שקט, צוללים: תחקיר פרשת הצוללות – כך הכל התחיל

 
עודכן 23:33 28/02/2017

תחקיר "המקור": רביב דרוקר, שחשף את פרשת הצוללות בחדשות 10, יצא לגרמניה ולשווייץ והגיע למקום שבו הכל התחיל. גילויים חדשים בפרשה שעברה רשמית מבדיקה לחקירה: התקיימה יותר משיחת טלפון אחת בין עו"ד שמרון ליועץ המשפטי של משרד הביטחון, "תיסנקרופ" קיררה את יחסיה עם נציגה הישראלי וגם ראיון טלוויזיוני ראשון עם הנציג הקודם של המספנה הגרמנית בישראל

 
 
 
 
 

תגובת עו"ד דוד שמרון: "לא היה לי מושג על עמדת שר הביטחון יעלון ביחס לחתימת המזכר בין ישראל לגרמניה בעת קיום המו"מ הקואליציוני עד לאחר הפרסום של מר דרוקר בחדשות עשר בנובמבר 2016. שותפי, עו"ד יצחק מלכו, ידע על כך שאני מייצג את מר גנור, אך לא היה מעורב בייצוג זה בשום אופן ולא הכיר את פרטי העניינים בהם המשרד טיפל עבור מר גנור.


"עו"ד מולכו מקפיד קלה כחמורה בענייני ניגוד העניינים, כמו בכלל התנהלותו, ואנו מקפידים מאד על קיומן של 'חומות סיניות' בין ענייני המשרד לעניינים הממלכתיים בהם הוא עוסק. מעולם לא הפעלתי שום לחץ על משרד הביטחון בשום נושא.


"לגבי התגמול שהיה צפוי במיזם התחזוקה: אני עו"ד, שנותן שירותים משפטיים. במקרה זה, אילו התפתח, היה מתגבש הסדר שכ״ט מתאים".

 

>> פרשת הצוללות  - כתבות נוספות:

היועמ"ש החליט: מעבר מבדיקה לחקירה פלילית

הנציג הישראלי של התאגיד הגרמני הפר את החוזה?

היועמ"ש הורה למערכת הביטחון להקפיא ביקורת פנימית


תגובת אבריאל בר יוסף: "מתוקף תפקידו כמשנה לראש המל"ל, מר בר יוסף עסק בנושא הצוללת השישית וכלי השייט. הוא עסק בנושא זה תחת שלושה ראשי מל"ל בהנחייתם ותחת בקרתם ובשיתוף פעולה מלא עם רבים אחרים במערכת הביטחון, משרד החוץ, משרד האוצר ומשרד ראש הממשלה. הטענה כאילו הממונים עליו ואחרים העוסקים במלאכה לא ידעו על היכרותו וחברותו עם מר גנור וכאילו מר בר יוסף הסתיר זאת ולא דיווח - היא צינית ושקרית.

 

 

 
עו"ד דוד שמרון. "מולכו ידע, לא היה מעורב בייצוג"
עו"ד דוד שמרון. "מולכו ידע, לא היה מעורב בייצוג" צילום : חדשות 10
 

"מר בר יוסף אכן נכח בפגישת ההיכרות של השר שטייניץ, בתוקף תפקידו כשר האוצר, עם מנכ"ל המספנה הגרמנית. בפגישה זו אכן נכח מר גנור ונכחו גם אחרים, ביניהם נציגי חיל הים. בניגוד לנטען על ידכם, נוכחותו של מר בר יוסף בפגישה הייתה מוצדקת ומקובלת: באותה תקופה הוא מילא תפקיד של מנהל וועדת החוץ והביטחון של הכנסת שעוסקת באופן שוטף בתחומים אלה".


"שרבוב העובדה לפיה בתו של מר בר יוסף תרמה, באופן חוקי לחלוטין כפי שאף אתם מציינים, לקמפיין הבחירות של השר שטייניץ, הוא מלאכותי ומאולץ. אין כל קשר בין עובדה זו לאיזה מן הנושאים הקשורים לעניין.


