"חזון בהקיץ": האם ישנו פתרון אלטרנטיבי לסכסוך עם הפלסטינים?

 
עודכן 21:58 23/11/2016

בפרק הרביעי בסדרת הכתבות: תסריט שני עמים במדינה אחת - מה יקרה אם לא תוקם מדינה פלסטינית? האנשים מימין ומשמאל שמאמינים שפתרון שתי המדינות כבר לא רלוונטי, מציעים פתרון מדיני חלופי לסיום הסכסוך. "צריך להוריד את הפרדיגמה של מדינת פלסטין מהפרק"

 
 
 
 
 

עדאל אבו סרור הגיע לשכונת וולאג'ה במזרח ירושלים החצויה לשניים: חציה ירושלמית וחציה פלסטינית, לאחר שהוריו היגרו לשכונה ב-48. שם הוא מגדל את שמונת ילדיו , ונאבק כבר שנים בכוונת העירייה להרוס את ביתו שנבנה ללא אישורים.

 

עדאל והבתים ההרוסים של שכניו ויתר השכונות הערביות הנמצאות מחוץ לגדר בירושלים, הפכו לשטח הפקר. לא פעם כר פורה לצמיחה של טרור, אולי תמרור אזהרה מפני סכנות הסטטוס קוו. בתוך הסטטוס קוו הזה צומחות תכניות אלטרנטיביות לסיום הסכסוך.

 

לכתבות נוספות בסדרה:

"חזון בהקיץ": האם מחנה השמאל הישראלי עדיין מאמין בפתרון שתי המדינות?

"חזון בהקיץ": בצל האינתיפאדות והפיגועים - תושבי ההתנחלות שמדברים על דו-קיום

יעלון בראיון ראשון: ניתן להגיע להסדר בלי לעקור אף יהודי או ערבי

 

פרופסור גדעון ביגר גאוגרף בעל שם, האיש שעומד מאחורי תכנית חילופי השטחים של השר ליברמן. הרעיון: שתי מדינות עם מקסימום הפרדה דתית. אזרחי ישראל הערבים המתגוררים סמוך לקו התפר במשולש ובוואדי ערה יסופחו למדינה הפלסטינית החדשה שתוקם, השטחים של אום אל פאחם וכפר קאסם יפצו על השארת חלק מהגושים בחזקת ישראל לפי ליברמן שמציע שלילת האזרחות הישראלית לכמאתיים אלף איש.

 

 
שתי מדינות עם הפרדה דתית. אביגדור ליברמן
שתי מדינות עם הפרדה דתית. אביגדור ליברמן צילום : תקשורת שר הביטחון
 

בגזרת הימין המתנגדים לתכנית 2 המדינות, פועלים גם הם להסדר מדיני: הפופולרית שביניהן היא של שר החינוך נפתלי בנט. "צריך להוריד את הפרדיגמה של מדינת פלסטין מהפרק. הלחץ הבין לאומי הוא כי אנו אומרים שיש להקים את פלסטין ואז לא עושים את זה", אומר בנט.

 

בשלב הראשון מציע יו"ר הבית היהודי סיפוח מסיבי של השטחים, החלת החוק הישראלי על שטח C בו מתגוררים רוב המתנחלים ומיעוט קטן של 50 אלף פלסטינים יקבל אזרחות.

 

 
"צריך להוריד את הפרדיגמה של מדינת פלסטין מהפרק". שר החינוך, נפתלי בנט
"צריך להוריד את הפרדיגמה של מדינת פלסטין מהפרק". שר החינוך, נפתלי בנט צילום : חדשוות 10
 

לא רק בימין מציעים חלופות לפתרון שתי המדינות המוכר, העיתונאי לשעבר מירון רפפורט, איש שמאל מובהק, כבר כמעט שילם בחייו על היוזמה שהוא מקדם, מציג כאן זוית אחרת שונה לחלוטין: סיפוח מלא של כל השטחים - כולל הפלסטינים - מצרף אליו כ-400 אלף ישראלים, 135 שכונות והתנחלויות תחת ישראל, וכ-4 מיליון פלסטינים תחת ריבונות ישראלית. אף מתנחל לא יפונה, כולם תחת חוק אחד - בעלי זכות הצבעה, הפלסטינים ייהנו מגבולות פתוחים ויחיו כאזרחים חופשיים. "אי אפשר לפתור את הסכסוך הזה בלי זכות השיבה", אומר רפפורט.

 

המשותף למרביתן של התכניות החדשות, היא הכרה של מחבריהן שהמציאות בשטח לא מאפשרת הפרדה ומדינית ופוליטית. קרוב לארבע מאות אלף המתנחלים שהתיישבו סביב ובין רצף ישובים של למעלה משני מיליון פלסטינים. השטח לא מחכה לפתרון, בגדה מתעצבת לה המציאות הדו לאומית וההנהגות הרשמיות של הישראלים והפלסטינים בוחרים במודע לגלגל את הסכסוך הזה גם לדור הבא.


תגובת עיריית ירושלים: "העירייה אינה מבצעת אכיפת עבירות בניה בכפר וואלג'ה. הסמכות לעניין זה נתונה בידי משרדי הפנים והאוצר, זאת כחלק מסיכום של גופים אילו למול משרד המשפטים. עיריית ירושלים פועלת לתת מענה לכלל התושבים בעיר, זאת בהתאם לאפשרויות ולמגבלות הביטחוניות הקיימות".

 

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.