מכתוב שזה להיט: קומדיית הפשע של יוצרי "עספור" עונה על הציפיות, למרות שהיא לא חפה מבעיות

 
עודכן 09:46 06/10/2017

קומדיית הפשע של חנן סביון וגיא עמיר, "מכתוב", מסתמנת כלהיט קופתי וסוחף. אבל האם ההייפ מוצדק? • זוהר צלח, ביקורת

 
 
 
 
 

 

הקולנוע הישראלי הוא לא קולנוע מסחרי.  יכול להיות שסרט כזה או אחר ייהנה מהצלחה מסחרי, אבל כסרט שנתמך ע"י המדינה' ערך האמנותי ו/או הביקורתי חשוב יותר מהערך הקופתי. התוצאה היא ניתוק יחסי מהקהל הרחב, שחלקו צמא לקולנוע אסקפיסטי יותר.

 

"מכתוב" מגיע לבתי הקולנוע כדי להרוות את הצימאון הזה. קומדיית הפשע שיצרו חנן סביון וגיא עמיר, יוצרי וכוכבי "עספור" כבר הספיקה להביא לקהל מעל 20 אלף צופים ביום הקולנוע הישראלי קשה להמר שהסרט לא יהפוך ללהיט קופתי ענק. אבל האם ההייפ מוצדק?

 

 

 

 
"מכתוב"
"מכתוב" צילום : עידן מילמן
 

הסרט עוקב אחרי סטיב (חנן סביון) וצ'ומה (גיא עמיר), צמד גובי פרוטקשן המשתייך לארגון פשע ירושלמי שבראשו עומד קסלסי (איציק כהן, "סיפור גדול", "פאודה"). לאחר אירוע מכונן בחייהם מחליטים השניים לשנות כיוון ומחליטים להגשים לאנשים את המשאלות הכתובות בפתקים אותנו הטמינו בכותל. הדברים מסתבכים כאשר סטיב מקבל החלטה להגר לחו"ל וארגון הפשע אליו המשתייכים השניים מחליט שהוא רוצה אותם בחזרה. לכל זה מתווסף קו עלילה נוסף בו צ'ומה וליזו (חן אמסלם, "זגורי אימפריה"), האקסית של סטיב מתקרבים, כשגם ילד מעורב בתמונה.

 

למרות שהתקציר נשמע יותר דרמטי מקומי, כבר מהפתיחה של הסרט אפשר להבין שהכיוון שהסרט הולך אליו דומה מאוד לזה של "עספור" - דרמת פשע קומית. הסצנה הראשונה שמתארת גביית פרוטקשן של השניים מצליחה להצחיק בעיקר בזכות סביון.

 

 

 

 
 
"מכתוב"
"מכתוב" צילום : עידן מילמן
 

הטון קומי מלווה את הסרט לאורכו ולמרות כמה סיטואציות שמרגישות מתאמצות ודיאלוגים בנאליים שמרגישים מאולצים הסרט מצליח להצחיק ברובו. אך הקטעים היותר מצחיקים לא מגיעים מסביון ועמיר אלא מצמד אחר. איציק כהן בתפקיד קסלסי ובעיקר יגאל נאור ("מינכן", "מפריח היונים") בתפקיד צפוף מצליחים לגנוב את ההצגה הקומית מהצמד המוכר עם דמויות סטריאוטיפיות יותר ומוקצנות יותר, אך גם מצחיקות יותר.

 

 

 
"מכתוב"
"מכתוב" צילום : עידן מילמן
 

בכל מה שקשור לכתיבה דרמטית ולהתפתחות העלילה התסריט מעט יותר בעייתי. קודם כל ברמת כתיבת הדמויות הראשיות - מדובר בשני עבריינים די מגעילים שנדמה שהסיבה היחידה להתחבר אליהן היא היכרות עם השחקנים, בטח בחלקו הראשון של הסרט. קווי העלילה והמהלכים העלילתיים מרגישים פשוטים וצפויים מדי ובכלל, התחושה היא שלא הושקעה מספיק מחשבה בפיתוח התסריט.

 

את הסרט ביים עודד רז ("גאליס") שלצערי לא עושה כאן עבודה מעניינת במיוחד. אין כאן שום סצנה שמרגישים בה טביעת אצבע של במאי, לא לטובה ולא לרעה. זו יצירה שהיא כל כולה התסריט.

 

 

 
"מכתוב"
"מכתוב" צילום : עידן מילמן
 

 

ובכל זאת, על התסריט הלא מספיק מפותח והבימוי חסר המעוף מחפה הכימיה של סביון ועמיר, זו שהפכה את "עספור" ללהיט כל-כך גדול וזו שכל הנראה תהפוך גם את "מכתוב" לכזה. יש איזשהו חיבור בין השניים שבכל זאת מצליח להצחיק ולרגש שצריך, גם אם מה שקורה מבחינה עלילתית מספיק מעניין. ה"ברומאנס" של השניים, שעומד למבחן במהלך הסרט, מספיק מעניין כדי להחזיק את הצופים בסרט, בטח כשחן אמסלם (הנהדרת כהרגלה) מעורבת.

 

 

 
"מכתוב"
"מכתוב" צילום : עידן מילמן
 

בשורה התחתונה "מכתוב" יענה לקהל שלו על הציפיות. יש לסרט לא מעט בעיות, בעיקר בפן הדרמטי שלו אך מי שאהב את "עספור" יימצא עוד מאותו דבר כאן. לא מדובר ביצירת מופת פורצת דרך אך ביצירה מקומית חביבה ולא מזיקה. אם אתם מחפשים סרט קליל לראות בחג, "מכתוב" הוא בהחלט אופציה טובה.

 

3 כוכבים

 

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.