מי מובילים את המאבק לכפייה חרדית על המרחב החילוני בישראל?

 
עודכן 22:19 26/09/2017

השנה האחרונה התאפיינה בשינוי מגמה בחברה החרדית: פעילויות ציבוריות שעברו פעם מתחת לרדאר עוררו פתאום מחאה ציבורית גדולה. הגברת ההתלהבות החרדתית לכפייה דתית נולדת במידה רבה בקרב חרדים מתונים, אליטת משנה שמאבקים אלו מעניקים לה כוח, יוקרה ואף זהות • "המדריך לכפייה דתית", פרק שלישי בסדרה

 
 
 
 
 

השנה האחרונה התאפיינה בשינוי מגמה בחברה החרדית: פעילויות ציבוריות שעברו פעם מתחת לרדאר וחרדים השלימו איתם עוררו פתאום מחאה ציבורית גדולה. הרחוב וההנהגה החרדית נאבקו בעבודות ברכבת בשבת, מרכולים בתל אביב ובמתווה הכותל, בין היתר.

 

באופן מפתיע, אין אלה רק החרדים הקיצונים שמובילים את המאבקים הללו, אלא במידה רבה חרדים מתונים יותר. הגברת ההתלהבות החרדתית לכפייה דתית נולדת מתוך קבוצה מתונה, אליטת משנה, שמאבקים אלו מעניקה להם כוח יוקרה ואף זהות. מתווה הכותל הוא קו פרשת המים: לאחר שההנהגה החרדית השלימה עם המתווה, היו אלה העיתונאים הבלתי ממסדיים, באינטרנט, שהציתו את המחאה הציבורית וחייבו את ההנהגה הפוליטית והרבנית להתנגד.

 

>> "המדריך לכפייה הדתית" - פרקים נוספים:

פרק 2: כיצד החרדים מחליטים מה לכפות על החילונים - ועל מה לוותר?

פרק 1: החרדים במאבק לשינוי המרחב הציבורי החילוני בישראל

 

 
המתווה נכשל לאחר שההנהגה כבר השלימה איתו.  נשות הכותל (ארכיון)
המתווה נכשל לאחר שההנהגה כבר השלימה איתו. נשות הכותל (ארכיון) צילום : דניאל שטרית
 

העיתונאי דב אייכלר, כאשר נשאל לסוגיית המרכולים בתל אביב, הסביר את התפיסה להבנתו: "מבחינת המנהיג החרדי, גם החילוני הוא חרדי שלא שומר שבת. הוא צריך לדאוג לו". יש לציין שההנהגה הפוליטית השלימה עם המרכולים בתל אביב במשך שנים. כאשר נשאל מה תפיסתו האישית בעניין, מה יאמר לחברו החילוני שמבקש לקנות סיגריה בשבת, תשובתו היא "לי אישית, לצערי הרב, לא אכפת".

 

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.