רצח, אונס ושריפת כפרים: רצח העם השקט של בני הרוהינגיה במיאנמר

 
עודכן 08:26 09/09/2017

מזה עשרות שנים בני המיעוט המוסלמי סובלים מרדיפת הבודהיסטים, בני הדת השולטת במדינה האסייתית. בשבועות האחרונים החל "טיהור" של ממש על ידי הצבא, שמאשים את בני הרוהינגיה בטרור. העולם בינתיים לא יוצא מגדרו, אחרי הכל מדובר בסכסוך רחוק • זווית עולמית

 
 
 
 
 

העולם המערבי סימן לעצמו בסיפוק "וי" בשנת 2015, עם בחירתה של אונג סאן סו צ'י, כלת פרס נובל לשלום, לנשיאות מיאנמר. כשנה לאחר מכן אונג אף נפגשה עם נשיא ארצות הברית לשעבר, ברק אובמה, פגישה שלאחריה הודיע הנשיא האמריקני בחגיגיות על הסרת הסנקציות על המדינה האסיאתית - שבה מתרחש רצח העם מהקשים שידע העולם במאה ה-21.


"מיאנמר הולכת לכיוון של שיפור משמעותי בזכויות האדם", כתב הנשיא האמריקני לסנאטורים בחגיגיות. אלא שמסתבר שהשמחה הייתה מוקדמת מדי, עם חשיפת עדויות הזוועה על הטבח שמתבצע בשבועיים האחרונים בבני שבט הרוהינגיה, המיעוט המוסלמי במדינה הבודהיסטית.


>> זווית עולמית - כתבות נוספות בפינה:

מרקל תנהיג, דריסת רגל לימין הקיצוני: גרמניה הולכת לבחירות

טראמפ הרים ידיים מול המציאות, ארה"ב תוסיף לדמם באפגניסטן

הסכסוכים הטריטוריאליים עוד כאן: 70 שנות עצמאות להודו ופקיסטן


במיאנמר, בורמה לשעבר, חיים יותר ממיליון בני שבט הרוהינגיה. חלק גדול נוסף חי בבנגלדש השכנה, ומעטים אף במזרחה של הודו. הרוב הבודהיסטי דובר הבורמזית טען מאז ומתמיד כי בני השבט הם פולשים שבאו לגזול את אדמתם. בפועל, אבותיהם ברובם הגיעו למיאנמר עוד בתקופת האימפריאליזם הבריטי, שראו בהם כוח עבודה זול כפי שעשו בלא מעט קולוניות אחרות.


מזה עשרות שנים מבצעים הבורמזים טבח עם שיטתי בבני הרוהינגיה, שהוגדר כ"מיעוט הנרדף ביותר בעולם". בעשור הקודם אף הוחלט לשלול מהם את אזרחותם, ולפטרם מכל משרה ציבורית בה נשאו. דוחות של האו"ם לאורך השנים ניסו להעלות על סדר היום את מעשי הרצח, האונס והביזה, אך ללא הצלחה יתרה.

 

 
התקווה שהתבדתה. אובמה בפגישתו עם נשיאת מיאנמר, אונג סאן סו צ'י, 2016
התקווה שהתבדתה. אובמה בפגישתו עם נשיאת מיאנמר, אונג סאן סו צ'י, 2016 צילום : רויטרס
 
מעל ל-100 אלף פליטים. גבול מיאנמר-בנגלדש
מעל ל-100 אלף פליטים. גבול מיאנמר-בנגלדש צילום : רויטרס
 

המצב החמיר בשנת 2012, כאשר קבוצת מוסלמים ביצעה אונס ורצח של אישה בודהיסטית. המקרה הקשה היווה שריקת פתיחה למבצע טיהור אתני, שהגיע לשיאו ב-25 לאוגוסט, לפני כשבועיים. הממשל הבורמזי חוסם את גישת כלי התקשורת למדינה, אך על פי עדויות מאות נהרגו, בהם נשים וילדים, זאת בנוסף למעשי אונס ושריפת בתים על יושביהם.


בין מיאנמר לבנגלדש: יותר ממאה אלף פליטים


הסיבה לקרבות, כך הודיע הממשל, היא פעולה צבאית של "צבא ההצלה", ה-ARSA, ארגון חמוש של המיעוט המוסלמי בבורמה שנלחם כבר כמה שנים כנגד הצבא במיאנמר. בהתקפה שבוצעה על ידי הארגון במחוז ראחין במדינה מצאו את מותם, כך על פי דיווחים, כמה עשרות חיילים, אנשי ממשל וכן אזרחים בודהיסטים.


מלבד ההרוגים הרבים, יותר ממאה אלף איש מבני השבט ניסו להגר במהלך השבועיים האחרונים למדינה השכנה בנגלדש, המאוכלסת ברובה במוסלמים. בנגלדש תמיד היוותה יעד מועדף על הרוהינגיה גם בשל הסמיכות הגיאוגרפית, אך בנוסף בשל הדמיון התרבותי. בנוסף, רבים מבני השבט כבר ברחו בעבר למדינה השכנה, ועל כן לרבים מבני הרוהינגיה יש קרובי משפחה שם.

 

 
צילום : רויטרס
 
צילום : רויטרס
 

עשרות אלפים מתוך הכפרים שננטשו הצליחו להגיע רק עד לגבול, שם מונעים מהם חיילים חמורי סבר מהצבא הבנגלי לעבור את הגדר. בנגלדש חוששת מהרעת היחסים עם המדינה השכנה, ועל כן לא רוצה להפוך ליצואנית פליטים. במיאנמר טוענים כי כל סיפורי הזוועה של הפליטים אינם נכונים, ואף טוענים כי שריפות הכפרים בוצעו על ידי בני השבט החמושים.


וכאילו לא די בכך, ביום רביעי האחרון פורסם באתר "גרדיאן" הבריטי, כי מיאנמר חסמה כל סיוע הומניטרי של האו"ם לפליטים הרבים. בין השאר נטען כי נמנעה אספקת מזון, מים ותרופות. "הם אמרו לנו כי בשל המצב הביטחוני הרעוע, לא ניתן להגיע לאזור", אמר בכיר באו"ם ל"גרדיאן".


"צבא ההצלה" הרוהינגי הוכרז כארגון טרור, ובמיאנמר מנסים למתג אותו תחת המטריה של הטרור האסלאמי העולמי, במטרה לקבל לגיטימציה בלחימה בו מצד המערב. הארגון נתמך בידי לא מעט מדינות מוסלמיות ברחבי היבשת, בהן מלזיה, פקיסטן, ואפגניסטן, וכן מצד האוכלוסייה המוסלמית עצמה. מי שמנסה להתנער מהארגון החמוש היא בנגלדש השכנה, שחוששת מהרעת היחסים עם ממשל מיאנמר.


למרבה הצער, לא מן הנמנע כי קנים רבים שהופנו ויופנו נגד בני הרוהינגיה, הם תוצר של עסקאות נשק שביצעה ישראל עם הצבא במיאנמר. על פי דיווחים שונים, ישראל סיפקה לא מעט אמצעי לחימה לצבא הבורמזי, זאת למרות פשעי המלחמה שמבוצעים שם ללא צל של ספק. בשנת 2015 אף ביקר בישראל הגנרל מין אונג לאינג, אחד מראשי הצבא, שנפגש עם הנשיא, הרמטכ"ל ובכירים במערכת הביטחון.

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.