"המפצח": איך הפכה "מחיר למשתכן" ללהיט בקרב משקיעים - ולא פתרון למגורים?

 
עודכן 21:36 25/03/2017

התכנית שמובילים משרדי האוצר והשיכון נועדה לפתור את מצוקת הדיור באמצעות בנייה מהירה של אלפי יחידות, במטרה לאכלס אותן בזוכים המאושרים. התכנית שמובילים משרדי האוצר והשיכון נועדה לפתור את מצוקת הדיור באמצעות בנייה מהירה של אלפי יחידות, במטרה לאכלס אותן בזוכים המאושרים. אלא שהסכומים הגדולים שמעניקה המדינה דחפו את הזוכים בדירות להשתמש בהן כהשקעה, ורבות נותרות ריקות

 
 
 
 
 

תכנית "מחיר למשתכן" נועדה להפוך לדרך לממש חלומות: כל זוכה יקבל הטבה של מאות אלפי שקלים כדי שיוּכל לרכוש דירה.


כמעט 24 אלף דירות שווקו עד היום במסגרת התכנית. לפי התכנון, המדינה אמורה לתת לקבלן את הקרקע במחיר מסובסד, הוא מתחייב לבנות בזול, וכך הקונים זוכים להנחה ממוצעת של 200 אלף שקלים לדירה.

 

"המפצח" - כתבות נוספות >>

"המפצח": כמה יעלה לנו "חוק הג'ובים" שיחזיר את מינויי המקורבים לשירות הציבורי?

"המפצח": בכירי השירות הציבורי שעוברים מפיקוח על טייקונים לג'וב חלומי בחברותיהם

בוריס קרסני - איש הצללים החזק במשק: כך פועלת חברת השדלנות המשפיעה בישראל

 

כעת עולה השאלה: האם הרוכשים רוצים בכלל לזכות בהגרלה הזו? על פי הערכות שמרניות, לפחות מחצית מהזוכים כלל לא חושבים לגור בדירות שזכו בהן, וכך נוצַרות דירות לְהשקעה בסבסוד של המדינה.


הריצה להגרלות האלה מובנת על רקע שני משתנים חשובים: הסבסוד שמעניקה המדינה, והעלייה של 10%-7% במחירי הדירות בשנתיים האחרונות. אך מדוע המדינה לא מחייבת את הזוכים לגור בבית, ולא רק להחזיק בבעלות?


שכונת "פסגות אופק" בראש העין היא דוגמא מצוינת למצב כיום. עד לפני שנה, עוד היו בה פיגומים - וכעת מדובר בסיפור שהוא תמרור אזהרה לכל מתחמי מחיר למשתכן: מאות דירות מוזלות שווקו ע"י המדינה, המשקיעים נהרו, אך הבניינים המוכנים עומדים שוממים.

 

אז מה היה לנו? מאות אלפים שדרשו דירה במקום אוהל ושר אוצר שהתחייב לספק להם ארבעה קירות בעפולה במחיר סביר. אלא שבדרך, בחסות מתנות מהמדינה, הפכו המוחים למשקיעי נדל"ן אובדים בשכונות רפאים.


תגובת משרד האוצר: "פרויקט "מחיר למשתכן" מעניק הזדמנות לזוגות צעירים לרכוש דירה במחיר מוזל. נמצא כי יותר מ-85% מזוכי הפרויקט מעוניינים לגור בדירה שבה זכו, בין היתר גם בגלל השיעור הגבוה של בני המקום המעוניינים לגור סמוך למשפחתם. נוסף על כך נקבעו כללים ברורים שמטרתם להרחיק משקיעים מחד ולחזק את הפריפריה ולעודד מוביליות חברתית מאידך".

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.