אדם אחד נגד הממסד הרפואי

 
עודכן 14:40 08/10/2017

בטור מעורר מחלוקת גיא בן צבי ינסה לגרום לכם ללכת לרופא רק כשאתם חולים ולא כשאתם בריאים. למעשה, הוא נגד רפואה מונעת. הוא מתנגד לבדיקות יתר ובעד אורך חיים יותר בריא מבחינה תזונתית. קבלו דעה קצת שונה ממה שאולי אתם רגילים לשמוע

 
 
 
 
 
הריון
הריון צילום : יחצ
 

נושא הממשק בין מערכת הרפואה המערבית לאדם המערבי הביא אותי למסקנה שהאנושות סובלת מרפואת יתר בכל תחומי החיים.

 

הבעיה מתחילה בכך שאנחנו נבדקים יותר מדי. ישנה מערכת שלמה הדוחפת אותנו לבצע בדיקות החל מילדות ואולי עדיין ברחם. אדם מערבי ממוצע עבור מאות בדיקות במהלך חייו שבהן נבדקים אלפי פרמטרים ומדדים. למשל:

 

בהריון- מה גודל העובר? כמה אצבעות יש לו? איזה פגמים גנטיים יש לו? כל שנה נוספות בדיקות.  האם יש בכך תועלת? מספר הילדים הנולדים עם בעיות התפתחות לא יורד בפועל. למעשה, מספר הילדים הנולדים או מתפתחים  לאוטיזם והפרעות קשב רק עולה כל הזמן. אז במה מועילות אין סוף הבדיקות המוקדמות הללו? בכמה הן כבר מקטינות את שכיחות המומים המולדים? ומה לגבי הלחץ האין סופי שנגרם לאם במהלך כל הסקירות והבדיקות הללו? וההוצאה הכספית? הבדיקות מניעות את גלגלי הכלכלה.

 

בינקות- מה קצב הגדילה של הילד? באיזה אחוזון הילד? מתי הוא יושב, מתי הוא הולך, מתי מדבר? האם כל הבדיקות הללו אכן נחוצות? הרי אם נוצר עיכוב משמעותי האמא כבר יודעת, או הסבתא. ואם יש משהו חמור כמו עיכוב צמיחה המחייב התערבות רפואית יש מספיק זמן להתערבות רפואית, בדיקות ברור וטיפול תרופתי או הורמונלי.

 

 
 

בואו נשאל את עצמנו - כמה בעיות המחייבות טיפול רפואי התגלו בבדיקות השגרתיות בטיפת חלב, בגן או בבית ספר וכמה התגלו על ידי ההורים או הסבתא שחשדו שמשהו לא תקין?

 

בדיקות היתר לא נעצרות בילדות, כי כשאנחנו בוגרים אנו מופגזים על ידי מערכת הבריאות וקופות החולים שדוחפים אותנו לעוד ועוד בדיקות. מה רמת השומנים בדם? נתון שבדיעבד ידוע כיום שאיננו רלוונטי לכלום, משמש את התעשייה לדחוף לנו תרופות נגד כולסטרול שרק מזיקות לנו.

 

מה לחץ הדם ("הרוצח השקט") שלנו?  אז מסתבר שלא רוצח ולא שקט. לחץ דם לא הורג אף אחד בפני עצמו אלא משמש שוב פלטפורמה למכירת תרופות מיותרות אשר מורידות את לחץ הדם באופן מלאכותי וגורמות לאנשים מבוגרים לאבד את ההכרה כשהם מתרוממים באמבטיה, אבדן הכרה שנגמר במקרים רבים בפציעות קשות ונכות. יתכן שיש אנשים שזקוקים לטיפול בלחץ דם אבל לא יתכן שכל האוכלוסייה סובלת מיתר לחץ דם. שוב, מדובר במדד לשיווק בדיקות, מדי לחץ דם ותרופות להורדת לחץ דם.

 

 

כמה ברזל, כמה סוכר, כמה ויטמין D, כמה B12, כמה הכל?

אנחנו חולים במחלת המדידה. יש לה גם שם- מדדת. כולנו חולים במדדת. ביקור שנתי אצל רופא המשפחה לביצוע כל בדיקות שיגרה (כמו לטייסים בירפ"א לפני 30 שנה), רק כדי להיות בטוח ששום דבר לא מקולקל הוא דבר שבשגרה אצל הרבה אנשים. כמעט תמיד כשנבדוק יצוץ ממצא חריג שיצדיק "המשך בירור" ולאחר שהבירור יעלה ש"אכן הממצא חריג" וירשמו לנו  "המשך טיפול". ואנחנו בכלל לא ידענו שאנחנו חולים...

