מתוך הפרק: מתי להגיע לחדר לידה?

 
עודכן 13:14 09/03/2017

נשים רבות ממהרות להגיע למיון יולדות בגלל אזעקות שווא כי הן חוששות שהלידה תתרחש בבית או במקום אחר. איך יודעים שהרגע הגדול הגיע?

 
 
 
 
 

נשים רבות במיוחד בהיריון הראשון שלהן, מפחדות להגיע באיחור לחדר הלידה מחשש שהלידה תתרחש בבית או בדרך לבית החולים. זאת אחת הסיבות שבגלל  כתוצאה מכך, לא פעם ולא פעמיים לפעמים אף שלש, הן ממהרות להגיע למיון יולדות בגלל אזעקות שווא.

 

צירים הם הדרך הטובה ביותר לדעת שהרגע הגדול מגיע. אבל לפני שאת קופצת מכל ציר ואצה לבית החולים, חשוב לעשות סדר. הופעת הצירים הם הסימנים השכיחים הנורמליים. בהתחלה הם לא כל כך מורגשים, המרווחים בין ציר לציר מאוד ארוכים, ומשכם הוא קצר יחסית. ככל שעובר הזמן, המרווחים בין הצירים הולכים ומצטמצמים, משך הציר הולך וגדל, ועוצמתו מתחזקת.

 

העיתוי המומלץ לנסוע לבית החולים במקרה של צירים הוא כאשר יש לפחות שני צירים ב- 10 דקות, והם מגיעים בתדירות קבועה, כלומר כל חמש דקות ציר (המדידה נעשית מתחילתו של הציר הקודם) ומשכו של כל ציר, בין 45 שניות ל- 90 שניות. אם כי בלידה ראשונה סביר להניח כי זוהי רק ההתחלה, אבל מכיוון שזה שונה מאישה לאישה, הוחלט באופן ממוצע כי שני צירים ב- 10 דקות זהו העיתוי המתאים, על מנת לא לקחת סיכון.

 

אם התדירות אינה קבועה, קצבית, אין טעם להגיע, זו תופעה שנקראת: צירי ברקסטון, (צירים מדומים), התכווצות רחמית שאינה צירים, זו פעילות רחמית אמיתית אבל היא לא גורמת לפתיחה של צוואר הרחם והיא אינה גורמת ללידה. צירי ברקסטון מופיעים בכל ההיריון ומתחזקים לקראת סופו. צירים אלו עלולים להטעות את האישה, בחשיבתה כי אלו צירי לידה.

אם אכן הצירים מגיעים במרווחים קבועים, שני צירים ב- 10 דקות, והם ארוכים, כל מה שנותר לך הוא לחוש כאב. אם הצירים כואבים, אם כי כאב זה דבר סובייקטיבי, והם נמשכים מס' שעות, אז סביר כי מדובר בצירי לידה.

 

 

 

איך תדעי שירדו לך המים?

עלולות לעלות תהיות, אם מדובר בירידת מים או פיפי, או הפרשה וגינאלית. הרבה נשים חושבות מיד שזו ירידת מים כי זה מאוד ברור, אך ירידת מים לא תמיד מגיעה בכמות גדולה, לפעמים מדובר בטפטוף ותו לא. אחת הדרכים לאבחן היא לפי הריח של המים, למי שפיר יש ריח אופייני של חלבון שבא במגע עם אוויר, יש לו ריח של נוזל זרע, ריח חריף אופייני, אשר שונה לחלוטין מהריח של השתן.

 

במקרה של ירידת מים עלייך להגיע מיד למיון יולדות, מפני שהטיפול הוא בעיקר השגחה, מעקב ומניעת סיבוכים. מאוד חשוב לא לזרוק את הפד כי הצבע של המים הוא משמעותי לאבחון מצבו של התינוק. יש מים נקיים ויש מים מקוניאלים, במקרה בו התינוק הפריש את הצואה הראשונית שלו ברחם, לדבר יש השלכות לגבי המעקב על התינוק.

 

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.