נסראללה: "סעודיה מסיתה את ישראל לתקוף בלבנון"

 
עודכן 16:21 10/11/2017

מזכ"ל חיזבאללה תקף את סעודיה בנאום לרגל "יום השהיד" וטען כי היא מחזיקה בראש הממשלה הלבנוני המתפטר בניגוד לרצונו: "זו התערבות פנימית חסרת תקדים". עוד הוא אמר כי ימיו של ארגון המדינה האסלאמית ספורים: "דאע"ש נושם את נשימותיו האחרונות - זה ייקח עוד כמה ימים או שבועות"

 
 
 
 
 

מזכ"ל חיזבאללה, חסן נסראללה, נאם היום (שישי) נאום תקיף לכבוד "יום השהיד" של הארגון, במהלכו תקף את סעודיה וטען כי ישנו מידע לפיו היא "מסיתה את ישראל לתקוף בלבנון, ואף ביקשה ממנה לעשות זאת תמורת עשרות מיליארדי דולרים".

 

לדבריו, ראש הממשלה הלבנוני המתפטר, סעד אל-חרירי, "מוחזק בסעודיה ואסור לו לחזור ללבנון" לטענתו, "זו התערבות פנימית חסרת תקדים בעניינינו". עוד הוא הוסיף כי הוא רואה את התפטרות אל-חרירי בלתי חוקית. "אנחנו לא מכירים בה, הממשלה הזו מתפקדת ולא מתפטרת".

 

>> כתבות נוספות בנושא:

נסראללה על התפטרות אל-חרירי: "החלטה סעודית, לא רצינו שיתפטר"

פרישת אל-חרירי היא צעד ראשון בקרב בין סעודיה לאיראן - על אדמת לבנון

ראש ממשלת לבנון התפטר מתפקידו: "חש כי יש קנוניה להתנקש בחיי"

 

עוד נסראללה אמר במהלך נאומו כי ישראל פועלת "כתף אל כתף כדי לסייע לריאד" והאשים אותה כי היא סייעה לארגון ג'בהת א-נוסראה להיכנס לחאדר הסורית. הוא הזהיר את ישראל לבל תבצע "טעות חישוב או טעות בהערכה או בניסיון לנצל את המצב. שהישראלים לא יחשבו שאנחנו מפחדים. אנחנו הכי חזקים עכשיו אל מול כל איום. אנחנו עוקבים אחרי זה". עם זאת, ציין, כי אינו רואה תרחיש סביר למלחמה עם ישראל בלבנון.

 

עוד התייחס מזכ"ל חיזבאללה במהלך נאומו למצבו של ארגון המדינה האסלאמית ואמר כי "דאע"ש נושם את נשימותיו האחרונות, זה ייקח עוד כמה ימים או שבועות אחדים".

 

 
"סעודיה מסיתה את ישראל לתקוף בלבנון". מזכ"ל חיזבאללה, חסן נסראללה
"סעודיה מסיתה את ישראל לתקוף בלבנון". מזכ"ל חיזבאללה, חסן נסראללה צילום : חדשות 10
 

על רקע המשבר בין סעודיה ללבנון, השגרורית הסעודית בביירות מסרה כי אזרח סעודיה נחטף בלבנון. לא נמסרו פרטים על זהות האדם או נסיבות חטיפתו. כזכור, הממשל הסעודי ביקש מהאזרחים שמתגוררים כעת בלבנון או מבקרים בה, לעזוב באופן מידי.

 

בתוך כך, מזכ"ל האו"ם, אנטוניו גוטרש אמר כי הוא "מודאג מאוד מהמתח ההולך וגובר בין סעודיה ללבנון", וכי זה הכרחי "להימנע מעימות באזור". לדבריו, "אם יפרוץ סכסוך נוסף באזור, ההשלכות עלולות להיות הרסניות". גם שר החוץ האמריקני טילרסון התייחס לדברים: "ארה"ב תומכת בריבונותה ויציבותה של לבנון, צריך להיזהר מכך שאחרים ישתמשו במדינה כזירה לסכסוכים חיצוניים"

 

כבר בתחילת השבוע נסראללה התייחס להתפטרות אל-חרירי והאשים את סעודיה במעורבות בנושא. "ההתפטרות של אל-חרירי הגיעה לאחר החלטה סעודית שנכפתה עליו", טען נסראללה, "ההחלטה לא התקבלה בגלל רצון שלו".

 

עוד הוסיף נסראללה כי "הטקסט אותו קרא היה טקסט סעודי ולא לבנוני. לא ייחלנו להתפטרות אל-חרירי וסברנו שהעניינים מתנהלים בצורה טובה. במקרה שבו אנחנו רוצים לענות בנוגע לתוכן הפוליטי של הודעת אל חרירי, עלינו לענות ישירות לסעודיה".

 

עוד במהלך נאומו בתחילת השבוע התייחס מזכ"ל החיזבאללה למתקפה אפשרית של ישראל בלבנון. "ישנה שמועה כי ההתפטרות של אל חרירי היא קדימון למתקפה ישראלית על לבנון. אני אומר ללבנונים, ישראל לא עובדת אצל הסעודים. היא עובדת אצל האמריקאים. לא ניתן להכחיש באופן גורף אפשרות של מתקפה ישראלית על לבנון, אבל ישנה הסכמה בישראל כי היא לא תלך למלחמה, אלא אם זו תהיה מלחמה קצרה שהניצחון שלה יהיה מובטח. ישנה זהירות ממלחמה שלא תבטיח את זה, שכן ההשלכות האסטרגיות שלה על ישראל ועל עצם קיומה יהיו גדולות".

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.