הילד העברי הראשון: מי היה באמת איתמר בן אב"י, בנו של אליעזר בן יהודה?

 
עודכן 22:10 17/12/2016

בימים אלה יוצאת לאור בהוצאה מחודשת האוטוביוגרפיה של בנו של מחדש השפה העברית אליעזר בן יהודה. כשאיתמר כותב את סיפור חייו, אפשר להבין מה המחיר ששילם כשגדל בבדידות ושימש כשפן הניסיונות של הלשון המתחדשת

 
 
 
 
 

כדי שיהפוך לבן הארץ הראשון שדובר עברית, אליעזר בן יהודה החליט לנתק את בנו הבכור, איתמר בן אב"י, מרגע לידתו מהשפות השונות שנשמעו ברחובות ירושלים. רק אחרי מות אביו, כשאיתמר כותב בעצמו את סיפור חייו, אפשר להבין מה המחיר ששילם אותו ילד בודד, שנכלא בביתו עד גיל שמונה, כדי שישמע וידבר אך ורק עברית.


"הוא הרגיש שהוא לא מספיק, הוא חי תחת מצוות אביו והוא לא היה בטוח אם הוא מילא אותה עד הסוף", מסביר ד"ר אילן קוץ, פסיכיאטר, "אין לו קיום עצמאי אלא כילד העברי הראשון. ככה הוא ראה את עצמו והמחיר הוא שהוא לעולם לא מתבגר לגמרי".

 

>> לכתבות נוספות בחדשות 10:

האם הסלט הישראלי בריא פחות ממה שאנחנו חושבים?

הרשויות המקומיות מאיימות בשביתה עקב הקיצוץ בתקציב

ייתכן שאנה פרנק לא הוסגרה לידי נאצים - אלא נתפסה במקרה

 

 
איתמר בן אב"י בנו של אליעזר בן יהודה
איתמר בן אב"י בנו של אליעזר בן יהודה צילום : חדשות 10 - צילום מסך
 

הילד העברי נכשל בלימודי העברית בבית הספר ולאחר מכן החליט לנסוע ללמוד בפריז, ולאחר מכן בברלין. שחזר לארץ בן אב"י עבד בעיתונים של אביו והחל סגנון חדש של עיתונות, עיתונות צהובה, ואף המציא מספר מילים בעצמו. גיל חובב, נכדו של בן אב"י, מספר כי כשהיה בן אב"י עורך עיתון המציא את המילה "כייס", והמילה נכנסה לשימוש.

 

"הוא היה חצוף. הוא באמת היה פורע חוק", אומר חובב, "קראו לו 'נסיך יהודה', הוא היה הולך מכות והיה אומר שירה.
כשהוא נפטר, המשורר אביגדור המאירי ספד לו ואמר שכל חייו הוא נשא דגל תכלת השמיים ולובן השמש, או שמא היה זה עפיפון. הוא היה ילד עם דגל ואמונה רומנטית בלב, אבל לא תמיד עם יכולת להגשים את כל החלומות שלו".

 

 

 

גם לאחר שייסד את עיתון "דואר היום" ונסע בעולם לצורך גיוס כספים לישוב היהודי, בעיני כולם הוא נשאר "הבן של אבא". חזונו הפוליטי נכשל וגם כאיש עסקים בן אב"י לא הצליח. "איתמר בן אב"י רצה לחיות בשלום וחשב שיש מקום לערבים וליהודים פה וזה היה חזונו", סיפר איתמר, נינו של בן אב"י.

 

כשהגיע לגיל 50, איבד את הבעלות על עיתוני אביו, החליט לעזוב את הארץ, ולנסות את מזלו בארץ האפשרויות הבלתי מוגבלות, הלוא היא ארה"ב. "הוא סיים את חייו בניו יורק, כשהוא משולל אמצעים ולא במעמד שקיווה לו", מסבירה מיכל זמיר, סופרת ועורכת מדעית של "החצוף הארצישראלי", "האיש הזה היה באמת מנהיג ללא ממלכה והיה תלו כתר מנייר עיתון".

 

 

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.