השולטים בכיפה: איך הצליח ארגון דתי המקורב לבנט להיכנס למרבית בתי הספר החילוניים?

 
עודכן 21:58 24/06/2017

בשבועות האחרונים עלו לרשת לא מעט סרטונים ופוסטים שמשקפים את התסכול הגובר של הנוער החילוני ממגמת ההדתה שעוברת על החינוך הממלכתי בישראל. מתברר שהדתה היא רק ההתחלה, כי במסגרת הכותרת "חינוך יהודי" מקדמת עמותת-על דתית ימנית בשם "זהות" המקורבת לשר בנט את המשנה הפוליטית של "הבית היהודי"

 
 
 
 
 

אם יש לכם ילדים במערכת החינוך הממלכתית, אתם כנראה כבר יודעים שבשנים האחרונות מאות בנות השׁירות הלאומי מעבירות להם שׁיעורים בבתי הספר. עשׂרות עמותות שׁמפיצות יהדות דווקא בבתי ספר חילוניים ומקבלות מימון של מיליוני שקלים הישר ממשרד החינוך.

 

מה רע בקצת לימודי יהדות ומורשת וזרזיף חיבור למסורת? השאלה היא אם לשם מכוונים.  השאלה השנייה - למה בתי הספר שׂשׂים לקראת הדבר הזה. ובכן, כי זה חינם.

 

לכתבות נוספות בחדשות 10:

תיעוד: צה"ל תוקף מטרות של הצבא הסורי ברמת הגולן

מאבטח בכותל סרב להכניס אזרח ערבי: "סכנין? לא נכנס"

שטייניץ על עזה: "אבו מאזן מנסה לתמרן אותנו, נמצא דרכים למנוע אסון הומניטרי"

 

בשנים האחרונות משרד החינוך פתח את השיבר ומיליוני שקלים נשפכים על הזהות היהודית של התלמידים החילונים, רוב הכסף מגיע דרך תקנת המרכזים להעמקת הזהות היהודית. בארבע השנים האחרונות התקנה הזאת קיבלה כשבעים מיליון שקלים. "זהות" היא למעשה עמותת הגג של יותר מארבעים עמותות שפועלות בבתי ספר חילוניים, והעמותה הזאת מחוברת מאוד לבית היהודי ולעומד בראשו - שר החינוך נפתלי בנט.

 

 
עמותת זהות מקורבת לשר החינוך נפתלי בנט
עמותת זהות מקורבת לשר החינוך נפתלי בנט צילום : ללא קרדיט
 

הרב שמעון סקורי, שפועל במסגרת אחת העמותות הגדולות ביותר של זהות בדרום, מסביר ביום מיון לבנות שׁירות בדיוק מהו הרעיון שמאחורי הפעילות בבתי הספר החילוניים. "התפקיד שלנו הוא להיכנס למערכת החינוך החילונית ולצמצם את הפערים בינינו. להפיץ את הרעיון שאנו עם אחד ואז אני אלחם איתך במלחמה, אפילו שאני לא חושב שהיא צודקת, ואהיה מוכן להקריב את עצמי בשבילך", אומר סקורי.

 

אבל לא כולם מסכימים עם האנשים שמנהלים את שיעורי היהדות ביותר ממחצית מבתי הספר בישראל. ודווקא מהם, מהתלמידים, מתעוררת עכשיו איזו תנועת מחאה. תלמידי תיכון עירוני ד' למשל. בבית הספר שלהם לא מלמדות עמותות והחודש הם גם סירבו להיפגש עם תלמידי בית ספר דתי מנתניה לאחר שנדרש מהם להגיע בלבוש צנוע ולהפריד בין הבנים לבנות. "עצם זה שנתנו לנו תנאים מראש חרה לנו. העדפנו לא לקיים את הפגישה הזו ולעמוד על מה שאנו מאמינים בו", אומר שרון שכטר, תלמיד בבית הספר.

 

עוד דוגמה היא תלמידי ליד"ה בירושלים שכתבו עבודה הבוחנת את מקורות המימון של העמותות הפועלות בבתי הספר החילוניים ודרשו לקבל תשובה משר החינוך נפתלי בנט. הוא לא ענה. אולי הוא היה עסוק מדי ואולי, לשאלות שעלו כאן פשוט אין לו תשובות טובות לספק.

 

 
"התפקיד הוא להיכנס למערכת החינוך החילונית". זהות איגוד המרכזים לזהות יהודית
"התפקיד הוא להיכנס למערכת החינוך החילונית". זהות איגוד המרכזים לזהות יהודית צילום : חדשות 10 - צילום מסך
 

תגובת משרד החינוך:  "אם ערוץ 10 היה עורך תחקיר פשוט, ודאי היה מוצא כי בתי הספר מקבלים את תוספת השעות אך ורק אם הם בוחרים בכך. הטענות הקשורות לאופן חלוקת התקציב תלושות מהמציאות. בשנתיים האחרונות גדלו בשיעור ניכר תקציבי העמותות ליהדות פלורליסטית".

 

תגובת משרד החקלאות: "עוד דוגמה ל'פייק כתבה'. מצטערים להרוס כתבה על סיפור שלא היה. לא בוצעה התקשרות, לא נבחר זוכה, לא היה מכרז".

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.