"אוכלת יושביה": פתרון "המדינה האחת" שהסתיים במלחמת אזרחים

 
עודכן 21:40 03/09/2017

ב-1989 החל הגוש המזרחי באירופה לקרוס ומדינות יוגוסלביה החלו לפרוש אחת אחרי השנייה. הצבא הסרבי התחיל להילחם, וניסה להשתלט על שטחים למען האוכלוסייה המקומית המפוזרת. חלום האחדות שקע למציאות של דם ומלחמה, ולבסוף רצח עם • פרק ראשון בסדרה

 
 
 
 
 

אחרי מלחמת העולם השנייה הוקמה יוגוסלביה והפכה למדינה סוציאליסטית, המשטר של טיטו היה רחוק מדמוקרטיה אבל לא דיכא ורצח באותו האופן שבו נקטה ברית המועצות. הכלכלה צמחה ורמת החיים הייתה גבוהה והתקרבה לזאת של איטליה.

 

יוגוסלביה הורכבה מכמה מדינות אוטונומיות - זאת הייתה מדינה פדרלית. סלובניה, מקדוניה, סרביה, בוסני, הרצובינה, קרואטיה ומונטנגרו. האוכלוסיות היו מעורבבות. סרבים חיו בסרביה וגם בקרואטיה ובוסניה. קרואטים קתולים חיו בבוסניה לצד מוסלמים וסרבים נוצרים. בקוסובו היה מיעוט אלבני מוסמלי גדול - לכולם הייתה אוטונומיה. לכאורה יוגוסלביה הייתה ההוכחה שכולם יכולים לחיות ביחד אבל רק לכאורה.

 

כתבות נוספות בחדשות 10 >>

מועדי שיחות נתניהו ובכירי "ישראל היום" נחשפים: איך הושפעו כותרות העיתון בבוקר שאחרי?
פעם שנייה בשבוע: נתניהו ערך סיור בדרום תל אביב

קידם רכישת כלי שיט - תמורת שוחד: החשדות נגד דוד שרן

 

מה קרה למדינה החזקה הזו שאיבדה עמים ודתות רבות וקרסה לתוך עצמה למעגל של שנאה. מה קרה לפתרון המדינה האחת? כדי להבין את זה צריך לנסוע לעיר שחשובה לכולם. צריך לנסוע לסרייבו.

 

 
"אני מוקפת בפשיסטים". סבטלנה ברוז, קרואטיה
"אני מוקפת בפשיסטים". סבטלנה ברוז, קרואטיה צילום : חדשות 10
 

במאמצים רבים הצליחו הבוסנים להציל את סרייבו על הכנסיות, המסגדים ובתי הכנסת שלה. אבל היא כבר לא אותה העיר. משום שאין בה את אותו עירוב מעניין בין תרבויות ודתות. אף אחד לא יצא מרוצה מהסיפור הזה.

 

בוסניה הרצגובינה היא מדינה לא ממש מתפקדת. היא קרועה בין אוטונומיות של סרבים שביצעו רצח עם לבין בוסנים שגם הם ביצעו את הפשעים שלהם. הנכדה של טיטו גרה בבוסניה, בסרייבו, ומביטה בכל זה בעיינים כלות: "אני מוקפת בפשיסטים. כל המדינות האלה הן חלק ממני מבחינה פסיכולוגית ורגשית".

 

למה פתרון המדינה האחת של יוגוסלביה קשה היא שואלת. התשובה ברורה: בגלל פוליטיקאים, בגלל אנשי דת בגלל לאומנות ואתניות דתית. ועכשיו בבלקן ובעולם בכלל יש נוסטלגיה, יוגונוסטלגיה לעידן ההוא לתקופה שכולם היו ביחד במדינה חזקה וגדולה ועשירה יותר. הנכדה של טיטו מסמלת את זה יותר מכל. הנכדה של טיטו מקדשת את העבר של הדו קיום אבל זה היה מושתת על דיקטטורה, והאש והלהבות בסוף שרפו את הכל.

 

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.