יעלון על פרשת הצוללות: "לא ברור שזה מסריח?"

 
עודכן 12:09 15/07/2017

שר הביטחון לשעבר תקף את רה"מ בהתייחסותו ל"תיק 3,000". לדבריו, לאחר שהודח ממשרד הביטחון, ניסה עו"ד דוד שמרון להגיע להסכם על הפרטת המספנות והעברת אחזקת הספינות לידי תיסנקרופ – בניגוד לעמדת צה"ל: "לא שמעתי את הרמטכ"ל מבקש את זה ולא את מפקד חיל הים מבקש את זה" • יחימוביץ': "לא ירחק היום שבו תצוף שחיתות דומה גם במתווה הגז"

 
 
 
 
 

חקירת פרשת הצוללות ממשיכה לעורר הדים. שר הביטחון לשעבר משה (בוגי) יעלון) התייחס היום (שבת) באירוע "שבתרבות" ברעננה לחקירת פרשת 3,000 - ותקף את המעורבים בה.


תחילה, כשנשאל האם ייתכן שראש הממשלה בנימין נתניהו לא ידע שפרקליטו, עו"ד דוד שמרון, מעורב ברכישת נשק מגרמניה, ענה יעלון: "זו שאלה רטורית, נכון?". לאחר מכן התייחס לנתניהו עצמו: "כולם זכאים לחזקת החפות; זה לא מעניין אותי העניין פלילי. ציבורית זה סגור וחתום. אין לי ספק".


>> פרשת הצוללות - כתבות נוספות:

החשד העיקרי נגד שמרון ויחסיו עם גנור - לא בפרשת הצוללות

בין הצוללות לבזק: האם החשדות יגיע לבסוף לנתניהו?

מעצרם של בר יוסף וגנור הוארך: "חשד שהולך ומתבסס"

 

 
שר הביטחון לשעבר משה יעלון באירוע "שבתרבות" ברעננה עם העיתונאית ליאת רגב
שר הביטחון לשעבר משה יעלון באירוע "שבתרבות" ברעננה עם העיתונאית ליאת רגב צילום : ללא קרדיט
 

יעלון סיפר על מה שהתרחש, לטענתו, לאחר הדחתו ממשרד הביטחון בשנה שעברה. "שבוע אחרי שאני עוזב, עו"ד שמרון מנסה להגיע עם יו"ר ההסתדרות להסכם של להפרטת מספנות חיל הים, שטיסנקרופ ייקחו אחריות על אחזקת כל הספינות שלנו". לדבריו, המהלך הזה נעשה בניגוד לעמדתו וכן בניגוד לעמדת צה"ל: "הייתי שר ביטחון שבוע לפני כן, לא ביקשתי את זה. לא שמעתי את הרמטכ"ל מבקש את זה ולא את מפקד חיל הים מבקש את זה. לא ברור שזה מסריח?".

 

"האם יצליחו מבחינת ראיות פליליות? אינני יודע. הנושאים האלו מורכבים. ציבורית, כבר אמרתי - אצלי הוא גמר", הדגיש שר הביטחון לשעבר. "עד פברואר 2016 לא חשבתי על שחיתות וגם לא ראיתי. נתקלתי בזה לראשונה עם נתניהו בפברואר 2016".

 

יעלון סיפר על הטיפול בסוגיה בצמרת המדינית-ביטחונית: "עולה נושא הצוללות ושתי ספינות לוחמה נגד צוללות. אחרי שאנחנו מקיימים דיונים בנושא, העמדה שלי, של הרמטכ"ל ומפקד חיל הים - ושל קודמינו בתפקיד - היא שהחיל צריך חמש צוללות. זה אמצעי הלחימה היקר ביותר שאנחנו קונים, שעולה כחצי מיליארד אירו".

 

 
משה בוגי יעלון בריאיון לחדשות 10: "נתניהו צריך להתפטר"
משה בוגי יעלון בריאיון לחדשות 10: "נתניהו צריך להתפטר" צילום : חדשות 10
 

"בפברואר אני מגלה באקראי שראש הממשלה מתכוון לנסוע לגרמניה ולחתום על מזכר הבנות בו הוא מבקש יספקו לנו עוד שלוש צוללות ועוד ספינות לוחמה נגד צוללות, בעלות של 2 מיליארד אירו - שני הצדדים מתחייבים לכך. אני מגלה את זה ומתפוצץ. מי ביקש את זה? למה צריך את זה?", תקף.


