בג"ץ קבע: עסקים בתל אביב ימשיכו להיות פתוחים בשבת

 
עודכן 17:31 19/04/2017

הרכב בראשות נשיאת בית המשפט העליון מרים נאור קבע כי התיקון לחוק העזר, שמאפשר פתיחת עסקים מסויימים בשבת, לא יבוטל. דרעי לנתניהו: "הפרה חמורה של הסטטוס קוו" • בג"ץ העביר ביקורת על התנהלות המדינה בנושא

 
 
 
 
 
העסקים ימשיכו להיות פתוחים בשבת. סניף am:pm בתל אביב
העסקים ימשיכו להיות פתוחים בשבת. סניף am:pm בתל אביב צילום : דוד פרץ, יח"צ
 

העסקים בתל אביב ימשיכו להיות פתוחים בשבת. הרכב בג"ץ, בראשות נשיאת בית המשפט העליון מרים נאור, קבע היום (רביעי) כי חוק העזר שיזמה עיריית תל אביב בנוגע לפתיחת עסקים מסויימים בשבת יישארו על כנם ולא יבוטלו.

 

ב-2014 יזמה עיריית תל אביב תיקון לחוק העזר שהתיר פתיחת עסקים מסויימים בשבת בשלושה מתחמים נבחרים. בנוסף, התיקון איפשר פתיחת סופרמרקטים בשבת לפי אזורים ובכפוף למגבלות שונות.


>> לכתבות נוספות בחדשות 10

אישום: ממלא מקום ראש עיריית אשדוד ובכירים נוספים קיבלו שוחד מקבלנים

הפרלמנט בבריטניה אישר: הבחירות בממלכה יוקדמו לחודש יוני

אני הייתי בסביבתך ולא יכולתי לעשות דבר": איתמר אוחנה הובא למנוחות

 

על תקנות אלה היה צריך לחתום שר הפנים, אולם הסוגיה עבר מידיו של שר הפנים לשעבר גדעון סער למחליפו בתפקיד סילבן שלום ולאחר מכן לשר הפנים הנוכחי אריה דרעי. המדינה לא נתנה את תשובתה אם היא מסכימה לתיקונים אלה.

 

 
התיקון לחוק העזר תקף. קפה על מדפים בסופר
התיקון לחוק העזר תקף. קפה על מדפים בסופר צילום : חדשות 10
 

דרעי לנתניהו: "דורשים דיון דחוף בנושא"

בעקבות התיקון, עתרו בעלי מכולות קטנות לבג"ץ בטענה כי התיקונים לחוק פוגעים בהם. בג"ץ דחה את העתירות וקבע כי התיקון שעשתה עיריית תל אביב תקף. בנוסף, מתחו בבג"ץ ביקורת על המדינה, זאת בגלל התנהלותה בסוגיה זו.

 

ראש עיריית תל אביב-יפו, רון חולדאי הביע את שביעות רצונו מההחלטה. "כפי שאמרתי כבר לפני כארבע שנים - העיר תל אביב-יפו היתה חופשית ותשאר חופשית", אמר. העירייה מיוצגת ע"י עורכי הדין ד"ר ישראל (רלי) לשם, יוכי כדיר-פז ועידן לרון, ממשרד מיתר ליקוורניק גבע לשם טל ושות'.

 

שר הפנים אריה דרעי הביע צער על כך שבג"ץ לא המתין להחלטה שאותה קיבל בערב פסח. "משמעות החלטת בית המשפט היא הפרה חמורה של הסטטוס קוו ויש לקיים דיון דחוף בנושא", כתבו שר הפנים אריה דרעי, שר הבריאות יעקב ליצמן, שר החקלאות אורי אריאל וחבר הכנסת משה גפני (יהדות התורה) במכתב שנשלח לראש הממשלה בנימין נתניהו.

 

עוד הוסיפו במכתב כי "חשיבות של מניעת הפגיעה בשבת נכונה גם במישור הסוציאלי ובעקרון היסוד שנקבע עם הקמתה של המדינה לגבי קיומו של יום מנוחה כללי לכלל תושבי המדינה. אישור התיקון לחוק העזר חותר תחת עיקרון זה". בתוך כך, פנה דרעי ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט במטרה שיבחן פנייה לבית המשפט העליון על מנת שיקיים דיון נוסף בנושא, זאת בהרכב מורחב.

 

יו"ר התאחדות הסוחרים הארצית יאיר קורח מסר בתגובה כי "בית המשפט מצמצם ומגביל בהחלטתו את תופעת פתיחת המרכולים השבת בת"א בשליש, אך כמדינה אנו צריכים לשאוף לסגירת מסחר כוללת בשבת והפרדתו מתרבות הבילוי והפנאי ביום זה. בפסיקתו בית המשפט מצביע על מחדלי שר הפנים בסוגיית המסחר בשבת, ועל סירובו העיקש להימנע מקבלת החלטה. יחד עם זאת בית המשפט יוצר שינוי חיובי של המציאות, בהפחתת המסחר בשבת בתל אביב ומונע מהעירייה מלפתוח את כלל המסחר בשבת על דעת עצמה".

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.