אני, מוחי: הילד בן ה-7 מעזה שחי כבר שנים בביה"ח שיבא

 
עודכן 21:32 12/10/2017

רוב משפחתו נמצאת ברצועה, הוריו מנועי כניסה לארץ - ומוחמד, "מוחי", העביר את חייו עם סבו לבית החולים תל השומר. הצצה אל סיפורו של גיבור הסרט הדוקומנטרי

 
 
 
 
 

מוחמד לא זוכר את התקופה שבה היה מאושפז בטיפול נמרץ ילדים בבית החולים שיבא שבתל השומר, כי בסך הכל היה בן שנה וקצת. הוא הובהל לבית החולים מעזה בשל כשל חיסוני נדיר, במהלך אשפוזו מצבו הידרדר - והרופאים נאלצו לקטוע את ידיו ואת רגליו.

 

מוחי שוהה בישראל עם סבו אבו נעים, הוריו של מוחי מנועי כניסה לארץ, ואבו נעים הופך בעל כורחו לדמות הדומיננטית בחייו של מוחי. הוא למעשה עוזב את משפחתו וביתו בעזה, ומעתיק את חייו לתל השומר, כדי ללוות את נכדו האהוב בטיפול בישראל. טיפול שלא נגמר כבר ארבע שנים ארוכות.


מאז הגעתם לארץ, בשל מגבלות ביטחוניות מוחי ואבו נעים לא יכולים לעזוב את שטח בית החולים, והם חיים בחדר צנוע שבית החולים הקצה להם, שם מתנהל כל עולמם.


הסרט "מוחי" שמשודר בימים אלה ב"יס דוקו" מביא את סיפורו הבלתי אפשרי של מוחי, הילד העזתי שמטופל בישראל, ששפת דיבורו היא שילוב של עברית וערבית שמשמשות בערבוביה, מצב רפואי שלא מאפשר לו לחיות עם הוריו וששת אחיו בעזה, והחיים כאן בישראל בבועה שתלויה ברצונם הטוב של רשויות הביטחון והבריאות. מוחי לא מכיר מציאות אחרת, הוא גדל עם המגבלה הגופנית - ולומד לאט לאט לעקוף אותה.

 

 
מוחי, גיבור הסרט הקרוי על שמו
מוחי, גיבור הסרט הקרוי על שמו צילום : צילום מסך - yes
 

מוחי הוא ילד מצחיק, מלא שמחת חיים הרבה בזכות אבו נעים הסבא הבוטח והמגונן, בטח כשרוחות המלחמה מתחילות לנשוב. אבו נעים נמצא באופן שוטף עם מוחי ואשתו מגיעה מדי פעם לביקורים, אך מאחור בעזה נשארו גם ילדיו הצעירים, הדודים של מוחי, וכשנסראללה אחד הבנים נפצע קשה, אבו נעים נקרע בין מחויבותו למוחי לבין הצלת בנו שלו, שלא מתקבל לבית חולים ישראלי.

 

המצלמות של הבימאית רינה קסטלנובו הולנדרה מלוות את חייו של מוחי שלכוד בליבו של הסכסוך היהודי פלסטיני. מוקף במתנדבות ישראליות שמקדישות לו חום אימהי, בבומה ידיד המשפחה, פעיל שלום ששכל את בנו בלבנון, ופועל ללא לאות כדי לעזור לסבא ולנכד. המצלמות גם מרחיקות לעזה שם הוריו ואחיו של מוחי חיים בתנאי חיים שונים בתכלית במציאות אחרת שמוחי לא מכיר.

 

ככל שהזמן עובר, מוחי מודע יותר ויותר למציאות המיוחדת שלו, המגבלה הגופנית שעליה הוא מצליח להתגבר, אבל ההכרה במרחק ממשפחתו הגרעינית קשה לו יותר ויותר, ועוברים חודשים ארוכים עד שאמו מצליחה לקבל אישור לראותו.

 

היום מוחי הוא תלמיד כיתה ב' בבית ספר ביפו, אבו נעים עובד בניקיון בית החולים והם ממשיכים להתקיים מתרומות - עד למועד לא ידוע.


לתרומות למוחי 03-5777666, או בכתובת המייל הזו

 

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.