הכל על טיפולי פריון

 
עודכן 11:00 23/04/2017

אם למעלה משנה אתם מנסים להיכנס להיריון ולא מצליחים כדאי שתתחילו בירור למה? אי פיריון יכול להופיע בגלל בעיה אצל הגבר (40% מהמקרים), או אצל האישה ויש לכך לא מעט סיבות, אבל גם פתרונות

 
 
 
 
 
צילום : שאטרסטוק
 

אי פריון מוגדר כהעדר הריון על אף קיום יחסים מתוזמנים, מלאים וסדירים ללא אמצעי מניעה במשך שנה.

אי פריון הוא בעיה שכיחה בעולם המערבי וכ- 15% מכלל הזוגות עונים להגדרה של אי פריון.

חשוב להבהיר, שאי פריון אין משמעו בהכרח שאפסו הסיכויים להריון ספונטני, אלא ההגדרה נועדה לדעת מתי כדאי להתחיל לבצע ברור אי פריון ולטפל בהתאם. כמובן שכל מקרה לגופו. לדוגמא, בנשים מעל גיל 35, ניתן להתחיל בירור עוד טרם חלוף שנה של ניסיונות להרות. לעומת זאת, בזוגות צעירים יותר, אפשר לחכות יותר. במקרים בהם יש בעיה ספציפית שידועה מראש, מתחילים כמובן בטיפולים ללא שהות.

 

בניגוד לגברים שמייצרים זרעונים במהלך כל חייהם, נשים נולדות עם מאגר ביציות קבוע שהולך ופוחת עם השנים. הן נולדות עם מאגר של כ-2 מיליון ביציות, כאשר מספר הביציות הולך ופוחת עם השנים ובתחילת גיל ההתבגרות המינית נותרות כ-300 אלף ביציות. מעל גיל 35 יש ירידה משמעותית בכמות עד גיל המעבר בו לא נותרות ביציות .

לא רק כמות הביציות פוחתת עם השנים אלא גם איכות הביציות נפגמת, לכן בגילאים מתקדמים גם קשה יותר להרות וגם שיעור ההפלות גבוה יותר.

 

למעשה, הפקטור החשוב ביותר בפריון הוא גיל האישה. נשים היום מתחילות תכנון משפחתי בגילאים מאוחרים יותר מאשר בעבר, אך חשוב לזכור שהשעון החברתי החדש  אינו מתוזמן עם השעון הביולוגי. היום קיימת אפשרות להקפיא ביציות לצורך שימור פריון גם ללא סיבה רפואית (בעבר הוקפאו ביציות רק לנשים שלקו בסרטן ונאלצו לעבור טיפולים כימותרפיים אשר פוגעים בפוריות), אך יש לזכור שעל מנת להשיג תוצאות מספקות מומלץ להשתדל להקפיא עוד בטרם גיל 35. ככל שההקפאה מתבצעת בגיל מאוחר יותר הסיכוי להשיג הריון קטן יותר.

 

בניגוד לביציות שכמותן ואיכותן יורדת עם השנים, הרחם "מתבגר" בצורה איטית יותר והיום באמצעות טכניקה של תרומת ביצית ניתן להרות בגילאים מתקדמים. כמובן שבתרומת ביצית מדובר בביצית שמקורה מאישה צעירה יותר.

 

 

מהן הסיבות לאי פריון ?

הסיבות מתחלקות לסיבות התלויות באישה, סיבות התלויות בגבר ולעיתים בשני בני הזוג.

על מנת להשיג הריון צריכים להתקיים מספר תנאים: צריך שיהיה ביוץ (הרגע בו הביצית פורצת מתוך השחלה אל חלל הבטן), צריך חצוצרה שתוכל לקלוט את הביצית ולאפשר מעבר של זרע לכיוון הביצית. מפגש הביצית והזרע (כלומר תהליך ההפריה עצמו) מתרחש בחצוצרה. החצוצרה צריכה לאפשר מעבר של הביצית ושל הזרע ולאחר שנוצר בה העובר החצוצרה צריכה לאפשר מעבר של העובר שנוצר חזרה אל הרחם, שם ישתרש העובר. כמובן שצריך זרע תקין דיו על מנת שיגיע אל הביצית בחצוצרה ויצליח להפרות אותה על מנת ליצוא עובר. בעיה בכל אחד מהגורמים שצוינו יכולה לגרום לאי פריון.

