הציבור משלם: המינוי הכפול המיותר של רבנים אשכנזיים וספרדיים במועצות המקומיות

 
עודכן 21:02 29/07/2017

למרות שכבר בשנת 1954 הוחלט כי אין צורך במינוי של שני רבנים ראשיים, הכפילות ממשיכה לפרוח - והציבור ממשיך לשלם. איך פועלת שיטת הג'ובים החלומיים של רבני הערים ומי מרוויחים ממנה?

 
 
 
 
 

בעוד שנה יתקיימו הבחירות לרשויות המקומיות, מה שאומר שכבר עכשיו מתנהל מירוץ מינויים סוער לאיוש תפקידי הרבנים הראשיים בעשרות ערים ברחבי הארץ, כאשר במקומות רבים ממנים גם רב ראשי אשכנזי וגם ספרדי.


עלותו של כל רב עירוני ראשי היא יותר מארבעים אלף שקלים בחודש - שמגיעים ברובם מהארנונה שמשלמים התושבים. השתוללות הג'ובים הזו מתרחשת בעיקר בערים קטנות שם יכול להגיע שכר הרבנים ליותר מחצי מכלל תקציב המועצה הדתית בעיר.

 

לכתבות נוספות בחדשות 10:

בן המהגרים שהפך ליד ימינו של טראמפ: מי אתה, אנתוני סקרמוצ'י?

בעקבות מותו של הצעיר: צמיגים הובערו ביפו על ידי אלמונים

האיחוד האירופי ינקוט בצעדים נגד פולין בעקבות החוק שהעלתה נגד בתי המשפט

 

 
"לחצו את ראש העיר". הרב אליהו מימון, רבה הראשי של קריית אתא
"לחצו את ראש העיר". הרב אליהו מימון, רבה הראשי של קריית אתא צילום : חדשות 10 - צילום מסך
 

אם רוצים דוגמא לאן זה יכול להדרדר ובעיקר על חשבון מי כל מה שצריך זה להצפין לקריית אתא. למרות שבג"ץ קבע שבעיר בת שישים אלף התושבים יהיה רק רב אחד - בש"ס ובלשכת ראש העירייה התעקשו על שניים. כך נוצר מצב שבו תושבי קריית אתא מממנים שני רבנים: האחד מקבל את משכורתו יותר מארבעים אלף שקלים בחודש מהמועצה הדתית, השני מקבל מהעירייה סכום דומה. מיליון שקל בשנה לשני רבנים - שעסוקים בעיקר בעצמם.

 

"ישבו אצל ראש העיר בסוכה ולחצו עליו שחייבים להיות שני רבנים. ראש העיר העביר החלטה להכניס רב אשכנזי שיהיה עובד העירייה", מספר הרב אליהו מימון רבה הספרדי של קריית אתא. "ראש העיר רוצה שקט בעיר וזה מה שקרה. הם לקחו לו אפילו עוזר, כדי שתהיה עוד משכורת לעובד איש ש"ס".

 

מאז הוקמה הרבנות הראשית בפברואר 1921- היו שני רבנים ראשיים: אשכנזי וספרדי. אבל כבר לפני 54 שנה הונחה הצעת חוק לביטול הכפילות. אלא שבמבחן התוצאה הכפילות ממשיכה לפרוח - והציבור ממשיך לשלם. במצב הנוכחי אין שום סיבה שנמשיך לשלם על הכפילות הכל כך מיותרת הזו כשאפשר לחשוב על כמה שימושים חשובים יותר לכסף שלנו.

 

 
בש"ס התערבו במינויים? אריה דרעי
בש"ס התערבו במינויים? אריה דרעי צילום : חדשות 10
 

תגובות לכתבה

תגובת שר הפנים אריה דרעי: "מינוי רבני ערים נמצא תחת סמכות השר לשירותי דת. דרעי אינו מקיים כל קשר בעל אופי פוליטי עם רבני ערים".

 

תגובת השר לשירותי דת דוד אזולאי: "השר אכן מקדם הליך לבחירת רב ספרדי ברחובות משום שהציבור הספרדי הגדול בעיר זקוק למענה בתחום שירותי הדת.  זוהי מדיניות המשרד בכל עיר בה לא מכהן רב. שירותי דת אינם פחותים משירותים אחרים שעל המדינה לספק לתושביה. השר אינו מקיים כל קשר שאינו מקצועי עם רבנים".

 

תגובת עיריית רחובות: "מועצת העיר אישרה בזמן האחרון ברוב קולות את מינויו של רב ספרדי לעיר, וקיבלה החלטה חשובה והיסטורית, באיחור של עשרות שנים. בעיר רחובות מתגוררים קרוב ל-150 אלף תושבים, ורבים מהם, בני קהילות שונות, מבקשים למנות רב שיענה גם על צורכיהם הייחודיים. לכן אף חילוקי הדעות האידאולוגיים יהיה זה אך ראוי שייבחר רב ספרדי שפסיקותיו ליברליות ודרכי הנהגתו תואמות את הקו המתון בציבוריות הרחובותית".

 

תגובת עיריית קריית אתא: "הליך מינויו של הרב הנוסף כלל בחינה מדוקדקת מצד משרדי המשפטים, הדתות והפנים ובסיומו אושרה העסקתו. בהתאם לחוות הדעת מטעם היועץ המשפטי לממשלה ומשרד הדתות, נקבע כי שכרו של הרב הנוסף ימומן על ידי הרשות המקומית. הרשות מממנת 60% מתקציב המועצה הדתית כך שגם שכרו של הרב מימון ממומן מתקציב העירייה".

 

תגובת הרב שלמה דיסקין: "טענותיו של הרב מימון כבר נידונו בשתי ערכאות בביהמ"ש ועל ידי מבקר המדינה ונדחו על הסף. המינוי שלי כאחראי על הכשרות נעשה על ידי המועצה הדתית והרבנים הראשיים. מאז כניסתי לתפקיד לא מיניתי מקורב אחד לשום תפקיד, להפך שלושה רבני שכונות ומפקח כשרות פרשו לגמלאות ולא מונה איש במקומם. משגיחים שמונו בעסקים חדשים נבחרו ע"י ועדת הכשרות במועצה הדתית ולא על ידי, בהתאם לנוהלי הרבנות".

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.