בעקבות הזרמת השפכים לירקון: חקירה פלילית נגד איגוד ערים דרום השרון

 
עודכן 20:03 17/05/2017

מאבק התושבים והפעילים הסביבתיים נושא פרי: המשרד להגנת הסביבה יחקור את איגוד הערים דרום שרון מזרחי, בשל הזרמת שפכים גולמיים לתוכו ללא אישור. המשרד הטיל על איגוד הערים את הקנס המקסימלי בחוק וזימן את מנהליו לשימוע

 
 
 
 
 

"המשטרה הירוקה" של המשרד הודיעה היום (רביעי) כי תפתח בחקירה פלילית נגד איגוד הערים דרום שרון מזרחי, המטפל בזיהום אוויר ומים באזור בו נמצא הנחל, בשל הזרמת שפכים גולמיים ללא אישור. בחודש שעבר נחשף בחדשות 10 כי למרות מאבק התושבים והשקעה של מיליונים בעבודת טיהור ממושכת, הנחל חזר להיות מזוהם פי כמה יותר מהתקן.


במסגרת הטיפול בפרשה, שיגרה המשטרה הירוקה זימון ראשון לשימוע וחקירה פלילית לעובדי ומנהלי האיגוד, שמיועד להיערך מחר. במשרד אמרו כי בהתאם לממצאי החקירה יוחלט על המשך ההליכים. בנוסף, המשטרה הירוקה הודיעה כי קנסה את התאגיד בסכום המקסימלי לפי החוק, 6,000 שקלים, על כל יום שבו מוזרם ביוב. בכוונת המשרד להמשיך בהטלת קנסות על התאגיד, כל עוד ההזרמה והזיהום נמשכים.

 

כתבות נוספות בנושא >>

כך נחל הירקון הפך להיות ביב השופכין של גוש דן

בעקבות תחקיר ה"מפצח": סימנים ראשונים של מאבק על ניקיונו של נחל הירקון

 

 
הזיהום מוביל לחקירה פלילית. נחל הירקון (ארכיון)
הזיהום מוביל לחקירה פלילית. נחל הירקון (ארכיון) צילום : אורי סולימני, רט״ג
 

במשרד להגנת הסביבה הבהירו כי מדובר בנושא סביבתי חמור מבחינתם. "האיגוד החליט באופן חד צדדי לבצע הזרמות שפכים גולמיים לרשות הרבים ולנחל הירקון, אף שהחשיבות בשיקומו ובשמירה על ניקיונו ידועה לו היטב", נכתב. "בפעולה זו מסכן האיגוד את הציבור ואת בריאות; אנו רואים זאת בחומרה ועל כן נפתחה החקירה הפלילית הזו".

 

ד"ר דוד פרגמנט, מנהל רשות נחל הירקון, אמר היום ל"לונדון את קירשנבאום" כי המתקן אינו מתפקד כראוי, ומוטל עליו עמוס של פי 4 מהקיבולת שלו. זרימת השפכים היא באיכות ירודה וכך נגרמות תקלות שמשפיעות על הנחל. "זו חזרה של 10 שנים לאחור", הוא מדגיש את מידת הנזק. האזהרות בנושא נשמעו בעבר, המדינה והרשויות התארגנו - אבל המאמץ היקר כשל.

 

מוטי אלמליח, יו"ר ועד הפעולה "השכנים של הירקון" שחבריו פועלים להפסקת הזיהום ועצירת הזרמת השפכים לנחל, מסר בתגובה: "זיהום נחל הירקון נעשה בחטא וביודעין של גורמי הממשלה והרשויות הנוגעות בדבר. אנו מברכים על פתיחת החקירה הפלילית. הגיעה העת כי מי שמזהמים את הנחל יידעו, כי לפגיעה בטבע יש מחיר - ואנו מקווים שימוצה הדין עם המזהמים. כעת יש למצוא פתרון מהיר לשיקום הנחל שהפך לתעלת ביוב מסוכנת. אנו קוראים לרשות המים לפעול ולהגביר את זרימת המים הטבעיים בנחל כדי לאפשר לו להשתקם".

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.