פרשת הצוללות - בכיר לשעבר במשרד הביטחון: "תיעדתי הכול - ידעתי שיום יבוא וישאלו שאלות"

 
עודכן 20:49 16/07/2017

שמואל צוקר, ששימש ראש מנהל הרכש במשרד הביטחון, בריאיון טלוויזיוני ראשון, מספר על התהליך שתיעד: "בכיר במל"ל אמר לי - אם לא תבטל את המכרז, מערכת היחסים בין הגברת מרקל לבין רה"מ היא עליך" • דוד שמרון טס לחו״ל לשבועיים באישור המשטרה

 
 
 
 
 

פרשת הצוללות: שמואל צוקר, עד לפני חצי שנה ראש מנהל הרכש במשרד הביטחון, מתאר בריאיון ראשון לחדשות 10 את כל תהליך רכישת הצוללות, שהיה עד לו.

 

"אין אחד מהחבורה הקרובה שלי שעודדה אותי להתראיין אבל אני לא יכול ללכת עם המטען הזה", אמר צוקר.
צוקר ידוע בכל משרד הביטחון כאדם שיושרתו האישית ללא עוררין, ודווקא הוא שומע שוב ושוב ששומרי הסף, כלומר הוא, נרדמו בכל הקשור לפרשה.

 

>> כתבות נוספות בנושא:

יעלון על פרשת הצוללות: "לא ברור שזה מסריח?"

החשד העיקרי נגד שמרון ויחסיו עם גנור - לא בפרשת הצוללות

בין הצוללות לבזק: האם החשדות יגיע לבסוף לנתניהו?

 

"האירוע מתחיל בכך שהדורש המבצעי, ראש מספן ציוד, מגיע לשולחני עם מסמכים, רוצה לרכוש 4 ספינות. הוא מצביע על ספק יחיד מקוריאה. "אז אני תמה ושואל למה דווקא קוריאה? למה לא גרמניה? שאלתי הפוך על הפוך", אמר. "התשובה שענו לי - 'בשלב הזה, המערכות של גרמניה הרבה יותר כבדות וגדולות, ובמידה ועכשיו נדרוש משהו קטן יותר נצטרך לחכות הרבה מאוד שנים'"

 

חיל הים רצה לקלוט את הספינות בקוריאה, מספנה בשם "יונדאי", אך לפתע הצטרפו 2 מספנות קוריאניות אחרות לתחרות ומשרד הביטחון נאלץ לצאת למכרז בינלאומי. "המדהים הוא שהגרמנים לא רצו להשתתף במכרז הזה בכלל, לטענתם המחיר הוא זול מדי", סיפר צוקר. שינוי העמדה הזה קורא תוך פחות משנה.

 

"בשעות מאוחרות של הלילה מגיע מכתב מהלשכה של מפקד חיל הים, שהספינה היותר טובה שמתאימה לו, זה דווקא ספינה של המספנה הגרמנית", אמר צוקר. "פה אני מתחיל לשאול שאלות. בהיגיון הבריא שלי זה לא מתאים".

 

 
"אני לא יכול ללכת עם המטען הזה". שמואל צוקר, ראש מנהל הרכש במשרד הביטחון לשעבר
"אני לא יכול ללכת עם המטען הזה". שמואל צוקר, ראש מנהל הרכש במשרד הביטחון לשעבר צילום : אגף דוברות והסברה, משרד הביטחון
 

במקביל, התחיל לחץ על משרד הביטחון. "הלחץ הזה מופעל מהרבה מאוד כיוונים, מכל מיני מכתבים דרך המל"ל. אני זוכר אירוע למשל שבו אני נפגש במקרה עם נציג בכיר של המל"ל שאומר לי "צוקר, אם אתה לא תבטל את המכרז, מערכת היחסים בין הגברת מרקל לבין ראש הממשלה היא עליך. אם היא תצביע נגד ההתנחלויות תבין שאתה קונה את זה ביושר", סיפר. כנשאל אם אותו נציג מל"ל הוא אבריאל בר יוסף, הנחקר בפרשה, הוא לא אישר ולא הכחיש.

 

עוד הוא הוסיף, "היה אירוע שבו הייתי בגרמניה, ואז מאוחר בלילה קיבלתי טלפון מאותו בחור, שאמר שהוא רוצה לפגוש אותי בגרמניה, ומספר לי כמה באמת הגרמנים מתכוונים לתת את המענק הזה וכדאי שנבטל את המכרז. האיש הזה מייצג את המל"ל, את רה"מ".

 

"לא ידעתי שהוא חבר אישי של מיקי גנור. היו רכילויות והסיפורים של איך הסוכן הזה תווה את הרשת, ואיך הוא מצליח לכופף את משרד הביטחון בעסקה", אמר צוקר. צוקר החל לצלצל בפעמונים, לכתוב מיילים, מכתבים, לתעד הכל בשביל מבקר המדינה. "התהליך לא נראה טוב. לא לחינם תיעדתי את המסמכים האלה כי ידעתי שיום יבוא ומישהו ישאל שאלות", סיפר.

 

את החומר הוא מציף בפני מבקר המדינה, אבל שום דבר לא עוצר את התהליך. "לא פעם ולא פעמיים נציגיו של מבקר המדינה מגיעים אלי ואומרים לי שמודעים לזה ושזה יחקר בעתיד. כשהאירוע הזה נפתח בצורה פומבית אמרתי לעוזר שלי - מלאכתם של צדיקים נעשית בידי אחרים".

 

מישהו כמו צוקר שהיה שומר סף, חושש להיפגע. "אם הייתי פעם אהוד על המסגרת הזאת הפכתי להיות אויב העם. אני מפריע להתליך להתקיים", אמר.

 

 
מה מהות יחסיו עם גנור ובר יוסף? שר האנרגיה, יובל שטייניץ
מה מהות יחסיו עם גנור ובר יוסף? שר האנרגיה, יובל שטייניץ צילום : חדשות 10
 

בתוך כך, נשאלת השאלה על מהות נוכחותו של השר יובל שטייניץ בפורום כשר אוצר, שגרם להחלפת הסוכן הקודם של המספנה שייקה ברקת במיקי גנור. בכירי משרד הביטחון טוענים כי גנור היה נוהג להתרברב בקשריו עם שטייניץ, שגם באופן קבוע טען שצריך לקנות עוד כלי שייט לחיל הים. כאמור, לא ברור מה מהות יחסיו של השר עם גנור ואבריאל בר יוסף?

 

במקביל, עורך דין דוד שמרון טס לחו״ל לשבועיים באישור המשטרה. מקורביו טוענים כי זה מוכיח שחלקו בפרשה שולי.

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.