חשיפה: פרקליטו של נתניהו מייצג את החברה שעומדת מאחורי עסקת הצוללות עם גרמניה

 
עודכן 22:14 15/11/2016

בעקבות חשיפת חדשות 10 כי ישראל תרכוש מגרמניה שלוש צוללות בשווי של יותר מ-1.5 מיליארד יורו, בניגוד לעמדת משרד הביטחון, התגלה כי פרקליטו האישי של ראש הממשלה מייצג גם את החברה הגרמנית שעומדת מאחורי העסקה, שנחתמה בסופו של דבר למרות ההתנגדות הגדולה

 
 
 
 
 

כשבוע לאחר שנחשף בחדשות 10 שישראל תרכוש מגרמניה צוללות בעסקה שנויה במחלוקת, נחשף כי פרקליטו האישי של בנימין נתניהו, דוד שמרון, מייצג את החברה הגרמנית שעומדת מאחורי העסקה.


הנציג בישראל של המספנה הגרמנית שאמורה לייצר את הצוללות הוא איש העסקים מיקי גנור, שמי שמייצג אותו הוא עורך הדין דוד שמרון. בקיץ האחרון הובילו השניים מהלך שנועד לשכנע שאת כלי השיט הללו צריכה לתחזק חברה שיקים גנור - ולא מספנת חיל הים כמו שקרה עד היום.

 

>> כתבות נוספות בנושא:

יעלון טרפד את הסכם רכישת הצוללות מגרמניה - אך הוא ייחתם בכל זאת

סערת הצוללות: נתניהו ניסה לקדם עסקאות נוספות עם גרמניה

 

 
ראש הממשלה בנימין נתניהו
ראש הממשלה בנימין נתניהו צילום : רויטרס
 

השניים נפגשו עם יו"ר ארגון עובד צה"ל ויו"ר ההסתדרות, ולא הצליחו לשכנע אותם מכיוון שהם רצו שהעובדים לא יתנגדו לכך מכיוון שהם צריכים שטח בנמל ואת הסכמת העובדים. השניים כן ידעו לספר שבחיל הים אוהבים את הרעיון ושאף היו להם פגישות עם מנכ"ל נמל חיפה, אנשי מספנות ישראל ועוד - פגישות שבחלקן לא השתתף שמרון.


בשבוע שעבר פורסם ששר הביטחון לשעבר משה יעלון ניסה לטרפד את עסקת קניית הצוללות מגרמניה, עסקה ששוויה מוערך במעל ל-1.5 מיליארד יורו, מכיוון שזו לא הייתה כלולה בתוכניות הרב-שנתיות של צה"ל ומשרד הביטחון. יעלון הגיע ללשכתו של ראש הממשלה נתניהו, והשניים ניהלו עימות שכלל גם צעקות. בתום העימות, הצליח יעלון לטרפד את העסקה - אך לזמן מוגבל בלבד.

 

 

לאחר שיעלון עזב את משרד הביטחון, ולמרות שצה"ל התנגד לעניין, נתניהו הודיע שישראל תרכוש בסופו של דבר את שלוש הצוללות. עוד התגלה כי עסקת הצוללות לא הייתה היחידה שנתניהו ניסה לקדם עם גרמניה: ישראל החליטה לרכוש ארבעה כלי שיט כדי לאבטח את קידוחי הגז בים התיכון, ולאחר פרסום המכרז בנושא נתניהו ואנשיו לחצו לבטל את המכרז - ולאפשר לגרמנים למכור את כלי השיט לישראל.

 

ראש הממשלה טען שהגרמנים ימכרו את כלי השיט בהנחה, ומנגד יעלון התנגד וטען שגם אחרי ההוזלה המחיר שלהם יהיה גבוה מדי. בסופו של דבר המכרז התקיים כרגיל, הגרמנים הורידו את המחיר לכלי השיט - וקיבלו את החוזה היקר.

 

 
הצוללת "אח"י תנין" שיוצרה בגרמניה (ארכיון)
הצוללת "אח"י תנין" שיוצרה בגרמניה (ארכיון) צילום : חדשות 10
 

תגובות בעקבות החשיפה

תגובת עו"ד דוד שמרון: "לא שוחחתי מעולם מול גורמי מדינה כלשהם בנושא הפרטת מספנת חיל הים ולא טיפלתי מול גורמי מדינה כלשהם בסוגיית רכש כלי שיט על ידי מדינת ישראל. אשר לפגישה עם יו"ר ההסתדרות, הרי נכון שסברנו שאם אכן תעבור תחזוקת חיל הים במסגרת הפרטית פעילות התחזוקה לגורם האזרחי, כי אז לא רצוי להגיע להידברות עם ההסתדרות. לא שוחחתי בעניינים אלה מעולם עם ראש הממשלה".

 

תגובת ראש הממשלה: "רה"מ נתניהו אינו מכיר את גנור ולא ידע על שום קשר בינו לבין עו"ד שמרון. עו"ד שמרון מעולם לא שוחח עם רה"מ נתניהו בעניין כלשהו הקשור ללקוחותיו. הסיבה היחידה לעסקה עם הגרמנים היא שיקולים אסטרטגיים ושיקולים כלכליים".

 

המחנה הציוני: "כשנתניהו מתבלבל בכל מה שהוא נוגע בו בין האישי לציבורי, בין האינטרסים שלו ושל מקורביו לבין האינטרס הציבורי - זה סימן שהוא יותר מדי זמן בשלטון. החשדות החדשים שעולים מתחקיר חדשות 10 לגבי ראש הממשלה מטרידים ואמורים להדאיג כל אזרח ישראלי - שלא סוחרים בביטחון ישראל. מבדיקת המבקר בעניין ורד סוויד שנפתחה היום והבדיקה הנוספת בעניינו, עולה התחושה שבכל מה שראש הממשלה נוגע בו עולה עננת שחיתות. לציבור נמאס מזה ובעיקר משלטון ללא גבולות שנמשך יותר מדי שנים".

 

תגובת ח"כ איציק שמולי (המחנה הציוני):"ניגודי עניינים מהסוג הזה יש רק ברפובליקת בננות ולא במדינת חוק, וחובה לעצור ולבדוק את ההסדר המושחת והמפוקפק הזה. נפנה ליועץ המשפטי לממשלה שיבחן בדחיפות את חוקיות העניין. הגיע הזמן שיהיה כאן חוק שיחייב שקיפות אינטרסים של כל גורם הפועל בשמו של ראש הממשלה או אחד משריה".

 

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.