 

ואז בדיקות הסקר הנפלאות שהרפואה המערבית מאפשרת כגון ממוגרפיה לכל אשה, קולונוסקופיה מעל גיל 50, בדיקת סיכון לסרטן הערמונית, בדיקת צפיפות עצם, בדיקה שנתית של לחץ דם, כולסטרול, ועוד בדיקות מונעות.

 

ומה קורה כשאנו מגיעים לרופא מומחה עם כאב או מיחוש? כל רופא מומחה יאבחן את הסימפטום שלנו בהתאם למקצוע שלו. המשמעות של כאב בשריר הרגל תלויה ברופא המומחה אצלו נחתנו או אליו הופנינו. רופאים חדורים בתחושת שליחות להציל אותנו מקלקול. ההנחה שלהם שאנחנו כבר קצת מקולקלים וצריך לגלות את הקלקול ולתקן אותו כמה שיותר מוקדם.

 

 

אז עד כמה הרפואה המונעת אכן משפרת את איכות חיינו?


הממסד הרפואי, משרד הבריאות, עיתוני הרפואה ובוודאי חברות הפארמה מהללים ומשבחים את הרפואה המונעת על בדיקותיה תרופותיה ומכשיריה כאילו היא האריכה את חיינו ושיפרה את איכותם. לדעתי, השיפור בתוחלת החיים ואיכותם איננו בזכות השיפור ברפואה המונעת אלא בזכות השיפור בסניטציה, היגיינה, זמינות מזון וברמת ביטחון כלכלי וסוציאלי. מחקרים על איכות חיים של סנטוריונים (אנשים בגיל מאה ומעלה) באוכלוסיות רבות בעולם מסיציליה ועד האי הוקאידו ביפן מגלים כי הגורם החשוב ביותר בתוחלת ואיכות חיים הוא המצב המשפחתי קהילתי כלכלי וללא קשר לשירותי הרפואה וזמינותם. הגורם החברתי קהילתי משפיע הרבה יותר מהזמינות של רפואה מערבית בכלל ורפואה מונעת בפרט. הלחץ דל ובדיקות מונעות אין סופיות לא מוסיף שקט נפשי ורק מוסיף מתח וסטרס.

 

מחקרים רבים שקראתי מוצאים באופן עקבי, בניגוד להיגיון האינטואיטיבי שלנו, שככל שמבצעים יותר רפואה מונעת כך האנשים חולים יותר ומתים צעירים יותר ממגוון מחלות, כולל מהמחלות אותן היתה הרפואה המונעת מיועדת למנוע. איך זה יתכן?

 

את התשובות וההסברים ניתן למצוא בספר שיצא לאחרונה בעברית בשם רפואת יתר. זהו ספר שנכתב על ידי רופא בריטי בשם Malcolm Kendrick . שם הספר במקור הוא Doctoring Data שמשמעותו היא משהו כמו "סילוף הנתונים הרפואיים". הספר בוחן את הרפואה המודרנית ומגיע למסקנות לגבי התנהלות הממסד הרפואי. התרגום לעברית נקרא רפואת יתר.

 

 

אז מה אני מציע?

אני מציע לאכול מזון אמיתי כפי שהאבולוציה תכננה לנו: ירקות, בשר, חלב, ביצים, הרבה שומן, זרעים.

 

אני מציע להימנע ממזון מעובד באריזות פלסטיק וקרטון וביחוד מסוכר, עמילן וג'אנק פוד.

 

אני מציע להמנע מרפואה מונעת. לחזור ולטפל בסימפטומים כשהם מופיעים ולא לנסות לגלות מדדים חריגים ולטפל בהם. ככה אני נוהג עם עצמי ומשפחתי וחברים רבים שלי התחילו לנהוג בצורה דומה.

 

אני מציע לא ללכת להיבדק כל שנה בדיקות שגרה אצל רופא המשפחה או הרופא התעסוקתי אלא להיבדק רק כשיש סימפטומים המפריעים לאיכות החיים. ללכת לרופא כשחולים. לא כשבריאים.

 

ואני מציע לקרוא את הספר רפואת יתר שיסביר את כל הנושאים הללו לעומק ויתן לכם כלים לשפוט מה כדאי לעשות עם הרופא.

 

 

 

*הכותב הוא אבא לחמישה, טייס לשעבר ובכיר בהייטק, מקים אומגה 3 גליל, מרצה על תזונה וחיים ללא תרופות

 

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.