מנהל האגף היהודי במשרד הדתות הכורדי: "בכורדיסטן אין שום סכנה בלהיות יהודי"

 
עודכן 22:20 24/10/2016

למרות שהיחסים בין כורדיסטן לישראל נשמרים בפרופיל נמוך, זו דווקא דואגת לקהילה שחיה בה. שרזאד מוסמאני, יהודי חובש כיפה שחובש על עניבתו את סמל מדינת ישראל, מספר על חיי הקהילה היהודית הקטנה בחבל הארץ הזו: "מדובר במאות משפחות מסוגים שונים, חלקם היו בישראל ושבו לכאן"

 
 
 
 
 

המספר המדויק של היהודים החיים בכורדיסטן אינו ידוע, אך לפי הערכות חיים באזור כמה אלפי יהודים. מנהל האגף היהודי במשרד הדתות הכורדי, יהודי חובש כיפה, סיפר על חייה של הקהילה הקטנה באזור.

 

"הדת היהודית היא אינה דת חדשה בכורדיסטן ולאף אחת מהדתות האחרות בחבל הזה אין איבה כלפי היהדות", מספר שרזאד מוסמאני, שעונד על עניבתו סמל של מדינת ישראל. "בכורדיסטן אין שום סכנה בלהיות יהודי ובלחבוש כיפה, אלא להיפך - זה משמח אותם כשרואים אותי עם הכיפה, אנשים באים לקראתי ומכבדים אותי".

 

>> כתבות נוספות אודות הקרב על מוסול:

גורמים באיראן מאשימים: עיתונאי חדשות 10 בעיראק - מרגל ישראלי

עשרות חמושים ומתאבדים מדאע"ש הרגו 30 חיילים עיראקיים

דאע"ש הוציא להורג 284 גברים ונערים ועוד 59 ממפקדי הארגון

 

 
"כשאני עם כיפה אנשים מכבדים אותי". שרזאד מוסמאני
"כשאני עם כיפה אנשים מכבדים אותי". שרזאד מוסמאני צילום : חדשות 10
 

היחסים בין ישראל לכורדיסטן קיימים כבר עשרות שנים, כבר החל משנות ה-50, אז עלו ארצה מרבית יהודי כורדיסטן, ועד סוף שנות ה-60 ואמצע שנות ה-70, כשישראל פעלה לתמיכה בכורדים ואימנה את כוחות הפשמרגה בניסיון לעודד הפיכה נגד השלטון העיראקי דאז. ישראל גם הצהירה בעבר בפומבי שהיא תומכת בהקמת מדינה כורדית עצמאית, זאת כחלק מאינטרסים שותפים לשני הצדדים - כורדיסטן מהווה אי של תמיכה במרחב עצום שעוין אותה וישראל היא מעין אחות לגורל משותף של עם נרדף.

 

הממשל הכורדי, שבראשו עומד הנשיא מסעוד ברזאני, מתנהל באופן עצמאי למחצה בתוך עיראק במעין אוטונומיה כורדית ושומר על פרופיל נמוך ביחסים עם ישראל. אם היהודים שנשארו בחבל אחרי גל העזיבה הגדול לישראל נאלצו להחביא את יהדותם מפני מפלגת הבעת' ששלטה אז, הממשל הנוכחי מאוד ידידותי ליהודים, והוא אפילו עזר לממן מאות אלפי דולרים כדי לשפץ שני בתי כנסת במקום.

 

 

"מדובר במאות משפחות מסוגים שונים, חלקם היו בישראל ושבו לכאן. יש יהודים שהתחזו למוסלמים במשך 60-70 שנה, זו בסך הכל הראשונה שבה אנחנו פועלים ואי אפשר לצפות מאדם שחי 70 שנה בזהות מוסווית לחשוף את עצמו בין רגע", סיפר מוסמאני. "במזרח התיכון, ישראל וכורדיסטן זקוקות אחת לשנייה כי יש לנו אויבים משותפים, כבר שנים רבות שהחיזבאללה והחמאס מבצעים מעשי טרור נגד ישראל. אותו הדבר לגבי כורדיסטן, בהתחלה זו הייתה מפלגת הבעת', אחר כך אל קאעידה ועכשיו דאע"ש, לכולם יש מוצא משותף".

 

"יש 23 מדינות ערביות בעולם והרבה אזרחים ערבים בורחים ממדינותיהם, אבל ערביי ישראל לא בורחים ממנה", הוא מסכם, "אותם ערבים שטבחו בכורדים בשנות השמונים מסתובבים כיום חופשי בכורדיסטן ואף אחד לא מציק להם, זה מוכיח לכולם שגם היהודים וגם הכורדים הם שני עמים שוחרי שלום".

 

 
כוחות הפשמרגה הכורדיים מתכוננים לכניסה למוסול
כוחות הפשמרגה הכורדיים מתכוננים לכניסה למוסול צילום : רויטרס
 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.