסיון לייחס מניעים פוליטים הוא חסר כל ביסוס"

 
 
 
 
 

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, המשיך היום (חמישי) בכנס שנת המשפט באוניברסיטת חיפה להביע את התנגדותו ליוזמות החקיקה האחרונות שמקדמים ח"כים הליכוד, בראשם החוק האוסר על המשטרה לפרסם המלצות להגשת כתבי אישום והחוק נגד חקירת ראש ממשלה מכהן.

 

"מקבץ הצעות חוק אלו חייבות להטריד את מנוחתו של כל אחד, ובוודאי מטריד את מנוחתי שלי", אמר מנדלבליט. "התוצאה של שילוב הצעות החוק הללו עלולה להיות קשה: מדובר בהחלשה של ההגנה על זכויות האדם, בפגיעה קשה במנגנוני ההגנה על מנהל תקין ומניעת שחיתות שלטונית ובפריצת עיקרון היסוד של שוויון בפני החוק", הוסיף.

 

>> לכתבות נוספות בנושא:

נשיא העליון לשעבר ברק: "רה"מ חייב להתפטר אם יואשם"

היועמ"ש נגד חוק ההסדרה: "חוק בלתי חוקתי שדינו להתבטל"

מנדלבליט: "חלק מהצעות החוק שהתנגדתי אליהן אושרו בוועדת השרים"

 

 

"בניגוד למה שכמה מנסים לטעון - הצעדים הללו אינם מקדמים משילות, להיפך: הם פוגעים בה", המשיך היועמ"ש. "הצעות החוק עלולות להוביל ל'מדרון חלקלק' שסופו מי ישורנו".

 

מנדלבליט גם גינה את המתקפות על המשטרה והפרקליטות מצד גורמים "מכל קצוות הקשת הפוליטית". בהקשר זה, אמר היועמ"ש כי "מערכת אכיפת החוק לא חוששת לברר חשדות נגד כל אדם, יהיה תפקידו או מעמדו הציבורי אשר יהיה", במה שייתכן מהווה רמיזה לחקירות המתנהלות נגד נתניהו.

 

מנדלבליט גם התייחס לסערת "שוברים שתיקה" והגן על עבודת הפרקליטות בנושא. הוא הדגיש כי ההחלטה לפתוח בחקירה נגד דובר הארגון, דין ייששכרוף, לא התקבלה בעקבות פניית שרת המשפטים שקד. כמו כן, הוסיף מנדלבליט כי "הניסיון לייחס מניעים פוליטיים או שיקולים זרים לפעולות שבוצעו ולהחלטות שהתקבלו בעניין 'שוברים שתיקה' הוא חסר כל ביסוס, ראוי לגנאי וחסר אחריות". עם זאת, בהתייחס לטענת "שוברים שתיקה" כי יש עדויות נוספות של חיילים התומכות בעדות יששכרוף, ציין מנדלבליט כי במידה ויימצאו ראיות אחרות במסגרת החקירה, תישקל בדיקתן.

 

 
אביחי מנדלבליט, היועמ"ש לממשלה, בכנס שנת המשפט בחיפה
אביחי מנדלבליט, היועמ"ש לממשלה, בכנס שנת המשפט בחיפה צילום : ללא קרדיט
 

מנדבליט גם המשיך להביע את התנגדותו לחוק ההסדרה, ואמר כי בתשובתו אתמול לבג"ץ בעניין החוק, עמד על כך שיש לפסול אותו, משום שיש בו "פגיעה בלתי מידתית בחופש הקניין".

 

מוקדם יותר, נשא דברים בכנס באוניברסיטת חיפה נשיא בית המשפט העליון לשעבר אהרן ברק, שאמר שנתניהו חייב להתפטר אם יוגש נגדו כתב אישום: "לא תמיד החוק מחייב או לא. אתה לא יכול להיות במשרה ציבורית כזוטר או בכיר אם מוגש נגדך כתב אישום".

 

היועץ המשפטי לשעבר יהודה ויינשטיין אמר במהלך הכנס כי "מעולם לא היה חסיד נלהב של המלצות המשטרה": "חשבתי שדי בכך שהמשטרה תניח את הסיכום בפני הפרקליט שיחליט. אני מתנגד בתוקף לשינוי הכללים תוך כדי משחק. אם רוצים להחיל זאת, אז רק על תיקים העתידיים".

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.