הדוח, העירייה, השרה והמל"ל: מאחורי הקלעים של פרשת האמוניה

 
עודכן 10:33 23/11/2017

תחקיר "המקור" חושף: הטענות בדוח שעליו חתמו 10 פרופסורים, והביא לסגירת המכל שבמפרץ חיפה, נופחו למטרות שיווק. חתן פרס נובל דן שכטמן, הודה שהסכים לצרף את שמו בלי שהיה כמעט מעורב. מהצד השני, שרת המשפטים שקד וסגן ראש המל"ל תמכו באופן עקבי באינטרסים של "חיפה כימיקלים"

 
 
 
 
 

תחקיר "המקור" מביא עדויות חדשות לגבי התנהלות הגורמים השונים המעורבים בפרשת מכל האמוניה במפרץ חיפה, ומגלה התנהלות חריגה בשני צדדי הוויכוח.

 

נמצא כי הדוח שהביא לפסיקת בית המשפט לריקון המכל, שעליו חתמו פרופסורים מהטכניון, הציג טענות שעוצבו למטרות יחסי ציבור. העיד אחד ממחברי הדוח העיד בתחקיר כי הנתונים נופחו. פרופסור דן שכטמן, חתן פרס נובל שחתם גם הוא על הדוח, העיד בעצמו כי כמעט ולא היה מעורב בכתיבתו, והסכים לצרף את שמו רק כדי להעניק לו תוקף.

 

>> "המקור" - כתבות נוספות:

מה המחיר שכולנו משלמים על שילוב חרדים במוסדות אקדמיים?

מי הם היהודים שנאבקים ב"קרן החדשה" מעבר לים?

בעלי מספנות ישראל על פרשת הצוללות: "התרשמתי שמשהו פה לא ענייני"

 

מהצד השני, מסמך שכתב פרקליט מחוז חיפה מעלה שאלות גדולות לגבי התנהלות המדינה, והתנהלותה של שרת המשפטים אילת שקד, שמשום מה התערבה לטובת "חיפה כימיקלים" באופן חריג. גם סגן ראש המטה לביטחון לאומי תמך באופן עקבי באינטרסים של הבעלים, ג'ולס טראמפ, והתבסס על חוות דעת של החברה שאינן אובייקטיביות כמובן.

 

 
מכל האמוניה בחיפה (ארכיון)
מכל האמוניה בחיפה (ארכיון) צילום : חדשות 10
 

תגובת המטה לביטחון לאומי: "מעורבותו של המטה לביטחון לאומי בסוגיית האמוניה ממוקדת בהיבטים הביטחוניים של החלופות השונות להובלה ואחסון אמוניה. המטה לביטחון לאומי ריכז את עמדות הגופים הביטחוניים השונים, ביחס לחלופות שנמצאו קבילות ע"י המשרד להגנת הסביבה. תא"ל במיל' זאב צוק רם טיפל בנושא זה, מתוקף תפקידו כמי שמרכז את עבודת המטה הבין-משרדית בנושאים הנוגעים לשיפור מוכנות העורף של מדינת ישראל, בשגרה ובחירום. לא נוכל להביע עמדה לגופן של השאלות המקצועיות שעלו בכתבה, מאחר שהן מונחות כיום על שולחנה של ועדה מקצועית אשר מונתה באחרונה ע"י "ועדת השרים לענייני ביטחון לאומי" (הקבינט) ומקיימת בימים אלה את דיוניה. המטה לביטחון לאומי מחויב לפעול ופועל מתוך גישה ממלכתית, מקצועית ונטולת-פניות".


תגובת השרה איילת שקד: "הטענות העולות מופרכות מן היסוד. השרה התערבה בנושא מתוך דאגה למאות העובדים. השרה שקר מעולם לא פגשה או דיברה עם מר טראמפ לפני התערבותה בנושא האמוניה, וכלל לא ידוע לה על קשר שלו לבית היהודי. השרד שקד עובדת בשיתוף פעולה עם ראש עירית חיפה יונה יהב".

 

תגובת פרופ' אהוד קינן: "החברה הישראלית לכימיה בכלל לא פועלת במישור העסקי. לי בוודאי אין שיקולים עסקיים, לא כנשיא החברה ולא כיו״ר וועדת האמוניה".


תגובת חברת "חיפה כימיקלים": "לעניין המכרז, הודענו שננהל משא ומתן עם הזוכה. משהחל ההליך, היינו מנועים משפטית מלהתערב בו".

 

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.