איך להפוך מכבאים מצטיינים לשפים מעולים?

 
עודכן 10:29 23/07/2017

במקום להתעסק כל היום "בכיבוי שריפות" ליאת רוקח זמרוני רוקחת לכם מתכון, שיהפוך אתכם לשפים מעולים בהתנהלות היומיומית ותאפשר לכם זמן איכות מהנה עם הילדים

 
 
 
 
 
צילום : שאטרסטוק
 

אנחנו חיים בעידן דיגיטלי שופע הזדמנויות ורווי בסחרחורת של משימות, החיים בעידן המודרני של המאה ה-21 מאתגרים ומאלצים אותנו כמבוגרים לעשות ארגון מחדש בחיינו.

 

התנהלות שבנויה כולה מ"כיבוי שריפות" שוחקת בכל מובן. כשאנחנו נאלצים לשלוף פתרונות, כשהאדמה בוערת ואין לנו זמן לתכנן את הכיבוי, אנחנו ממוקדים במטרה. אנחנו רוצים להנמיך את הלהבות ובוודאי לכבות את השריפה לחלוטין. הדרך הטובה ביותר לכבות שריפה היא למנוע אותה. אם נצליח למנוע את השריפות ונלמד להתנהל, כן מהמילה ניהול של הזמן ואפילו של איך שאנחנו מרגישים, בתוך הזמן, נוכל להירגע, להאט את הקצב ולשלוט בסחף האפשרי של היום יום.

 

איך נמנע שריפות בחיי היום יום שלנו?

באמצעות חלוקת תפקידים ולקיחת אחריות תוך כדי הבנת ההשלכות של מעשיי. לתוך זה נגייס את בני הזוג והילדים.

 

 

גם ביני לבין עצמי חייבת להתקיים חלוקת תפקידים. אחרי שבחרתי בחירה מודעת באופן שבו יתנהל היום שלי והגדרתי מתי אני הורה ומתי אני בעל/ת קריירה ומתי אני פשוט אני עליי לקחת על זה אחריות. כשאני לא מבצעת את הדברים האלה ביני לבין עצמי ומקיימת הקשבה והכלה עבור הצרכים שלי, אני מזמינה חיכוכים פנימה. החיכוכים הללו מביאים איתם רגשות אשמה, כי מי רוצה להיות שרוי במתח הזה? העניין הוא שאין מקום לרגשות אשמה, כי אין באמת אשם.

 

חלוקת תפקידים מול בן/בת הזוג שלי

בחרתי עבור עצמי בחירות, קיבלתי אחריות על החלקים שלי. עכשיו עלי לעשות בדיוק את אותו הדבר מול בן/בת הזוג שלי. לבן/בת הזוג שלי יש את הבחירות שלו/ה. יש לכל אחד מאיתנו ולנו יחד אחריות בבית בו אנו חיים ומגדלים את ילדנו. בדרך כלל כל אחד מבני הזוג אחראי על תפקידים אחרים. חשוב להסתכל יחד על מכלול התפקידים ולחלק אותם באופן שהולם בצורה הטובה ביותר את היכולות והרצונות של כל אחד מבני הזוג.  כלים, איסופים, חוגים, כביסות, קניות והרשימה אינסופית כמעט. בדיוק בשל כך היומיום צריך להיות מחולק ומנוהל. באופן הזה נחסכים ויכוחים, תחושות קורבנות וויתורים.

 

 

חלוקת תפקידים מול ילדיי

אל מול כל אחד מילדיי התנהלות נכונה והבנייה של תפקידים תשרת הרבה יותר תחומים בחיים שלנו מאשר עוד הגדרה של מי עושה מה.

 

ראשית, גם אם זה נשמע גדול ושל מבוגרים, מושג הבחירה הוא משהו שילדים עושים כל הזמן. בתהליך החינוך אנחנו בלי משים מציגים להם אפשרויות והם לרוב מצויים במצב של  בחירה. אפתח סוגריים קטנים לשם החידוד - המשפט הרווח הוא, "תוותרי לאחותך. היא קטנה.". אצל ילדים הכי פשוט להבין את ההבדל בין ויתור לבחירה. כשאני מבקשת מילד לוותר לטובת אחר הוא יודע שהוא למשל נתן לאחותו את הבימבה נגד רצונו. יחד עם זאת, אם אני אשאל אותו אם הוא בוחר לרכוב על הבימבה או להרכיב פאזל/לשחק בכדור/לראות טלוויזיה, הוא יפעיל את שיקול הדעת שלו והוא ילך עם הבחירה שלו. גם אם הוא יחליט לא לוותר על הבימבה מול אחותו זו הבחירה שלו ומיד נגיע גם למעשים והשלכות.

 

אז כפי שציינתי, עם הבחירה באה האחריות. גם ילדים צריכים לדעת ולהבין שלכל התנהגות יש השלכה.

תפקידנו כהורים ללמד את הילדים שלנו לגבי האחריות הזאת. לגבי חובות וזכויות. לגבי מעשים והשלכות. חשוב מאד לשקף לילדים את התוצאות של מעשיהם. לטוב ולרע. זה אחד השיעורים הכי חשובים שיש ללמד את ילדינו. זו גם דרך מצוינת להפחית משמעותית את הצורך בענישה.

