"אין להם אלוהים": מדוע החילונים לא מקימים גוף שיקדם את זכויותיהם?

 
עודכן 22:52 07/05/2017

סדרת כתבות חדשה שתבחן מדוע חילונים חשים שזכויותיהם בישראל הולכות ומצטמצמות. בפרק הראשון: מהי חילוניות? לחילונים רבים יש הגדרות שונות לחילוניות בעיניהם וכיצד היא באה לידי ביטוי בחייהם בישראל

 
 
 
 
 

44 אחוזים מהציבור בישראל מגדירים עצמם חילוניים - אבל לאף אחד לא ממש ברור מה זה בדיוק אומר. רבים יודעים לומר מה חילוניות היא לא - אבל בלי שנגדיר מה חילוניות היא כן, מעטים ירצו להניף אותה כדגל.

 

"חייבים לעורר את התודעה החילונית. הם כמו ענק רדום. אני משתגע מהעובדה שלמיעוט כזה גדול אין שום כוח פוליטי. אין חבר כנסת אחד שמייצג אותנו", אומר ד"ר רם פרומן, יו"ר הפורום החילוני.

 

לכתבות נוספות בחדשות 10:

בשר עם מוסר: כך הפכה ישראל למעצמה של בשר מתורבת

מקרון בנאום הניצחון: "מצדיע ללה פן, אלחם בפילוג בעם"

נתניהו מברך את מקרון: "בטוח שנמשיך להעמיק את יחסינו"

 

חילוני זה אמנם מושג חמקמק אבל אפשר לראות אותו מתחדד ומתגבש רק כשהוא ניצב מול הדתי או החרדי. קריית יובל שבירושלים היא שכונה חילונית במקור, אבל בשנים האחרונות חווה תהליך התחרדות עם יותר ויותר תושבים חרדים שעוברים לשכונה ואיתם מגיעים גם הנציגים החרדים בעירייה, שפועלים לייצר מרחב נוח יותר לציבור שלהם.

 

 
"אין התנגדות חילונית". אורי אבנרי
"אין התנגדות חילונית". אורי אבנרי צילום : בוצ'צ'ו
 

כמה חבר'ה צעירים פתחו בשכונה בר קואופרטיב עם מחירים מוזלים שפועל גם בשבת. במשך חצי שנה, הבר פעל כל ערב, ושימש מקום מפגש לתושבי השכונה, עד שנציגי הציבור החרדי, ולא תושבי השכונה החרדים, שמעו על זה ויצאו למאבק בו הם היו מאורגנים בהרבה מהציבור החילוני.

 

"אין התנגדות חילונית. אין ציבור חילוני מאורגן", מסביר העיתונאי והסופר אורי אבנרי את הבעיה. חילונים בישראל נוטים להרים את ראשם רק כשהכפייה הדתית מגיעה לפתח ביתם - אבל מאבק שהוא רק נקודתי, זה גם מאבק שלא נגמר.

 

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.