יומיים לפני דוח "צוק איתן": בנו של מחבר הדוח הוא פעיל בולט בבית היהודי

 
עודכן 22:20 26/02/2017

פרסום ראשון: בנו של ראש הצוות שחיבר את הדוח הוא תומך של נפתלי בנט, אחד ממושאי הביקורת • הערכה: הדוח לא יפגע בסיכוי האלוף אביב כוכבי להתמנות לרמטכ"ל. יו"ר הקואליציה דוד ביטן מאיים לדרוש את ביטול הדוח

 
 
 
 
 
יו"ר הבית היהודי, נפתלי בנט
יו"ר הבית היהודי, נפתלי בנט צילום : ללא קרדיט
 

בעוד יומיים יפרסם מבקר המדינה את דוח מבצע "צוק איתן", דוח שמטריד מאוד את הפוליטיקאים והקצינים הבכירים שניהלו את המבצע. בין האנשים שיוזכרו באופן חיובי בדוח יהיה השר נפתלי בנט, חבר הקבינט המדיני-ביטחוני.

 

הערב (ראשון) מתגלה לראשונה בחדשות 10 כי בין בנו של עורך הדוח, ראש חטיבת הביטחון במשרד המבקר תא"ל במיל' יוסי ביינהורן לבין נפתלי בנט והבית היהודי - יש קרבה פוליטית. הבן, דורון ביינהורן, הוא פעיל בולט במפלגת "הבית היהודי" ותומך של בנט.

 

לכתבות נוספות בחדשות 10:

הורי האחים היהודים שהותקפו בפריז: "התוקפים רצו לשפוך דם יהודי"

אם התלוננה במשטרה: הגננת טלטלה את בני הקטן

ח"כ קרא: "פרס אמר לי - 'הרובוטים בדרך'"

 

תגובת משרד מבקר המדינה: "המשרד דוחה כל ניסיון לרמוז כאילו ביינהורן, פעל ממניעים זרים או בניגוד עניינים בביקורת על מבצע צוק איתן. הביקורת נעשתה ע"י צוות גדול בחטיבה לביקורת מערכת הביטחון על פי כל הכללים הנהוגים במשרד המבקר , תוך קיום בקרה פנימית של הייעוץ המשפטי במשרד מבקר המדינה, מנכ"ל המשרד ומבקר המדינה עצמו. בנו של ביינהורן, הוא אדם בוגר, כבן 30, המנהל את חייו באופן עצמאי מאביו. דורון ביינהורן נמצא במקום ה-103 ברשימת הבית היהודי לכנסת. מה שמפריך בעליל את הטענה על קירבה כביכול לשר נפתלי בנט. יתרה מזאת כל מי שנחשף לדוח שיתפרסם לציבור ביום שלישי הקרוב יווכח שהשר בנט אינו ציר מרכזי בדוח".

 

 

הערכה: הדוח לא יפגע בסיכוי אביב כוכבי להתמנות לרמטכ"ל

מי שיספוג לא מעט ביקורת בדוח המבקר הוא האלוף אביב כוכבי, אשר היה ראש אגף המודיעין בזמן מבצע "צוק איתן", ויתמנה בימים הקרובים לסגן הרמטכ"ל.

 

יחד עם זאת היום נודע כי האלוף כוכבי הצליח לרכך את הביקורת נגדו, כאשר הטיוטות הקודמות של הדוח היו קשות בהרבה כלפיו.

 

לפני המלחמה טען אגף המודיעין בראשות כוכבי כי חמאס לא רוצה להגיע למלחמה. לאחר שהחלה מלחמה אמ"ן העריך כי חמאס מעוניין לסיים אותה - דבר שלא קרה. כמו כן היו פערים רבים במידע על הרקטות ומיקומן. בנושא המודיעין היה מידע טוב למדי שידע להצביע היכן נמצאים פתחי המנהרות בצד הפלסטיני.

 

כעת ההערכה היא כי כוכבי יספוג ביקורת בדוח אך הדוח לא צפוי לפגוע בסיכוייו להתמנות לרמטכ"ל בעתיד.

 

 
יספוג ביקורת. האלוף אביב כוכבי
יספוג ביקורת. האלוף אביב כוכבי צילום : חדשות 10
 

מוקדם יותר היום תקף שר בכיר בקבינט המדיני-ביטחוני במהלך המבצע את המבקר, ואמר שהוא הזהיר מראש שהדוח יהיה פוליטי. "אם נכשלנו ב'צוק איתן', אז שהבדיקה תיעשה על ידי ועדת חקירה ממלכתית, איזו מומחיות יש למבקר? יש שם משפטנים ותא"ל במיל' שלא ניהל מערכה", אמר השר. "הזהרנו שהדוח יהיה פוליטי. המבקר בא למבוקרים עם השאלות ה'בנטיות', הם באו עם הנרטיב שלו. הדוח שיצא תחת ידם הוא שגג, תקלה גדולה. ראש הממשלה, שר הביטחון והרמטכ"ל נאלצו להגיב לדוח, מה שיצר נזק".

 

אותו שר גם תקף אישית את בנט, שכיהן כשר הכלכלה וכחבר הקבינט בזמן המבצע, ואמר כי הוא וראש הממשלה זיהו לפני צוק איתן שבנט יעשה קמפיין פוליטי על מנהרות החמאס. "זה היה קבינט עם שרים שבאו להפיל את ראש הממשלה, פשיטת רגל. שרים בקבינט הזה עשו פוליטיקה מקודש הקודשים", אמר השר במהלך שיחה עם הכתבים.

 

 
"גנץ ויעלון נכשלו". גלנט
"גנץ ויעלון נכשלו". גלנט צילום : חדשות 10
 

יו"ר הקואליציה ביטן מאיים לדרוש את ביטולו של דוח המבקר

שר הבינוי והשיכון יואב גלנט תקף לעומת זאת היום את הרמטכ"ל לשעבר בני גנץ ושר הביטחון לשעבר משה יעלון. "גנץ ויעלון נכשלו בהכנת צה״ל ובניהול המבצע", אמר גלנט בכנס גלובס, "הרמטכ"ל לשעבר זלזל בהכנת הצבא ויעלון התרשל בפיקוח על הרמטכ"ל. שניהם פעלו במערכה עצמה מתוך חוסר נחישות והססנות. כעת הם מסתתרים מתחת לסינר של הקבינט".

 

עוד הוסיף גלנט ש"שר ביטחון ורמטכ"ל מקבלים לידיהם את טובי האנשים בישראל, בנינו ובנותינו, בכח חוק. בנוסף מעמידה המדינה לרשותם למעלה מ-70 מיליארד שקלים כל שנה וסמכויות נרחבות. מצער ומביך לראות את מי שאמור לייצג אומץ לב בורח מאחריות ומחפש אשמים במחדל לו הוא אחראי ישירות".

 

תגובת יו״ר הקואליציה ח"כ דוד ביטן: ״אפנה ליו"ר הוועדה לביקורת המדינה לקיים דיון דחוף בוועדה על ניגוד העניינים ואם הפרטים בפרסום נכונים - אדרוש את ביטול הדוח״.

 

 

 

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.