עושות חשבון: טיפים לבחירה והתנהלות מול שיפוצניק

 
עודכן 15:34 21/08/2017

המדריך השלם של "עושות חשבון" - כך תשרדו את השיפוץ הבא שלכם

 
 
 
 
 

טיפים לבחירת שיפוצניק


1. בררו כל פרט אפשרי על בעל המקצוע - אל תסתמכו רק על המלצות של חברים. בכלל לא בטוח שמי ששיפץ אצל חברך והשביע את רצונו, ישביע גם את רצונך. רצוי מאד להסתמך על פלטפורמות מקצועיות שמפקחות על בעל המקצוע ומסתמכות על ביקורות של לקוחות.


2. השוו מחירים ותנאים - קיבלתם הצעת מחיר? בצעו השוואה מול מחירונים ברשת וודאו שלא עוקצים אתכם. לעומת זאת, ודאו שלא קיבלתם הצעת מחיר נמוכה מידי, שכן היא מרמזת על עבודה "זולה" וזה עלול לעלות ביוקר בהמשך. בשלב הצעות המחיר, יש לבקש מסמך המפרט את העבודה, כמות החומר למ"ר וסוגו וכן המחיר ליחידה ובנוסף הערכת לוחות זמנים והמחיר הסופי המשוער.


3. הקפידו לערוך חוזה עבודה - לפני תחילת התהליך הקפידו לערוך חוזה עבודה, אשר ייתן תוקף משפטי לכל בעיה שתעלה בין שני הצדדים. כיום ניתן למצוא באינטרנט דוגמאות רבות להסכמי עבודה עם קבלן שיפוצים, בהם ניתן להיעזר.

4. ודאו שיש אחריות לעבודה - בחרו רק בעל מקצוע שמעניק אחריות על העבודה. בדקו מה רמת האחריות, תוקפה ומה היא כוללת.


5. בדקו מה זמינות השיפוצניק - אין טעם לשכור את שירותיו של בעל מקצוע שאינו זמין כרגע לעבודה.


6. בחרו רק בעל מקצוע מוסמך ומורשה - אל תתביישו לדרוש מבעל המקצוע להציג בפניכם תעודות שמוכיחות שהוא פועל באופן חוקי כעוסק מורשה, ובעל הסמכות כנדרש בחוק. שימו לב - לא רק עבודות חשמל, טכנאות גז או הדברה דורשות הסמכה ורישיון מיוחד, אלא גם בעבודות שיפוצים שכוללות שבירת קירות למשל, נדרשת הסמכה.


7. בדקו מול הקבלן אם יתכנו תוספות - בדקו עם הקבלן אילו תוספות יכולות להיות בהמשך השיפוץ וכמה הן יעלו. העלו זאת על הכתב בחוזה השיפוץ. על הנייר זה תמיד עולה פחות מאשר הפתעות בלתי קרואות שיתפסו אתכם בשטח. לפני השיפוץ, קחו בחשבון חריגה של 20% מהתקציב.


8. הגדירו תקציב ברור לעבודה - לפני הפנייה לבעל מקצוע הגדירו לעצמכם מה ברצונכם לשפץ ובאילו סכומים.

 

 
שיפוצים
שיפוצים צילום : shutterstock
 

טיפים להתנהלות מול שיפוצניק במהלך העבודה


1. הישארו במעקב אחר התקדמות העבודה - אל תתייחסו להזמנת בעל המקצוע כ"שגר ושכח". נסו להיות מעורבים, להבין מה הפעולות שהוא מבצע ובאילו חומרים הוא משתמש. הישארו מעודכנים - מה כבר הושלם, מה נשאר לעשות והאם יש חפיפה בין הביצוע ללוח הזמנים המתוכנן. כך, בעל המקצוע יבין שאתם מפקחים עליו וישמור על מקצועיות במשך כל התהליך.

 

2. אל תתפשרו על איכות - אם מדובר בעבודה בהיקף רחב ובתקציב גבוה, כמו שיפוץ כללי של הבית, אל תשלמו את כל הסכום מראש. רצוי לחלק את התשלום למספר חלקים, ולהתנות אותם בשביעות רצונכם מהעבודה. כך, לבעל המקצוע יהיה אינטרס להשלים את עבודתו בזמן ובצורה מקצועית.


3. אין לשלם את רוב הכסף בתחילת תהליך העבודה - חשוב מאוד לוודא שאתם משלמים את השיפוץ בשלבים. הקפידו לתת את מלוא התשלום, רק לאחר שבדקתם שהכול תקין ולשביעות רצונכם. בתחילת התהליך מומלץ לשלם 10% עד 15% מהסכום עליו סוכם.

 

4. דרשו חשבונית מפורטת - בתום העבודה, התעקשו לבקש חשבונית מפורטת שתכלול פירוט של מרכיבי העבודה. השוו את החשבונית להזמנת העבודה ודרשו הסבר על ההבדלים, אם יימצאו כאלה.אם תצטרכו לנקוט בהליכים משפטיים נגד בעל המקצוע בעתיד, תעודת האחריות לא תספיק לכם. החשבונית תשמש כעדות לתשלום עבור השירות, ותהווה מסמך מחייב בטיפול לפניות בית המשפט.

 

 

לצפייה בתכנית המלאה של "עושות חשבון" לחצו כאן

 

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.