לו הייתי רוטשילד: כך הפכה קרן קיסריה לאימפריית נדל"ן שלא משלמת מסים

 
עודכן 20:32 16/09/2017

ייעודה של קרן רוטשילד, שרכשה מאות אלפי דונמים משטחי ארץ ישראל והעבירה אותם ללא תמורה למדינה, הוא תרומה לקהילה - לפיכך זכתה לפטור גורף ממסים. עם השנים הפכה לממלכה עצמאית בתוך ישראל כשרווחי השקעותיה נשארים בקופת הרוטשילדים

 
 
 
 
 

מאז הקמתה תרמה קרן קיסריה מאות אלפי דונמים שרכשה למדינת ישראל. בתמורה היא זכתה למעמד מיוחד ופטור גורף ממסים. הקרן היא גם זו שמנהלת את היישוב קיסריה.

 

בשנת 2002 הקימה קיסריה סוללת עפר בינה לבין הכפר הסמוך ג'סר א-זרקא. בשנת 2007 החלה גיבוש תוכנית לחיבור ג'סר א-זרקא שהוא אחד מהיישובים העניים בישראל לכביש החוף. בקיסריה לא אהבו את הרעיון שיאיים על הסוללה ובמכתב ששלחה לוועדת הגבולות בנושא קרן רוטשילד שמנהלת את קיסריה הזהירו כי אם התוכנית תצא לפועל היא תדרוש מהמדינה 500 אלף דונם שהעניקה למדינה בשנות הארבעים בחזרה - יישובים כמו פרדס חנה, מזכרת בתיה, ראשון לציון ועוד.

 

כתבות נוספות בחדשות 10 >>

האם התוכנית החוקתית של שקד ובנט תצא לפועל?
הפיגוע בלונדון: העצור בן ה-18 חשוד בהנחת המטען ברכבת

תיעוד: הטיל ששיגרה קוריאה הצפונית מעל יפן

 

"זה תהליכים שאפיינו את ישראל שנות החמישים והשישים. בהם כל מיני פילנתרופים לקחו משאבים של המדינה וניהלו אותם", אומר ירון זליכה החשב הכללי לשעבר שניסה לבטל את הפטור ממס של קרן קיסריה. "בינתיים כללי המנהל התקינים השתנו", ממשיך זליכה, "היכולת של הממשלה לנהל ביעילות את מעשיה השתנתה בצורה דרמטית, אלא שעוד ארגנו להם המשך של הפטור ממס והארכתו במשך שנים רבות. זה לא דיל שמתאים למאה ה-21".

 

 
"זה לא דיל שמתאים למאה ה-21". זליכה
"זה לא דיל שמתאים למאה ה-21". זליכה צילום : חדשות 10
 

זליכה מגלה שהפטור מתשלום המסים של הקרן הוארך עד 2022 על ידי שמעון פרס ב-1989 אז שר האוצר, וטוען כי עשה זאת ללא סמכות ובלי אישור וועדת הכספים ולכן הוא אומר "הפטור ממס הנוכחי הוא לא חוקי".

 

כעשור מאוחר יותר מי שעמד בראש קרן ההשקעות שאליה הזרימה קרן קיסריה כספים הוא בנו של שר האוצר שחתם על הפטור - חמי פרס. לאחר מכן התמנה פרס גם לחבר בדירקטוריון שמנהל את הקרן.

 

בנוסף ציין מבקר המדינה בדוחו משנת 2000 כי בתחום התרומות להשכלה הגבוהה בישראל "לרוב היה סכום התרומות שאישרה הקרן בשנים 1998-1989 נמוך במידה ניכרת מהסכום שהיא צריכה לייעד לכך". המבקר מציין כי "במהלך השנים הצטברו בידי הקרן משאבים כספיים ניכרים...אולם היקף התרומות של הקרן בהשוואה למה שהיה ביכולתה לתרום היה מזערי".

 

 
קיסריה - יישוב שמנוהל על ידי קרן
קיסריה - יישוב שמנוהל על ידי קרן צילום : ערוץ 10צילום מסך
 

"הקרן עומדת בכל מחויבותיה"

תגובת קרן רוטשילד קיסריה: "קרן אדמונד דה-רוטשילד הוקמה על בסיס קרקע פרטית של המשפחה, לאחר שהעבירה ללא תמורה 500,000 דונם קרקעות פרטיות לבעלות המדינה, העניקה המשפחה למדינה מעמד שווה בקרן ללא כל תמורה. כל רווחי הקרן מיועדים לקידום ההשכלה הגבוהה בישראל.


הקרן עומדת בכל מחויבויותיה למדינה ומעבירה תרומות מעבר למחויבות שלה על פי ההסכם. הקרן עומדת על כך שהמדינה תעמוד אף היא בהתחייבויות - ככל שיתבקשו שינויים בהסכם, הם ייעשו רק בהסכמה.
הקרן הציעה פתרונות מרחיקי לכת גם לצרכים של ג'סר א-זרקא בשטחי הקרן ולצערנו בגלל שיקולים פוליטיים הם נדחו.


פארק התעשייה תוכנן ונבנה במימון מלא של הקרן תוך לקיחת סיכונים כלכליים והוא מספק אלפי מקומות תעסוקה לתושבי האזור. הקרן מקיימת הידברות נמשכת עם המדינה על שלוחותיה על מנת להבטיח יישום ההסכם והגעה להבנות והיא מחויבת למורשת רוטשילד ולחוסנה של החברה הישראלית".

 

תגובת משרד האוצר: "משרד האוצר ויתר הגורמים הממשלתיים מבקשים לאסדר את היחסים בין הקרן למדינה וזאת בשים לב לעמדת המדינה בעניין חובות העבר של הקרן והליקויים שעלו בדוח מבקר המדינה. אנו מקווים כי תהליך זה יבוא לסיומו בקרוב באופן שיביא למקסום האינטרס הציבורי בקרן, לשביעות רצון הצדדים".

 

תגובת חמי פרס, יו"ר קרן ההון סיכון "פיטנגו": "רווחי קרן קיסריה משמשים לתרומה לקהילה ולא לכיס פרטי של אף אחד. אין קשר בין ישיבה שלי בדירקטוריון להשקעה שהייתה ב'פיטנגו'. הוזמנתי לתרום מזמני לקרן שנים רבות אחרי על ידי יו״ר שהיה חדש יחסית".

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.