בעזרת השיימינג: תיעוד מיוחד של חוג בית נגד גיוס חרדים

 
עודכן 14:20 17/01/2017

הערב ב"המקור": חשיפת המאמצים לביוש חיילים חרדים ואלו הפועלים לגייסם. החשוד בשיימינג: "משפט ראווה, סתימת פיות במדינת ישראל". טור מיוחד לקראת התוכנית, שבה הוקלטו במצלמה נסתרת משתתפים בחוג בית שנועד להילחם בגיוס החרדים

 
 
 
 
 

הצצה לתחקיר "המקור" שישודר הערב:


 

המדינה הציבה יעד: גיוס חרדים ושילובם בחברה הישראלית. כמו שזה נראה כרגע, מדינת ישראל מפסידה את המערכה הזאת.

 

לפני כמה שנים צעדתי באחד מהחגים לבית הורי בירושלים, בדרך חציתי את רחוב מאה שערים, הוא היה מוצף במודעות צבעוניות שעליהן הופיעה מילה שלא הכרתי עד אז: "חרד"ק". לצד המילה עיטרו את הדף גם איורים של ג'וקים - בכך החל מסע הפרסום המכוער נגד החיילים החרדים. לאף אחד לא היה מושג מי הפיץ את המודעות אבל הכוונה הייתה ברורה: להוציא אותם אל מחוץ למחנה.

 

>> לכתבות נוספות בחדשות 10:

דיווח: חיזבאללה מצא את המזל"ט שנפל בשטח לבנון

רוכב אופניים חשמליים מתחת לגיל 16 ייקנס ב-1,000 שקלים

"זה דינוזאור?": תיירים תיעדו אליגטור ענק בפלורידה

 

כשנתיים אחרי שהופיעו הקריקטורות בהן הושוו חיילים לג'וקים וחזירים, הופיע מושג חדש: "הציידים". חוברת ובה עשרות תמונות ופרטים אישיים של חרדים שעובדים עם הממסד הביטחוני בגיוס חרדים, הופצה בעשרות אלפי עותקים, שוב בכוונה להשפיל ולעלוב באותם מגייסים.

 

 
יהודה קמניץ, שנעצר בחשד להפצת קמפיין השיימינג נגד גיוס חרדים
יהודה קמניץ, שנעצר בחשד להפצת קמפיין השיימינג נגד גיוס חרדים צילום : חדשות 10
 

בחודשים האחרונים הקמפיין נגד החיילים החרדים עלה עוד מדרגה, כאשר הופץ קישור למסמך שמכיל מאות תמונות של חיילים חרדים, במטרה לביישם - שיימינג בעזרת השם. יצאנו לחקור: מי יזם את הקמפיין המביש?

 

את הסיפור הזה התחלתי לצלם ב-2013, כאשר הפלג הירושלמי של הרב אויירבעך עלה לכותרות ושם את סוגיית ההתנגדות לגיוס על ראש שמחתו. אויירבעך הוא תלמידו של אלישיב והרב ש"ך והוא לא מקבל את מנהיגותו של מנהיג הרוב האשכנזי: הרב שטינמן.

 

בכל מה שקשור לגיוס חרדי הוא מנהיג קו קיצוני ובדלני. בשנים האחרונות נרשמה התקרבות משמעותית בינו לבין הפלגים הבדלניים ביותר ביהדות החרדית: "העדה החרדית" ו"סאטמר". בחודשים האחרונים, ליאת לוי ואני צללנו לתוך העולם המחתרתי, שפועל ברקע של קמפיין החרדק"ים, כדי להבין מי עומד מאחוריו.

 

 
חגיגות מחוץ לדיון בבית המשפט בעניין החשוד בשיימינג
חגיגות מחוץ לדיון בבית המשפט בעניין החשוד בשיימינג צילום : חדשות 10
 

ובכן, מדובר בקמפיין ממומן, מתוזמר ומאורגן מאוד, שמבחינת הפלג הירושלמי נושא פרי ומצליח לבלום את כוונת המדינה לגייס חרדים. זה קמפיין שיש מאחוריו פנים ושמות, צעירים חרדים שרואים ב"סכנת הגיוס" סנונית ראשונה בדרך לניסיון של המדינה לשלבם בחברה הישראלית. תיעדנו במצלמות נסתרות כנסים שלהם והצלחנו לדבר עם אחד מהוגי הקמפיין, אדם שמספר כיצד הוא ישב עם כמה צעירים, המציא את המילה חרד"ק וגם הפעיל גרפיקאים.

 

שוחחנו גם עם מי שהמשטרה חושדת שביצע את קמפיין השיימינג האחרון, שנעצר ושוחרר. דיברנו עם הגרפיקאי שצייר את דמותו של החרד"ק הראשון, אדם בשם אבישי חן ושמענו גם את מי שעד היום לא השמיעו את קולם: המגייסים - צעירים חרדים שבחרו לעבוד בין הפטיש לסדן.

 

בין החברה החרדית שלוחצת ומשמיצה, לבין הממסד הביטחוני של מדינת ישראל, שלא מגינה עליהם כראוי, "המגייסים" עומדים תחת התקפה חריפה כבר שנים: אבנים, איומים, השמצות, גידופים, זריקת ביצים והשחתת רכוש. הם מבקשים מהמדינה סעד - מאות תלונות הוגשו למשטרה, אבל רק שני כתבי אישום הוגשו עד היום. איך זה יכול להיות? חופש הביטוי או חופש השיסוי? מה שבטוח, הזוי.

 

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.