 

אם כל הזמן נדרבן את הילדים שלנו לא תיווצר אצלם יכולת ומוטיבציה אמיתית מבפנים. ומהצד השני, אם הם יבינו שאמא בסופו של דבר תוותר ותיכנע (הכנת שיעורים, צחצוח שיניים, סידור החדר ועוד) הם יגדלו בתחושה שלא באמת נדרש מהם לשלם מחיר כלשהו.

 

שבו עם ילדיכם, על נושא אחד בכל פעם. בחרו זמן רגוע ותסבירו להם במדויק:

מה מצופה מהם, תארו להם מה צפוי להיות ולקרות מהיום ואילך, והכי חשוב - עודדו אותם בכל פעם שיצליחו.

לידיעתכם, לא מדובר במטה קסמים, אלו תהליכים עמוקים. בהתחלה צפויים התנגדויות או להיפך, שיתוף פעולה גורף שיתמוסס לאחר יומיים, האחריות שלכם בתהליך הזה להיות עקביים. צריך לשדר את המסרים הסמויים והגלויים כל הזמן. להתנהג איתם מתוך בחירה שלכם לגדל ילדים אחראיים עם יכולת ומוטיבציה אמיתית. תוך כדי מילוי האחריות שלכם, אתם משמשים מודל. הילדים יבינו את המשמעויות.

 

עכשיו, אחרי שמנענו את השריפה הבאה, אפשר להוריד את רמת הכוננות, לפשוט את המדים ולהתפנות לבחירתנו. הפיכתנו לשפים מעולים ע"י הבנת המתכון. מתכון לזמן איכות עם הילדים. לבחירה הזו תהיה השפעה ישירה על הקטנת נקיפות המצפון, הגדלת זמן היחד, שיפור התקשורת והקשר, שיפור האווירה בבית, והרבה יותר מזה - נצליח לגרום לילדים לשתף פעולה בלי לדרבן, להתחנן, לדרוש וכל מה שמוכר לכולנו.

 

 

מתכון לזמן איכות

1 קילו הקשבה

2 קילו כוונה

3 קילו שאילת שאלות

 

שאלו את עצמכם בקשב רב ועם כוונה אמיתית, למה הילדים שלכם, כל אחד מהם, זקוקים יותר מכל? למה הילד שלכם זקוק? חיבוק? עזרה בשיעורים? מילה טובה? לבחור בגדים יחד?

 

מה הילדים שלכם הכי אוהבים לעשות? לשחק כדורגל? להיות איתכם במטבח? לשחק באייפד? לערוך איתכם קניות?

מה אתם אוהבים לעשות איתם ועם עצמכם? לבשל? לטייל? לרכוב על אופניים? לראות טלויזיה?

 

זה בכלל לא משנה מהן התשובות. מצאו תחומים משיקים והפכו אותם לזמן האיכות שלכם עם כל אחד מילדיכם. מה שמשנה הם הבחירה שלכם והנכונות לשלם מחיר. כן, צריך לשלם מחיר. לבשל עם ילד זה לרוב לוקח יותר זמן, מצריך יותר עבודות ניקיון, לראות בוב הבנאי במקום את התכנית האהובה שלכם גם דורש מחיר.

 

אבל, המחיר הזה שאולי תידרשו לשלם הוא כאין וכאפס לעומת מה שתקבלו בחזרה. מצפון נקי, ידיעה שאתם מאפשרים לילדים שלכם לצבור חוויות של תחושת מסוגלות גבוהה, של עשייה ותרומה, חוויות של ידיעה מה הם אוהבים לעשות, הנאה משותפת אתכם, וזמן איכותי אמיתי עם הילדים - לא תאמינו כמה כוח ואושר טהורים גלומים בזמן הזה. לאחר שתתמידו תגלו שהבחירה שבחרתם נוגעת ומשפרת לאין ערוך עוד הרבה מאד תחומים. התקשורת תשתנה, כבר יש חוטים חדשים שקושרים אתכם, לא רק אלו המתקיימים כי אתם משפחה בהגדרה. יש בדיחות חדשות ואישיות, יש אווירה אחרת. ואם כל זה לא הספיק לכם, בונוס הבונוסים הוא שאחרי שהילדים יקבלו מנת איכותית של אבא/אמא הרבה התנגדויות פשוט תעלמנה מעצמן. תזכו להרבה יותר שיתוף פעולה, לא תידרשו לדרבן, להפציר, להתחנן, לדרוש.

 

אחרי שתזכרו את המתכון בעל פה ותהיו שפים מעולים בהכנה שלו, תבחרו את התפקידים שלכם מדי יום, תמלאו אותם באחריות ותשמשו בכך מודל לילדים שלכם. כך  תזכו ליום יום שמתנהל עם מינימום חריקות, בלי שריפות ענק ועם הרבה פחות כאבים יומיומיים.

 

 

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.