בלעדי: נחשפה הגרסה הראשונה שהוקלטה אי פעם ללהיט "לינדה לינדה"

 
עודכן 13:37 16/04/2017

במיוחד לחג ולקוראי נענע10: האזינו לחשיפה היסטורית של ממש: נחשף הביצוע הישראלי-עברי הראשון לקלאסיקה של חיים משה – "לינדה לינדה" לאחר 38 שנה בהן ההקלטה הייתה גנוזה ולא ראתה אור מעולם.

 
 
 
 
 
חיים משה
חיים משה צילום : יח"צ
 

בשנת 1983 הקליט חיים משה, אחד הזמרים הים תיכוניים הפופולאריים באותה תקופה, את אלבומו השלישי - "אהבת חיי" שכלל, לראשונה, שיר בערבית שבוצע על ידי זמר ישראלי - "לינדה לינדה" שהפך לאחד הלהיטים הגדולים של משה ובכלל וחרך את תחנות הרדיו והטלויזיה באותה תקופה כשהוא מעניק למשה את הפריצה המיוחלת.

 

 

 

עד השבוע, היה נהוג לחשוב שהביצוע הישראלי הראשון והמקורי ל"לינדה לינדה" (שזכה בשנים מאוחרות יותר לקאברים של שרית חדד ואתניקס) הוא של משה, עד שהשבוע חשף חוקר המוסיקה דודי פטימר את התגלית ההיסטורית: ביצוע ישראלי, חציו בעברית וחציו בערבית, מוקדם לשיר "לינדה לינדה" שלא ראה אור מעולם ובוצע בשנת 1979, כ-4 שנים לפני גרסתו של משה.

 

המקור לשיר "לינדה לינדה" הוא בכלל של להקת הפופ ההולנדית TEE SET (שבסוף שנות ה-60 זכתה ללהיט MA BELLE AMI) שהקליטה אותו בשנת 1978. בשנת 1979 השיר הוקלט בערבית על ידי הזמר הלבנוני אדוארד ובאותה שנה הצמד סמיר שוקרי (הזכור בשל להיטו הגדול מהאייטיז "רונה") ואיציק ארושס (בסיסט להקות קצב כ"הזמנים הטובים", "המטרונומס" ו"קוקו והפריזאים") הופיע במועדונים בארצות הברית (ניו יורק) עם השיר בנוסח שחציו עברי עם מילים שכתב הצמד ("לינדה לינדה יא לינדה בת 16 ועוד ילדה") וחציו בערבית.

 

 
סמיר שוקרי ואיציק ארושס
סמיר שוקרי ואיציק ארושס צילום : איציק ארושס
 

 

באחד מביקוריו בניו יורק, צפה המוסיקאי משה בן מוש ("צלילי הכרם") שהפיק מוסיקלית באותה תקופה את אלבומו השלישי של חיים משה בקהל שר וצועק עם סמיר ואיציק את השיר, והחליט להביא אותו לארץ ולהקליט את חיים משה עם השיר בערבית. בהתחלה משה נסוג מלהקליט, שכן מעולם זמר ישראלי לא העז להקליט שיר בערבית, אולם לבסוף השתכנע והשיר הפך ללהיט הפריצה שלו לצד השיר "אהבת חיי" מאותו האלבום.

 

שוקרי וארושס מעולם לא הקליטו את השיר רשמית, אלא ההקלטה שפטימר חשף ניתנה לו על ידי ארושס שדאג להקליט על טייפ סלילים פרטי את הופעות הצמד בסוף שנות ה-70 (הצמד התפרק בשנת 1984) ובמהלך תחקיר שקיים דודי פטימר עם ארושס, עלתה התגלית וההקלטה שעכשיו יוצאת לאור לראשונה ביוטיוב וכבר החלה לעשות גלים ברשתות החברתיות.

 

 

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.