הלוחש לחיות: סיפורה של "החווה הסודית" במרכז הארץ

 
עודכן 21:17 06/10/2017

לפני עשור הקים צביקה תמוז חווה שאליה הביא חיות מוכות ומוזנחות. הוא טיפל בסוסים, בחמורים, בתוכים והיה האדם היחיד שם. עד שהגיעה טניה, שצעירה ממנו כמעט בשלושים שנה

 
 
 
 
 

החווה הסודית של צביקה תמוז נראית קסומה, אך לא ניתן לספר היכן היא נמצאת שכן מאחורי הפסטורליה מסתתר מקלט לחיות מוכות וחשש עצום שהמתעללים יזהו את המקום. "יש כל מיני אנשים שלא כדאי להתעסק איתם", אומר תמוז.


תמוז בכלל לא התכוון להפוך את אהבת החיות שלו לפרנסה אבל כחוקר פרטי מצא עצמו עוקב בעיקר אחרי כלבים וחתולים נטושים, פחות אחרי בני אדם. היום הוא מחלץ של המשרד להגנת הסביבה - שולף עזים מבארות, מחזיר כלבי נטושים לבעליהם, מטפס בגיל 62 על עצים ומציל חתולים.

 

כתבות נוספות בחדשות 10 >>
דנמרק: לבישת בורקה וניקאב תיאסר במקומות ציבוריים
רופאים ישראלים טסו לניגריה והצילו בן 11, שאיש לא ידע שהוא חולה
הארגון הבינלאומי נגד הפצת נשק גרעיני זכה בפרס נובל לשלום

 

 
חוות החיות הסודית של צביקה תמוז
חוות החיות הסודית של צביקה תמוז צילום : חדשות 10
 

מחיר הברזל שקפץ ב-2006 הוא שהביא לחווה עשרות חמורים פגועים. רבים שהתלהבו מהסיכוי להתעשר, סחבו על גבי חמורים ערימות עצומות של ברזל למכירה, שחקו אותם והשאירו אותם מוטלים בצדי הדרכים. "חמור הרבה יותר מביע, יש לו נשמה, יש לו לב", תמוז מסביר את חיבתו לחיה שסובלת מיחסי ציבור גרועים ומספר על הטיפול: "אנחנו מביאים אותם מהמצב הכי נורא שלהם, גם נפשית. מטפלים בפצעים, הנפש מתרפאת. רואים שהם פשוט מתחילים לחיות".


עד לא מזמן תמוז חי בחווה לבד. משפחה וילדים לא היו בתכנון. לדבריו, לא רצה להביא ילדים לעולם שלפי השקפתו הוא לא עולם טוב. אולם גם זה השתנה לאחר שטניה הגיעה מרומניה כדי לטפל באמו שחלתה. טניה טיפלה באמו של תמוז במשך חמש שנים והאהבה ניצתה בין השניים. "אני חושב שהיא האירה לי את העולם קצת, אין ספק". וכעת השבט המורחב מסייע, למרות כל הקשים, לתפעל את חמ"ל החיות הנטושות שעובד בלי הפסקה. "הידיים שלנו מלאות עבודה", הוא מסכם ומוסיף שיש בישראל שיפור ביחס מצד האוכלוסייה כלפי בעלי חיים שזקוקים לעזרה.

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.