"האישה השניה": כך מאשרת הרבנות לגברים נשואים לשאת אישה נוספת

 
עודכן 23:29 26/12/2016

ארגון בשם "הבית היהודי השלם" פועל למטרות שידוכי נשים רווקות לגברים נשואים, בעיקר במגזר הדתי - בניגוד לחוק האוסר על פוליגמיה. תחקירנית חדשות 10 הסתננה לשורות הארגון, ושודכה לג', הנשוי מזה 26 שנים. מאחורי ההליך נמצא בין השאר הרב הראשי לשעבר, שלמה עמאר. תגובת הארגון: "מדובר באנשים מבוגרים האחראיים לגורלם"

 
 
 
 
 

נישואים של גבר ליותר מאישה אחת ולהיפך, מה שמכונה "פוליגמיה", אסור על פי החוק במדינת ישראל. העונש על מי שעובר על החוק הוא חמש שנות מאסר. אלא שלחדשות 10 נודע כי הרבנות מאפשרת לעקוף את האיסור עשרות פעמים בשנה, על ידי ארגון המשדך רווקות לגברים נשואים.

 

תחקירנית חדשות 10 הצליחה בשבועות האחרונים לחדור לתוך הארגון, ושודכה לזוג נשוי ללא ילדים. הזוג מחזיק בידו היתר שנחתם על ידי שורה של רבנים בכירים, בניהם גם הרב הראשי לשעבר, הרב שלמה עמאר, ומאשר לגבר לשאת אישה נוספת.

 

>> לכתבות נוספות בחדשות 10:

המאבק ללגליזציה: במשטרה מחפשים בדיקה שעשויה לקדם אי הפללה של נהגים

בדרך לרצח עם? הסכסוך בדר' סודן מתעצם, ארה"ב נאבקת על הטלת אמברגו

בתו של טדי קולק גילתה הקדשה של פיקאסו לאביה: "לא ידענו שיש קשר ביניהם"

 

כזהו למשל ג', רב קהילה נשוי מהוד השרון, שנתפס בתיעוד המצלמה כשהוא מנסה לשכנע אישה רווקה להיות אשתו השנייה. "אם ההורים שלך ישאלו 'למה לא להתחתן כמו כולם?'", הוא אומר לה, "תגידי להם 'כי זו מצווה ואני רוצה לקיים מצווה'".

 

לארגון שעומד מאחורי השידוכים השנויים במחלוקת הללו קוראים "הבית היהודי השלם". מרבית מחברי הארגון מתגוררים באזור המרכז, ובכל שבוע הם נפגשים בביתו של אחד מחברי הארגון ומנסים לשדך בין הנשים הרווקות לגברים הנשואים. מרבית פעילותם מכוונת לציבור הדתי-חרדי, וחלק גדול מהנשים אליהן הם פונים הן חוזרות בתשובה.

 

 
הרב הראשי לשעבר, שלמה עמאר
הרב הראשי לשעבר, שלמה עמאר צילום : רויטרס
 

ג', רב הקהילה בן ה-52 נשוי כבר מזה 26 שנים, עבר תהליך של שנה עד שקיבל את ההיתר ההלכתי. בהתחלה הוא פנה לבית הדין האזורי, ולאחר שאלו פסקו לו כי הוא יכול לשאת אישה נוספת, הוא הלך עם האישור אל בית הדין הגדול בירושלים. שם, על מסמך רשמי של מדינת ישראל, קיבל חותמת גורלית של הרב הראשי לשעבר, הרב עמאר.

 

אולם לא רק הרב עמאר היה שותף לתהליך. מאחוריו עמדו רבנים רבים, וכן היועץ המשפטי לבית הדין הגדול, הממונה מטעם המדינה. ברבנות טוענים שניתן לתת היתר רק במקרים חריגים במיוחד, בהם האישה במצב נפשי או פיזי קשה. אלא שבפגישה עם אשתו של ג', מתגלה תמונה אחרת לגמרי, של אישה בריאה בנפשה.

 

תגובות:


ארגון "הבית היהודי השלם": "המדינה מאפשרת בפועל נישואין דתיים פוליגמיים בהיקף גדול במגזר הערבי, ובשל כך הריבוי הטבעי גדול מזה של היהודי, מה שתומן ברובו סכנה ליהודים. החוק מכוון למעשה רק כנגד הציבור הדתי, ומתיר נישואין פוליגמיים באישור בית הדין ונשיא בית הדין".

 

עוד נמסר: "אלו עם כל הכבוד נמצאים בעמדות לחץ רבות מצד הציבור החילוני וארגוני הנשים, וחוששים לאשר בחתימתם את הנישואין. מדובר באנשים ונשים האחראיים לגורלם, הן אוונגרד חשוב לפתרון בעיית 'עודף' גדול של נשים בשוק הנישואין, להבטחת הרוב הדמוגרפי של היהודים במדינה, ולהבטחת זכותן של נשים דתיות להיות אימהות".

 

הרב עמאר: "הרב אינו מתייחס לדברים שנעשו במסגרת בית הדין".


הנהלת בתי הדין הרבניים: "לעיתים, כאשר לא ניתן לבצע את הגט בשל מצבה הרפואי או הנפשי של האישה, או בשל סירובה לקיים פסק דין של גירושין, ולאחר שניתן לה זכות ערעור ונוסף על כך שימוע בפני בית הדין הרבני הגדול, ניתן היתר נישואין על ידי מאה רבנים. מדובר בהיתר חריג הנעשה פעמים בודדות באופן נדיר ביותר".

 

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.