הגיע להתעמת עם הפדופיל שתקף אותו – ונתקל בחומת שתיקה בקהילה החרדית

 
עודכן 23:09 04/02/2017

יעקב הותקף מינית מאז שהיה בן 10 ובמשך שנים רבות. 20 שנה לאחר מכן הוא הצטרף ליוסי, שהותקף ע"י אותו אדם, וביחד הם ביקשו להתעמת עם התוקף. אלא שבזמן שבחברה החרדית נראה שינוי ביחס לנושא, יעקב ויוסי מצאו רק השתקה, הפחדה ומתחת לפני השטח - עדויות לתקיפות נוספות

 
 
 
 
 

יעקב גדל בקהילה החרדית של שכונת רמות ד' בירושלים לאחר שהוריו חזרו בתשובה. הוא היה רק בן 10 כשהותקף מינית לראשונה על ידי אברך בבית הכנסת. בזמן שבחברה החרדית נראה שינוי ביחס לעבירות מין, כשהגיע השבוע יעקב לסגור עם התוקף חשבון, הוא גילה כי הוא לבד מול כל הקהילה.


יעקב הגיע אז, לפני כ-20 שנה, לבית הכנסת שבו חולקו ממתקים למי שצעק חזק את התפילה. האברך שייע הציע לו להיכנס למקלט שבו הוחזקו הממתקים, ונתן לו את המפתח. אז הגיע שייע ונזף בו שהוא גונב ממתקים, "אם תרצה שלא אספר לרב, תן לי לגעת בך", אמר לו.

 

לכתבות נוספות בחדשות 10:

"המפצח": ההסתרה והטיוח מאחורי גורם המוות מספר אחת בכבישים

המונים בהפגנה בכיכר רבין לחגיגת מדיניות אי-ההפלה לצרכני קנאביס

אלפים צעדו בת"א במחאה על היחס למגזר הערבי


מאותו יום זה הפך לריטואל קבוע, במשך שנים יעקב הוטרד על ידי האברך. שנים אחר כך הוא פגש את יוסי (שם בדוי) וגילה שהם חולקים את אותו הסיוט. "במשך שנים שתקתי", סיפר יוסי, "הכל חזר אליי ואמרתי: גם בי הוא נגע".

 

 
חומת שתיקה בקהילה. חרדי שנתפס בעת הטרדה מינית (ארכיון)
חומת שתיקה בקהילה. חרדי שנתפס בעת הטרדה מינית (ארכיון) צילום : חדשות 10
 

השבוע הם הגיעו ביחד על מנת להתעמת עם התוקף. בשיחה איתו הוא הודה שפגע ביעקב, ביוסי, באחיו של יוסי וגם בעוד ילדה - רק לפני חצי שנה. יום אחרי השיחה שייע נעלם, ואז החל מסע ההשתקה וההפחדה.


יוסי סיפר כי כבר לפני שנים אימו אמרה שהיא יודעת על הכל. היא פנתה לרב הקהילה, הרב פוקס, ששיכנע אותה לא לפנות למשטרה. הרב מנחם מנדל פוקס, הביע תמיכה בכיסוי הצניעות של "נשות הטאליבן" ובהפרדת קופות לנשים וגברים. הוא נחשב לקיצוני בדעותיו וכפי שהתגלה בהמשך, גם חלק מהבעיה.


השינוי בחברה החרדית כנראה לא חילחל לקהילה שלו. כשפנתה אליו עיתונאית שהתחזתה לאישתו של יעקב הוא הכחיש את הדברים. "לא סיפרו לי את הדברים ולא אמרתי שאסור להתלונן", אמר הרב והוסיף, "לא ידעתי". "ידעתי שיש לו בעיות וחשק, אבל זה היה לפני שהוא התחתן", אמר הרב.


מול נסיונותיהם של יעקב ויוסי לחשוף את האמת נבנתה חומה של שתיקה. כל מי שפנו אליו העביר אותם לאדם הבא ללא תשובות אמיתיות. בסופו של דבר שייע עדיין מסתובב חופשי - והמאמצים של המשטרה וחלקים בחברה החרדית לשנות את נורמות ההסתרה, נכשלו בקהילה של הרב פוקס.

 

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.