כך תזהו שהילד סובל מבריונות ברשת

 
עודכן 11:41 23/03/2017

לפי סקר שנערך לאחרונה 20% מהילדים בגילאים 8 עד 11 ו- 65% מהילדים בגילאים 12 עד 15 כבר מחזיקים ברשותם סמארטפון או טאבלט והם חשופים יותר ויותר להונאות, בריונות ותכנים שאינם הולמים את גילם. איך מגנים עליהם?

 
 
 
 
 
צילום : פוטוליה
 

כשהילדים לא נמצאים בבית, אנחנו נוטים לעיתים  קצת "להרפות" ולהרגיש שהילד בידיים בטוחות במסגרת הלימודית. אך לעיתים המקום הכי בטוח יכול להוות עבורם את המקום הפגיע ביותר, והילדים עלולים להיות חשופים לבריונות לא מקוונת או מקוונת ברשתות החברתיות.

 

למרבה הצער, להורים אין תמיד את האפשרות להבחין בין הקשיים הנורמטיביים והשכיחים של צעירים ומתבגרים, לבין נורות אדומות שצריכות להתריע בפניהם שמשהו לא כשורה. חמש נורות אזהרה שיכולות לסייע להורים לזהות האם ילדיהם הם קורבן לבריונות רשת:

 

 

תשובות קצרות ומצבי רוח לא יציבים

חוסר יציבות במצבי רוח אינו מעיד בהכרח על כך שהילד מוטרד על ידי מישהו. עם זאת, אם מתלוות לכך תגובות מתוחות ועצבניות לשאלות נפוצות, במיוחד אחרי שהילד בילה בעולם הווירטואלי בטלפון או במחשב, זה הזמן לברר האם קיימת איזושהי בעיה.

 

הורים לא צריכים לקבל תשובות כמו "הכול טוב" ו"הכול בסדר", כי הן לרוב לא מעידות שהכול באמת טוב ובסדר. לעיתים יש צורך לחפור עמוק יותר בשאלות על מנת לחשוף איך הילד באמת מרגיש לגבי החוויות שלו באינטרנט. צריך להיזהר מאוד עם תשובות קצרות ונמרצות - הן מהוות נורה אדומה למקרים רבים של בריונות ברשת.

 

"מחקתי את חשבון הפייסבוק"

כאשר הילד בפתאומיות סוגר חשבון ברשת החברתית שהייתה כל עולמו, כאן תתחילו לחשוד. בעידן שבו צעירים משקיעים זמן משמעותי כדי לבלות אונליין ולהראות נוכחות, מחיקת חשבונות עשויה להיות אות מצוקה למשהו שקורה בחיי הילד. כלי בקרת הורים המותקן במכשיר של הילד יכול לתת להורה תמונה כללית באילו אפליקציות הילד מרבה להשתמש ואילו הוא מוחק פתאום.

 

התבודדות

לגיטימי וטבעי שבני נוער רוצים להיות עצמאיים יותר ומתרחקים מהוריהם כדי להקדיש זמן רב יותר לבניית רשת החברים שלהם. עדיין, אם הילד מרחיק את עצמו גם מבני נוער אחרים, מסתתר מהעולם החיצון בחדר ונמנע גם משימוש במדיה חברתית אפילו במכשיר הטלפון האישי, משהו אינו כשורה.

 

שינויים פיזיים דרמטיים

אם הילד/ה פתאום ירדו לאחרונה במשקל או איבדו את התיאבון, אם הוא/ היא סובלים מבעיות שינה במהלך הלילה ונראים לחוצים בבוקר, זו עשויה להיות אינדיקציה לכמה דברים, אבל בשילוב עם הנקודות הקודמות, יש סיכוי גבוה שהם סובלים מבריונות - מקוונת או לא מקוונת.

 

"אני לא מרגיש טוב"

אנחנו מכירים את המשפטים כמו "אני לא מרגיש טוב", "כואב לי הראש", "אני מרגיש חלש"- כמעט כל ילד/ה משתמשים בתירוצים האלו מעת לעת. ייתכן שאכן הם לא מרגישים טוב, אך כאשר תופעה זו חוזרת פעמים רבות, זה עשוי להעיד על דרך להימנע מהתמודדות עם גורם מצוקה מסוים. שימו לב, אם זה הופך לתופעה שחוזרת על עצמה ייתכן מאוד שהילד מנסה להימנע מעימות עם בריון.

 

הכותבת הינה דוברת חברת אבטחת המידע ESET

 

 
צילום : פוטוליה
 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.