 

בכ-40% מהמקרים הבעיה תהיה בפוריות הגבר. כל בעיה בייצור הזרעונים מבחינת הכמות שלהם, התנועתיות והתצורה שלהם תהווה מכשול להריון. בכ- 25% מהמקרים עלולה להיות בעיית ביוץ, בכ-20% מהמקרים יכולות להיות בעיות מכאניות של חסימה בחצוצרות או מעבר לא תקין בחצוצרה  ובכ-15% הסיבה אינה מוסברת, כלומר לא מושג הריון על אף שכלל הבדיקות שמבוצעות בברור אי פריון תקינות.

 

מה כולל בירור אי פריון ?

בירור האישה: ראשית תבוצענה בדיקות הכנה שגרתיות להריון, כגון בדיקות גנטיות על פי מוצא, בדיקות וירוסים למיניהם, בדיקת סוכר וכו', וכמו לכל אישה טרם הריון -  מומלץ ליטול חומצה פולית 3 חודשים מראש על מנת למנוע מומים, בעיקר מומים במערכת העצבים בעובר המתפתח.

 

תבוצע בדיקה גינקולוגית שגרתית לתקינות מבנה הרחם והשחלות ובדיקת פאפ המבוצעת כחלק מבדיקות השגרה.

בדיקות ספציפיות לפריון כוללות : בדיקות דם - לבדיקת הציר ההורמונלי ולשלילת בעיות הורמונליות, בדיקה להוכחת ביוץ - בדרך כלל על ידי מעקב גדילת זקיקים באולטרסאונד, ובהתוויות מיוחדות התלויות בסיפור הרקע של האישה תבוצענה גם מספר בדיקות ספציפיות: לדוגמא, אם עולה חשד לבעיה מכאנית, כלומר חסימה של החצוצרות מסיבה כלשהי (ניתוחי בטן בעבר, נשים עם אנדומטריוזיס וכו'), ניתן לבצע צילום רחם (צילום רנטגן - מזריקים לרחם חומר ניגוד אשר מבוסס על יוד ורואים אם היוד מתפזר דרך החצוצרות). במידה וקיים חשש להפרעה בחלל הרחם (שרירן, נשים שעברו מספר גרידות בעבר וכו') תבוצע בדיקה שנקראת היסטרוסוקפיה (באמצעות סיב אופטי המוחדר דרך הנרתיק אל חלל הרחם ניתן להדגים את חלל הרחם).

 

בירור הגבר: תבוצע בדיקת זרע ובמידה ותמצא בבדיקה בעיה, יבוצע המשך ברור אשר יכלול בדיקות הורמונים ואולטרסאונד אשכים. ננסה לברר אם יש גורמים שיכולים להשפיע על פוריות הגבר, כגון ניתוח בקע מפשעתי בעבר, ניתוח שבו עלולה להיות פגיעה בצינור הזרע, טראומה לאשך בעבר או מחלות ילדות כמו חזרת העלולה לפגוע בפוריות הגבר.

 

 
צילום : פוטוליה
 

כיצד מטפלים?

במידה והבדיקות תמצאנה תקינות אצל שני בני הזוג, מקובל להתחיל בדרך כלל במעקב ביוץ ויחסי מין מתוזמנים.

במידה והזוג אינו משיג הריון במשך תקופת זמן סבירה ביחס לגילם, מתחילים טיפול. בדרך כלל מתחילים בכדורים או בהמשך בזריקות הורמונליות אשר מטרתם להגביר את הביוץ, כלומר לגרום לגירוי מוגבר של השחלות לייצר זקיקים.

כאשר יש בעיה בזרע ניתן לעיתים לבצע הזרעה - כלומר הזרקה של זרע ישירות לחלל הרחם, כאשר קודם לכן שוטפים ומשביחים את הזרע.

 

במידה ועדיין לא הושג הריון, הזוג יופנה לטיפול בהפריית מבחנה - בתהליך זה, לאחר גירוי הורמונלי, נשאבות ביציות מגוף האישה ומופרות על ידי זרע בתנאי מעבדה והעוברים הנוצרים בתהליך זה מוחזרים לרחם באמצעות קטטר. כאשר הזרע מאד פגוע מבצעים הפריית מבחנה, אבל משתמשים במיקרומניפולציה - מזריקים במעבדה את הזרע ישירות לביצית  כדי שתתרחש הפריה, ומחזירים את העובר שנוצר אל חלל הרחם.

 

 
צילום : פוטוליה
 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.