"אנליסט": כך תקצב משרד פיתוח הפריפריה אירועי חנוכה שהדירו חילונים ונשים

 
עודכן 21:45 01/01/2017

לאן הולכים כספי הפריפריה? משרד הנגב והגליל שבשליטת השר אריה דרעי הזרים תקציבים רבים לאירועי דת בחנוכה שהדירו ברובם נשים וחילונים, והתקיימו בכלל במרכז • וגם: מדוע מומנה מסיבת יום הולדת לרדיו חרדי בכספי תמיכה בפריפריה?

 
 
 
 
 

 

 

 

הרחק ממרכזי הבילוי של המרכז, הממשלה החליטה לסבסד בפריפריה מופעי תרבות לתושבים בזול - אבל, לאן הגיע הכסף באמת?


בדיקה של ״אנליסט״ חושפת שבחג החנוכה האחרון הועברו סכומים גבוהים בעיקר לאירועים שמזוהים עם המגזר החרדי וש״ס - בראשה כזכור עומד אריה דרעי, השר הממונה על התקציב עצמו. ״אש התורה״ לאברכים, קומזיץ סגור לבני ישיבות, תזמורת בלי נגניות ועלונים ללא פני נשים - כך נראו בחופשה מופעים שמומנו על חשבון המשרד הממשלתי.


לכתבות נוספות בחדשות 10:

שר האוצר והמשפטים לשעבר יעקב נאמן הלך לעולמו בגיל 77

תיעוד: המחבל בטורקיה פורץ למועדון - ופותח במסע ההרג

"אני אחר, לא מבחינתי - מבחינתכם": טור אישי של חולה פסיכיאטרי

 

 

 
אריה דרעי במסיבת יום ההולדת של רדיו קול חי
אריה דרעי במסיבת יום ההולדת של רדיו קול חי צילום : חדשות 10
 

בקרית טבעון למשל - הורים לילדים לא מוצאים אף פעילות במחירים סבירים. את המחסור במופעים זולים בפריפריה, הבטיח לפתור לפני כמה שנים משרד הגליל והנגב; במשך תקופה הוא גם העביר תקציבים לטבעון הצפונית, עד שמישהו החליט שהקריה הזו עשירה מידי לפי המבחן הממשלתי.

 

אז לאן נדד הכסף מטבעון? מסתבר שחלקו הגיע לתשעה אירועים שונים בחדרה שהתקיימו השנה בחנוכה, כולם בעלי צביון חרדי או לפחות מסורתי מאוד, שמומנו בחנוכה - רק בשבוע שעבר - על ידי משרד הפריפריה בראשות יושב ראש ש"ס, אריה דרעי.

 

איך הכסף הזה הגיע אל המגזר החרדי? כשדרעי מתפטר מתפקידו כשר הכלכלה, כדי שנתניהו יוכל להעביר את מתווה הגז שבו הוא מעוניין, יו"ר ש"ס מקבל חבילה של פיצויים: הגדרת ה"פריפריה" שבה הוא מטפל, תכלול מעכשיו גם ערים בגוש דן, כמו למשל בני ברק, ואפילו הבירה ירושלים תהפוך לצורך העניין לפרברי המדינה.

 

גם בתוך יישובים במרכז הממשלה מכריזה על שכונות מסוימות כ"פריפריה חברתית", בתנאי שבתוכם מתגוררים תושבים מעשירון 8 ומטה; עכשיו כבר אפשר להכניס לתקציב כמעט כל רשות שרוצים לצ'פר. בשלב הזה נכנס לתמונה סגן ראש עיריית חדרה, בועז ביטון הנמרץ מש"ס, ודואג שברשימת האזורים המוטבים דרעי יכלול גם את שכונת גבעת אולגה בעיר. מכאן ואילך הדרך קצרה עד ל"דמי החנוכה" הנדיבים שהוא קיבל.

 

 
הפך את הציבור החרדי מבני ברק לפריפריה. שר הפנים דרעי
הפך את הציבור החרדי מבני ברק לפריפריה. שר הפנים דרעי צילום : חיים צח, לע"מ
 

האם הסטת התקציב שיזם דרעי, מהפריפריה לחדרה, אכן מחזקת את כל תושבי השכונות שבהן מדובר? התזמורת האנדלוסית מופיעה כאן בהרכבה המרוקאי, שלא כולל נשים, כשההדרה ממומנת מכספי משרד הפריפריה בעצמו ב"מופע הילדים הגדול של חנוכה" מועלית הצגה דתית - "מידה כנגד מידה" של תיאטרון "משמחי לב" - גם כאן על הבמה גברים בלבד. קומזיץ חנוכה עם הזמר החסידי מיועד מראש, תראו, רק לבני הישיבות - שלא לדבר על "אש התורה" שפונה רק לבני התורה, שוב במימון משרדו של דרעי כשעל העלון מתנוסס כרגיל קרדיט גם לראש העירייה ולסגנו.


"מתנת יום ההולדת שהעביר השר דרעי לציבור מאזיני הרדיו החרדיים בבני ברק"

 

מסיבת יום ההולדת של רדיו קול חי שהתקיימה ביום חמישי האחרון מומנה מכספי הפריפריה. מעניין שהתחנה הזו לא משדרת בכלל בפריפריה, דרעי אישר בקשה מעיריית ירושלים, כלומר מישהו אישר ללא ידיעתו לתמוך ברדיו הזה לממן את היום הולדת שלו.

 

דרעי טוען כי לא ידע שהכסף מיועד ל"קול-חי". עם זאת, מאז הבחירות דרעי העביר מאות אלפי שקלים של תקציבי פרסום עבור רדיו קול חי ולרדיו החרדי השני "קול ברמה" שתמך באלי ישי, הוא לא העביר אפילו שקל אחד.

 

 

תגובת המשרד לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל: צר לנו כי למרות שמסרנו לכם באופן שקוף את מגוון האירועים שבהם תמכנו במהלך השנה החולפת לכל גווני האוכלוסייה הישראלית - רשויות מוסלמיות ודרוזיות, עולים חדשים ועוד - בחרתם להתמקד דווקא באירועי חנוכה שבאופן טבעי הם בעליי אוריינטציה דתית יותר.

 

המשרד תומך גם בקהל החרדי שלו מגיע תקציב בדיוק כמו לשאר המגזרים בחברה הישראלית ואופיו המיוחד מקרין באופן טבעי על האירועים. כך למשל, הוגשו ואושרו בקשות לנשים ולגברים בלבד. בעניין קרית טבעון - רשויות מקומיות אשר לא הגישו בקשות לתמיכה, אינן יכולות לבוא בתלונות למשרד אלא רק לעצמן.

 

תגובת עיריית חדרה: באופן טבעי לאירועי חנוכה יש אוריינטציה דתית מסורתית. בניגוד לניתן על ידיכם, היו במהלך חג החנוכה אירועים רבים שיועדו הן לציבור החילוני והן לציבור הדתי. המשרד לפיתוח הפריפריה, אישר תקציב של 474,000 שקלים, ובסך הכל עמדה עלות האירועים על 732,050 שקלים. ע"פ חלוקת האירועים ניתן ללמוד כי חלקם היו עם נשים שהופיעו על הבמה ובחלקם לא.

 

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.