"לא זכור למר בר יוסף מספר הפגישות המדויק בינו, כמנהל ועדת החוץ והביטחון של הכנסת, עם חבר הכנסת מר בנימין נתניהו שהיה משתתף בישיבות הוועדה מתוקף תפקידו כיו"ר האופוזיציה. דיונים ופגישות מסוג זה הם חלק משגרת העבודה של צוות הועדה עם חברי הכנסת. ברור שאין בכך שום פסול, כפי שאף אתם מציינים בשאלתכם.


"פעילותו של מר בר יוסף במסגרת כל התפקידים הציבוריים בהם נשא עשרות שנים, הייתה מקצועית לחלוטין ונעשתה כשלנגד עיניו אך ורק טובת הציבור והאינטרסים של מדינת ישראל. לא זה המקום והזמן לפרוש את כל פועלו של מר בר יוסף על מנת להדגים עד כמה נבזיות טענות המועלות עתה על ידי אינטרסנטים גדולים ורכלנים קטנים. בבוא הזמן ובמקום הנכון - כל אלה ייחשפו. בשלב זה נסתפק בציון העובדה הפשוטה שמעידה כאלף עדים עד כמה טענות אלה מגוחכות: מר בר יוסף שירת תחת שלושה ראשי מל"ל. הראשון, עוזי ארד, הוא זה שביקש אותו לבוא למל"ל והטיל עליו לעסוק בנושא הצוללת השישית. לא הוא ולא שני ראשי המל"ל שבאו בעקבותיו, מצאו, ולו פעם אחת, להעיר למר בר יוסף על איכות עבודתו או כשרות מניעיו".


תגובת אליעזר מרום ("צ'ייני"):
"מר צ'ייני הוא אלוף במיל' אשר בתפקידו האחרון כיהן כמפקד חיל הים. הוא קצין רב זכויות אשר תרם רבות לביטחון ישראל. בשל מגבלות החלות עליו, נוכח בדיקה המתקיימת בעניינים אלה הוא מנוע מלהגיב לגופם של דברים. יחד עם זאת, מר צ'ייני מקפיד בעניין זה, כמו בכל עניין אחר, לפעול על פי הוראות הדין, והכללים והנהלים במלואם".


תגובת עו"ד יצחק מולכו: "מר מולכו אף פעם לא היה מעורב בטיפול בעניין הצוללות וכלי השיט וכל ניסיון ליצור קשר כזה הוא מלאכותי ושקרי. הטענות שהועלו בקשר לעו''ד מולכו הן משוללות ייסוד ואין בינן לבין המציאות דבר וחצי דבר. עוה''ד מלכו משרת נאמנה את המדינה תוך הקפדה על קיום הדין וכללי האתיקה וכן על קיום הסדרי ניגוד הענינים שנערכו עימו - הסדרים שנעשו כולם על דעת היועצים המשפטיים לממשלה שכיהנו בזמנים הרלבנטיים".


תגובת השר יובל שטייניץ:
"מעולם לא ידעתי על תפקידיהם של ברקת או גנור כמתווכים בעסקאות רכש מול מערכת הביטחון. תמיכתי בהתעצמות חיל הים בספינות ובצוללות ידועה מזה כעשרים שנה".


תגובת דובר צה"ל:
"באשר לסכסוך העבודה במספנות חיל הים, אשר החל בחודש אפריל 2016 והסתיים במחצית חודש יולי 2016 ונסוב סביב עניינים שונים הנוגעים ליחסי העבודה במספנה, נדגיש כי מכיוון שלחיל הים לא היה חלק בארגון הפגישה או קיומה, הניסיון להציג את סכסוך העבודה ככלי שרת לאותה פגישה אינו נכון".

 

"בדיקת ההיתכנות לביצוע מיקור חוץ לאחזקת ספינות 'סער 6' נעשתה במסגרת תהליכי התייעלות שוטפים שעובר חה״י. הפנייה לגרמנים נערכה במסגרת בדיקת היתכנות ראשונית בנושא ובתיאום מלא עם משרד הביטחון".

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.