הרצאה ב 2 דקות: מכורים לדבר בסמארטפון

 
עודכן 09:22 16/08/2017

היכן הפלאפון שלכם, נבהלתם לרגע? אתם לא לבד. ד"ר מירן בוניאל-נסים, מרצה בכירה במחלקה למדעי ההתנהגות במכללה האקדמית כנרת, חוקרת את תחום הפסיכולוגיה של האינטרנט ועוזרת לנו להבין איך התמכרנו קשות

 
 
 
 
 

צופים יקרים, היכן הפלאפון שלכם? נבהלתם לרגע? אתם לא לבד. הקושי להתנתק מהפלאפון/אינטרנט מנומק באמירות כמו "הכל" נמצא בפלאפון, הוא מייצר נוחות, אינטראקציה מהירה עם הסביבה, מספק מידע על לוחות זמנים, לוח בחינות, והכי חשוב - הוא גם השעון מעורר. נשמע טוב ואפילו הגיוני. אבל זה בעיקר גאוני. איך הצליחו ליצור תלות כה עזה בינינו לבין הטכנולוגיה? פעולות פשוטות נראות לנו מורכבות אם הן לא נעשות באמצעות הפלאפון, והמחשבה על ללכת בלי פלאפון מעוררת חרדה ממשית אצל חלק מהאנשים.


שימוש יתר באינטרנט ברמת התמכרות מוגדר כהפרעה התנהגותית. מדובר בפעולה החוזרת על עצמה, בעלת השפעה ישירה על חיי הפרט וסביבתו. יתרה מכך, התנהגות זאת מקושרת עם מצבי רוח, אובססיביות. כיוון ששימוש באמצעים דיגיטליים הוא חלק בלתי נפרד מחיינו, קשה להגדיר שימוש בעייתי ברשת כפונקציה של זמן (כלומר כמה זמן ביום אתה משתמש בפלאפון או במחשב). לכן שימוש יתר נבדק על פי קריטריונים אחרים, ביניהם: תגובות שליליות במצב של נתק מהאינטרנט, שימוש תכוף אשר עולה על הזמן המתוכנן ועוד.


יש לציין ששימוש יתר באינטרנט, וזה יכול להיות לקניות, רשתות חברתיות, משחקים ועוד, נמצאו קשורים עם הפרעות קשב וריכוז, הפרעות שינה, ירידה בלימודים, דימוי עצמי נמוך ועוד.


במציאות הנוכחית, גיא, אין זה ריאלי לחשוב שאנשים יתנתקו לגמרי מהרשת. אבל אל לנו לזנוח כישורים כמו שיח פנים אל פנים, יכולת ביטוי בעל פה, אמפתיה, רק בשם הנוחות שבשליחת לב בוהק בווטסאפ.

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.