יעלון הסביר מהם צרכי הצבא בתחום הזה, לתפיסתו, ומהם הפערים לעומת העסקה עם גרמניה: "בעתיד נצטרך צוללות להחלפת הצוללות. הראשונה מבחינתי היא ב-2029, 2030. מה בוער להפוך ללקוח שבוי של הגרמנים? ומאיפה ספינות הלוחמה נגד צוללות? זה לא עלה בשום דיון! פעם ראשונה אני נתקל בזה כשהוא הולך לחתום על מזכר ההבנות עם הקנצלרית".


הוא המשיך והסביר מה היו ההשלכות על יחסיו עם ראש הממשלה: "זה הוביל לפיצוץ ביני לבינו כשאני עוד לא יודע אם לחשוד בו. היו גורמים מעורבים שמבחינתי היו חשודים כבר אז, אלו שנחקרים היום, כמו המשנה לראש המל"ל דאז, שהוא התכוון למנות אותו לראש המל"ל".

 

 

שלשום התראיין יעלון במהדורה המרכזית של חדשות 10 וקרא להתפטרותו של נתניהו על רקע פרשת הצוללות. עוד אמר: "לא ייתכן שלא היה מעורב בפרשה. אינני יודע אם יצליחו במשטרה להביא את זה לכדי עבירות פליליות, וזה לא ממש משנה לי". עוד הוסיף: "מה שאני חוויתי בנושא הזה גורם לי להגיד בצורה מאוד ברורה. ראש הממשלה מושחת, ואני אומר את זה לא רק על פרשת 3000. אני מתפלא שלא זימנו אותו לעדות".

 

בווידאו: יעלון בריאיון לחדשות 10, שלשום


 

יחימוביץ': "לא ירחק היום שבו תצוף שחיתות דומה גם במתווה הגז"

ח"כ שלי יחמוביץ' (המחנה הציוני) דיברה בשבת תרבות בקרית אונו, והתייחסה לחקירות פרשת בזק ופרשת הצוללות. "זו התפרקות של אומה, זו פוסט ציונות, לקחת את מה שהוא בבסיס חיינו ושייך למדינה ולביטחונה, לסחור בו, ובדרך לגזור קופון שמן", אמרה. "זה נקלה וזה מושחת. עשרות מיליארדים מועברים באופנים שונים על ידי סביבתו האינטימית והקרובה של ראש הממשלה. אני משוכנעת כי לא ירחק היום שבו תצוף שחיתות דומה גם במתווה הגז. כעת אנחנו אוכלים את פירות הבאושים של השחיתות במתווה הגז".


היא תקפה את התנהלות חברי הכנסת מימין בנושא: "כשלא הרפיתי מאולמרט בעודי חברה בקואליציה - חברי בליכוד שיבחו אותי ואמרו שאני ישרה והגונה. איפה הם עכשיו? איפה מי שיפצה פה מימין? הם לא נחרדים מהשחיתות הזאת?"


על בחירתו של אבי גבאי ליו"ר העבודה, שבו תמכה בפריימריז, אמרה: "זו עדות לכך שמפלגת העבודה חפצת חיים. השנה-שנתיים האחרונות אופיינו בכניעה, רפיון וחוסר אמון ביכולת להחליף את השלטון. כל זה השתנה בין לילה. מצד אחד הוא נטול טינה ועוינות למצביעי הליכוד ומסוגל להביא חלקים מהם לשורותינו, מצד שני יש לו יכולת שכבר הוכיחה עצמה השבוע להחזיר אלינו את מצביעי יאיר לפיד".

 

ח"כ אייל בן ראובן התייחס גם הוא לחקירות הנוגעות לנתניהו. באירוע "שבתרבות" ברחובות אמר חבר הכנסת מהמחנה הציוני: "בסביבתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו נערכים להמשך כהונתו, גם אם יוגש נגדו כתב אישום". על בחירתו של אבי גבאי ליו"ר מפלגת העבודה אמר: "הוא ראוי להוביל את המחנה הציוני. משימתו הראשונה - לתקן מערכת אוכלת ראשיה. משימתו השנייה - לייצר גוש להפלת ממשלת נתניהו".

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.