טאטא אישר: נפגשתי עם נתניהו בנושא הפרויקט בבקעת הירדן

 
עודכן 16:39 05/11/2017

המיליארדר ההודי אישר את הפרסום בחדשות עשר לפיו נתן עדות במשטרה במסגרת תיק 1000. למרות זאת, טען טאטא במהלך עדותו כי נתניהו ואיש העסקים ארנון מילצ'ן לא היו מעורבים בפרויקט

 
 
 
 
 

בווידאו: המיליארדר ההודי ראטן טאטא מסר אתמול עדות בתיק המתנות

 

המיליארדר ההודי ראטן טאטא אישר היום (ראשון) את הפרסום בחדשות 10 לפיו מסר עדות במשטרה במסגרת תיק המתנות, כך עולה מהודעת חברת טאטא.

 

מההודעה שפרסמה החברה עולה כי ביום רביעי שעבר סיפר המיליארדר לחוקרי המשטרה שהציג בפני ראש הממשלה בנימין נתניהו פרויקט להקמת מפעל מכוניות בבקעת הירדן.

 

>> לכתבות נוספות בנושא

שגריר ארה"ב לשעבר שפירו ימסור עדות בפרשת הוויזה למילצ'ן

הפרקליטות תבקש ממקסיקו חיקור דין למיליארדר

חקירות נתניהו: בפרקליטות ביססו את החשדות למרמה והפרת אמונים

 

עוד עולה כי טאטא הבהיר לחוקרים שנתניהו ואיש העסקים ארנון מילצ'ן לא היו מעורבים בפרויקט. פרויקט מפעל המכוניות הוא אחת הסוגיות אותן חוקרת המשטרה במסגרת תיק 1000.

 

 
אישר כי נפגש עם נתניהו. טאטא
אישר כי נפגש עם נתניהו. טאטא צילום : רויטרס
 

הודעת הקבוצה, שהופיעה בעיתון ההודי India Express, פורסמה בעקבות הפרסום בחדשות 10 על כך שטאטא מסר עדות במשטרה במסגרת תיק המתנות. בהודעת החברה אף נמסר כי טאטא אכן נפגש עם חוקרי משטרה, אולם נטען היה מדובר בפגישה לא רשמית ולא במתן עדות.

 

עוד עולה מההודעה כי "נשאל טאטא אם יסכים לקיים פגישה לא רשמית עם כמה נציגים של סוכנויות אכיפת החוק בהקשר לחקירה שמתנהלת בישראל. הנציגים רצו לאשש כמה עובדות שנוגות לחקירה שהם מנהלים". טאטא הסכים לקיים את הפגישה וזו נערכה במלון דיוויד אינטרקונטיננטל בתל-אביב ב-1 בנובמבר.

 

לפי ההודעה "לפגישה הגיעו שני ישראלים שהינם ככל הנראה נציגים של סוכנויות אכיפת החוק, אך הם לא הציגו תעודות זהות. הנציגים הישראלים שאלו את טאטא לגבי קשריו האישיים והעסקיים עם ארנון מילצ'ן. טאטא הבהיר לפי ההודעה כי לא היו לו כל קשרים עסקיים עם מילצ'ן מעבר לכך שהוא היה לקוח של חברת יעוץ ביטחוני, אליה היה קשור. החברה סיפקה שירותים לרשת מלונות טאג' לאחר מתקפת הטרור במומבאי ורק בשלב מאוחר יותר עודכן טאטא שלמילצ'ן יש בחברת היעוץ הזו אינטרסים.

 

 
הקשר העסקי היה מועט. מילצ'ן
הקשר העסקי היה מועט. מילצ'ן צילום : רויטרס
 

מהחברה אף הוסיפו כי טאטא נשאל ע"י החוקרים לגבי הצעה שקיבל ב-2009 להקים מפעל להרכבת מכוניות בישראל. "טאטא הבהיר שהתבקש ע"י נציג של צוות ביטחוני ישראלי לסייע בגיבוש תכנית לפרויקט שהיה אמור להיות מוקם על גדות נהר הירדן כחלק מיוזמת שלום ולכלול מסדרון סחר חופשי לחיפה. המטרה היתה לספק מקומות עבודה לפלסטינים", נמסר בהודעה. כמו כן מסרה קבוצת טאטא כי גובשה תכנית ראשונית, אך היא לא כללה הצעת מחיר או עלויות. "היוזמה מעולם לא התקדמה ולבסוף גוועה", מסרו.

 

בחברה ציינו בהודעה כי אחד החוקרים שאל את טאטא לגבי העובדה שמילצ'ן היה אמור להוביל את הפרויקט בבקעת הירדן ושעלות הפרויקט היתה אמורה להיות כ-250 מיליון דולר. "טאטא השיב מיד כי מעולם לא דן עם מילצ'ן לגבי הפרויקט הזה וכי קבוצת טאטא מעולם לא חישבה את העלות המשוערת של הפרויקט", נמסר בהודעה.

 

בחברה הוסיפו לאחר מכן כי "טאטא הצהיר כי אינו יודע מהיכן שלף הנציג הישראלי את הנתון המדובר, שהינו גבוה יחסית לפרויקט להקמת מפעל כמו זה שתוכנן". בקשר לשאלה האם ראש הממשלה נתניהו מעורב בפרויקט השיב טאטא לפי ההודעה כי "הייתה פגישה אחת בנושא שנמשכה 10-15 דקות, שבה השתתף נתניהו, ושבמהלכה טאטא העלה הצעה לגבי שני מקומות אפשריים להקמת המפעל".

 

לסיום נמסר כי "טאטא הבהיר כי בשום שלב הוא לא הביע תמיכה בטענה כי נתניהו היה מעורב באופן ישיר או עקיף בפרויקט או שקיבל ממנו כל רווח אישי. טאטא מעריך מאוד את נתניהו ורואה בו חבר. הטענות מהסוג שמועלות נראות חסרות בסיס וככאלה שעומד מאחוריהן מניע ברור".

 

 
טאטא אישר כי נפגש איתו. נתניהו
טאטא אישר כי נפגש איתו. נתניהו צילום : רויטרס
 

ביום שישי האחרון פורסם לראשונה בחדשות 10 כי המילארדר ההודי מסר ביום חמישי עדות במשטרה בתיק המתנות. עדותו של טאטא נמשכה כשעתיים. כפי שנחשף בחדשות עשר לפני כחודשיים, ביקש לכאורה המילארדר ארנון מילצ'ן מראש הממשלה נתניהו לקדם אזור סחר חופשי בגבול על ירדן. הבקשה, על פי החשד, התקבלה בשל שיתוף פעולה בנושא עם טאטא. היוזמה לא יצאה לבסוף לפועל.

 

באותה עת דובר על קידום מפעל לבניית מכוניות. במידה והיה מתממש, היה זוכה מילצ'ן להכנסות גבוהות מהמהלך. המיזם קודם בפגישות רמות דרג בברכת נתניהו, אך לא הבשיל בגלל האביב הערבי.

 

בסביבתו של מילצ'ן הגיבו אז לטענות ומסרו: "אין לטענות כל יסוד. מר מילצ׳ן קיבל מעת לעת הצעות למעורבות במיזמים עסקיים בתחומים שונים ולא נזקק לסיוע של נבחר ציבור כלשהו. לתזה בעניין 'תמורה' אין ולא היה שום שחר".

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.