"רולטה רוסית": פוטין לא רצה להיות נשיא - והפך לאחד מהאנשים החזקים בעולם

 
עודכן 21:10 10/09/2017

ב-1999 מונה ולדימיר פוטין, תוצר מובהק של המנגנון הסובייטי, לנשיא רוסיה. האיש שהעיד על עצמו כי אינו בטוח שהוא מתאים לתפקיד, נחשב בעיני פרשנים לאחד מהאנשים החזקים והעשירים בעולם, ומחזיר את הכבוד לאימפריה הרוסית • פרק ראשון בסדרה

 
 
 
 
 

אי אפשר להבין את רוסיה מבלי להבין את האיש שמגלם אותה בדמותו. קצין הק.ג.ב שלפני 17 שנה תפס את מושכות השלטון של מדינה מתפוררת והפך אותה שוב למעצמה עולמית. כמו רוב שליטיה של רוסיה במאות השנים האחרונות גם הוא חזק, אכזר ונחרץ, מושל בה ביד ברזל ונערץ על ידי רוב העם. קטן קומה במימדיו הפיזיים, אבל מתנשא מעל כל מנהיגי העולם במאה ה-21.

 

כבר היום הוא רשום בהיסטוריה כאחד המנהיגים הגדולים של רוסיה. כדי להבין לאן הולכת האימפריה שחזרה, צריך להבין את האיש שמוביל.

 

כתבות נוספות בחדשות 10 >>

"הוזמן כדי לרצות את הגברת": כך הועסק החשמלאי בבית רה"מ

לאחר הביקורת: יאיר נתניהו הסיר את הפוסט מעורר המחלוקת

חשד: רכז הביטחון בהתנחלות בבקעת הירדן הטריד מינית חיילות

 

סטניסלב בלקובסקי, פרשן פוליטי, הוא האיש שהעז לחשוף פרטים על הונו האישי של פוטין, וסימן אותו כאדם העשיר ביותר בעולם. "מצד אחד הוא גדל בק.ג. ב ומצד שני הוא מכיר מקרוב את הפשע המאורגן. זה השפיע אליו כאדם צעיר. הוא אדם שמרן מאוד ובשבילו הרעיון של שליטה על מערכות המדינה הוא העיקרי", מסביר בלקובסקי ומפתיע, "הוא בחור לא מאושר. הוא מעולם לא רצה להפוך לנשיא רוסיה.  בגיל 47 הוא נהיה נשיא ואיבד את כל הנאות החיים שלי. הוא רוצה ליהנות מהחומריות הזו".

 

 
"פוטין לא מאושר, הוא לא רצה להיות נשיא". בלקובסקי
"פוטין לא מאושר, הוא לא רצה להיות נשיא". בלקובסקי צילום : חדשות 10
 

הכנסיה פורחת ברוסיה של פוטין. הקומוניסט לשעבר לא מסתיר את רצונו לאחד את רוסיה תחת הערכים הישנים של הכנסיה האורתודוכסית. ייתכן שבמערב לא מבינים את התמונה המלאה. לא מעכלים את תחושת האבדון שאחזה ברוסים עם התפרקות ברית המועצות ואיתה כל המבנים החברתיים והכלכליים. את הכאוס ואובדן הכבוד האישי והלאומי שפוטין החזיר להם.

 

העיתונאית איימי מריס רוטמן שמדווחת מרוסיה ב-12 השנים האחרונות מסבירה: "מה שאנחנו רואים עכשיו זו בניית המורשת שלו, הוא בן 64, הוא עדיין לא אמר אם הוא ירוץ שוב בבחירות הבאות אבל נראה שהוא כן ירוץ. זה במידה רבה המדינה שלו, הוא רואה את עצמו כמנהיג של רוסיה החדשה, הוא עומד בראשה 17 שנה ואני חושבת שהוא רוצה לוודא שהוא ייזכר בדרך טובה ע"י העולם ועל ידי הרוסים".

 

השבוע הוא עומד שוב לעשות היסטוריה. ביום רביעי ירכז מאה אלף חיילים לתרגיל הצבאי הגדול ביותר של רוסיה מאז התפרקה ברית המועצות. בלי בושה הוא יתרגל כיבוש של פולין ויזכיר לעולם שהמלחמה הקרה היא לא מושג היסטורי. היא שוב כאן ועכשיו.

 

 
בונה את המורשת שלו. פוטין
בונה את המורשת שלו. פוטין צילום : רויטרס
 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.