מה ילדים עם קשיים בקשב וריכוז מקבלים במתנה?

 
עודכן 10:37 03/07/2017

איך להתנהל טוב יותר עם ילד עם בעיית קשב וריכוז?כל הפרטים היצירתיים

 
 
 
 
 
רגישות גבוהה
רגישות גבוהה צילום : צילום מסך
 

יצירתיות

ציורי ילדי קשב וריכוז מאופיינים ביצירתיות גבוהה מאד. תוכלו לראות בתוכם וארייציות מקוריות מאד, המצאות של אלמנטים, ובכלל שפה עשירה מאד של ציור - כל אלו גם יחד יעידו על היצירתיות הגבוהה של ילדי קשב וריכוז.

 

רגישות

ציורי ילדי קשב וריכוז מאופיינים גם ברגישות רבה - חלקם יציירו בקווים עדינים ועגולים שיעידו על היותם רגישים במיוחד ובעלי אינטואיציות מפותחות. חלק מקשיי הריכוז שלהם נובעים בדיוק מזה -הם שמים לב לכל דבר ודבר. רגישים מצד אחד וחסרי שקט מצד שני.

 

חברותיות

ילדי קשב וריכוז שלא מאופיינים בתסכולים ואלימות - כי מצאו דרך יצירתית לתקשר עם הסביבה - יהיו בעלי חברים רבים! הם יאהבו את הגיוון החברתי, ואת הטמפרמנט האימפולסיבי שלהם הם ינווטו למגוון רחב של חברים ואינטראקציות חברתיות. כל אלו יבואו לידי ביטוי בציורים עם הרבה קישורים בתוכם בין האלמנטים.

 

שינויים מהירים

ילדי קשב וריכוז בפרט וילדים בכלל עושים שינויים ומהר! אם קלטתם נכון את הצרכים של הילד דרך ציוריו, למשל כמו ג' הילד שכתבתי עליו במאמר זה, השינוי מיהר לבוא ותוך מספר ימים הוא כבר צייר את עצמו באופן שונה לחלוטין מהאופן שהצגתי כאן.

 

ניהול הבלאגן

סוד קטן - עושה לי הרושם שקשב וריכוז הוא ה-דבר אותו יצטרכו ילדינו בעתיד רק כדי "לג'נגל" בין פייסבוק, אינסטגרם, יוטיוב ועבודה... לאחר תהליך הדרכת הורים או טיפול רגשי, כאשר המצב הרגשי של הילד מוטב, מאד מהר מופיעים ציורים עשירים אך גם מאורגנים. במילים אחרות, הילדים לומדים לנהל את הבלאגן הפנימי כאשר יש בסיס רגשי טוב שתומך בכך! והשינוי אגב, יכול לקרות אפילו תוך מספר ימים.

 

 
אוהבים שינויים
אוהבים שינויים צילום : צילום מסך
 

איך להתנהל טוב יותר עם ילד עם בעיית קשב וריכוז?


1. עזרו לילד "להתיידד" עם הקשב והריכוז שלו, נסו לקרוא לזה בשם אחר, חביב יותר ורשמי פחות. אצלנו בבית קוראים לזה "סנאי" - כי "הנה חלף סנאי" ואיתו גם הקשב שלנו והריכוז. חשוב לבחור מילה שלא תהיה "צינית" אלא תצחיק את כל בני המשפחה.

 

2. בדקו גם את עצמכם - הפרעת קשה וריכוז היא בדרך כלל לא רק של הילד, גם אחד ההורים מכיר אותה. העניין הוא שההורה, ממרום שנותיו, למד כבר איך להתמודד עם 'הנפילות' בקשב ובריכוז: מתי לקום לשתות קפה או אפילו באיזו עבודה לבחור כך שלא יצטרך כל היום לשבת. למדו את הילד איך אתם מתמודדים עם נפילות הקשב והריכוז וחזקו את תחושת השותפות.

 

3.אני חייב לנצח - ילדי קשב וריכוז הם בדרך כלל ילדים תחרותיים וזה לא נורא "לתת" להם לנצח. מה שכן, כדאי להראות להם בחיוך שאתם שמים לב שהם חייבים לנצח ואפילו לומר משפט כמו: "אני רואה שהיום משחקים לפי החוקים שלך ולא לפי חוקי המשחק". חשוב לקבל את זה באופן טבעי, זה טוב ואפילו טבעי להגיע רחוק יותר מאמא ואבא בחיים והמקום הראשון לעשות את זה הוא במשחקי הקופסא.

 

4. שומרים על הרצף - לילדים בכלל וילדי קש"ר בפרט קשה לפעמים לשמור על הרצף של האירועים. הם מגיעים הרבה פעמים הביתה ולא מבינים איך הסצנה החברתית הידרדרה למריבה ולמכות. כאשר תדברו עם הילד על מה שקרה, תצטרכו מדי פעם ליצור עבורו קישורים בין האירועים, מי התחיל? מה היה? למה השני הגיב כך?

 

5. משימות קצרות - בבית ובכל מקום יש הרבה פעמים משימות רב שלביות והן קשות לילדי קש"ר. משימות רב שלביות הן למשל: עריכת שולחן, הכנת עוגה, ניקוי הבית וכו' כל המשימות האלה דורשות שלבים: קודם לעשות א', ורק אח"כ ב'. ילדי קש"ר הולכים לאיבוד לפעמים בין המשימות, וצריכים לכתוב להם את השלבים אחד לאחד. כאשר תעשו את זה תגלו שהילד הולך כל פעם לרשימה ומשתמש בה כמו עוגן. ופתרון יצירתי: הכינו דף עם זנבות (כמו שפעם היו כותבים מודעות ותולים על העצים) ועל כל זנב כתבו חלק אחר מהמשימה - ברגע שמסיימים תולשים את החלק המסוים.

 

 

 

 
יצירתיות ברמה גבוהה
יצירתיות ברמה גבוהה צילום : צילום מסך
 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.