בשל מתווה הכותל: הסוכנות היהודית ביטלה ארוחה עם נתניהו בכנסת

 
עודכן 08:00 26/06/2017

חבר הנאמנים של הסוכנות הודיע על ביטול האירוע עם ראש הממשלה שתוכנן להערב, בשל ההחלטה על ביטול הפורמות המתוכננות בכותל המערבי, וכן בשל חוק הגיור. אתמול הגיבו בתנועה הרפורמית העולמית להחלטה: "זהו עלבון עבור רוב העם היהודי"

 
 
 
 
 

סערת מתווה הכותל: הסוכנות היהודית הודיעה הבוקר (שני) על ביטול ארוחת ערב מתוכננת בהשתתפות ראש הממשלה בנימין נתניהו לחבר הנאמנים. הרקע להחלטה: ביטול הרפורמות המתוכננות ברחבת הכותל המערבי, וכן אישור "חוק הגיור הממלכתי" שעברו אתמול בוועדת השרים לחקיקה.

 

"חבר הנאמנים של הסוכנות היהודית משנה לחלוטין ביומיים הקרובים את לוח הזמנים של הכנס שהוא עורך בירושלים, על מנת לדון בהשלכותיהן של החלטות אלו", נמסר. אישור המתווה, שמשמעותו ביטול בניית הרחבה הדרומית המעורבת לנשים וגברים, עורר סערה בארץ ובעולם.

 

>> מתווה הכותל - כתבות נוספות:

בנט בריאיון לחדשות 10: "מצר על הקפאת פשרת הכותל"

רה"מ: "הפרת הסטטוס קוו של בכותל פוגעת במאמצינו לפשרה"

תיעוד: נשות הכותל הכניסו לכותל ספר תורה - וגרמו לעימותים

 

במקביל הודיע גם יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, כי ביטל את הגעתו המתוכננת היום לכותל, בשל האירועים. "ישראל הפכה לדמוקרטיה היחידה בעולם שבה אין שיוויון זכויות ליהודים", אמר אתמול לפיד, "ראש הממשלה בנימין נתניהו ויתר היום, משיקולי הישרדות פוליטית, על החשוב בתאריו: ראש ממשלת העם היהודי".

 

בתנועה הרפורמית שבארצות הברית זעמו על ההחלטות בעניין הכותל והגיור. "זה עלבון עבור רובו של העם היהודי", אמר אמש ראש התנועה, הרב ריק ג'ייקובס. אתמול גרמו שתי הסוגיות, הכותל והגיור, לסערה גם במערכת הפוליטית ולהתנגדות גם בקרב חברים בקואליציה, בהם השרים ליברמן ושטייניץ, לצד תמיכה רחבה מהמפלגות החרדיות, וגם חלקים מהבית היהודי.

 

 
"עלבון גדול עבורנו". הרב ריק ג'ייקובס
"עלבון גדול עבורנו". הרב ריק ג'ייקובס צילום : חדשות 10
 

"אני שמח שהממשלה נעתרה לדרישתנו לבטל את המתווה שפוגע במעמדו הקדוש של הכותל המערבי", אמר יו"ר ש"ס, אריה דרעי, "אין ספק כי שמירת הסטטוס קוו גם בנושא הכותל משקפת את רצון רוב העם, הרואה בכותל המערבי את המקום המקודש ביותר לעם היהודי, ואין בו מקום לחוגים הרסניים שכל ייעודם הוא חילול המקום".

 

גם שר החקלאות, אורי אריאל, בירך על ההחלטה. "שמח שהממשלה אישרה היום את ההחלטה שמחזירה את המצב בכותל לקדמותו, ובכך הצלחנו למנוע פילוג מיותר בעם היהודי ופגיעה במרקם החברתי והדתי בחברה הישראלית ובעם היהודי", אמר אריאל, "נמשיך להגן ולחזק את הסטטוס קוו והזהות היהודית לטובת מדינת ישראל והעם היהודי בתפוצות".

 

ח"כ נחמן שי (המחנה הציוני), יו"ר השדולה לחיזוק העם היהודי ויו"ר השדולה ליחסי ישראל- ארה"ב, תקף את הקפאת המתווה: "ה'פליק פלאק' לאחור שעשתה הבוקר הממשלה נותן לה ציון גבוה באקרובטיקה, אבל מדרג אותה נמוך מאד באמינות. ליהדות ארה״ב, רובה ככולה נגרמו מפח נפש, אכזבה ותחושה של בגידה".

 

 

 

 

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.