"מורה נבוכים": יחסה של היהדות אל הלא-יהודים שחיים בישראל

 
עודכן 22:25 09/10/2016

איך אפשר להתגבר על הקונפליקט שבין הטקסטים העתיקים בארון הספרים היהודי לבין החיים המודרניים והאם אפשר לגשר בין "אתה בחרתנו מכל העמים" לבין "בצלם אלוהים ברא אותו" ביחס היהודים אל הלא יהודים? הפרק השלישי בסדרת הכתבות של אבישי בן חיים

 
 
 
 
 

זוכרים את אובמה מדליק נרות חנוכה? תתקשו להיזכר מתי ראיתם למשל תמונות של הנשיא ריבליו או של ראש הממשלה נתניהו משתעשעים עם סנטה קלאוס למרגלות עץ אשוח כדי לכבד את המיעוט הנוצרי במדינת היהודים, ישראל.

 

הנה אירוע למשל שעורר סערה: ריבלין נלהב כהרגלו חטף ביקורת חרדית נוקבת אפילו על שותפותה של רבה רפורמית בהדלקת הנרות של אובמה.


לכתבות נוספות בסדרה "מורה נבוכים":

>>מורה נבוכים: מעמד האישה בין היהדות לחיים המודרניים

>>מורה נבוכים: דרכי ההתמודדות של היהדות עם הקהילה הגאה

 

 
להם אין בעיה להדליק נרות חנוכה. נשיא ארה"ב אובמה ורעייתו מדליקים נרות עם תלמידי ביה"ס הדו-לשוני בירו
להם אין בעיה להדליק נרות חנוכה. נשיא ארה"ב אובמה ורעייתו מדליקים נרות עם תלמידי ביה"ס הדו-לשוני בירו צילום : רויטרס
 

בשביל לסבך את העסק, רק נזכיר שגולת הכותרת של חנוכה הייתה ניצחון על ההתייוונות ודחיית ערכי העולם הגויי הנאור של אז: תרבות יוון.

 

ברוכים הבאים להתנגשות הגדולה: היחס לגויים כפי שהוא בא לידי ביטוי בחלק מהטקסטים במקורות שלנו מול היחס המתבקש על פי המוסר והערכים המערביים העדכניים סביבנו. יתרה מכך: על פי המוסר היהודי שלנו.

 

הפסוקים הבאים אמורים לבטא את היחס של העם היהודי אל העמים האחרים: "ברוך אתה ה אלוהינו מלך העולם שלא עשני גוי"  (מתוך סידור התפילה). "אתם קרויים אדם ואין אומות העולם קרויים אדם" (גמרא, יבמות, דף סא). "שפוך חמתך אל הגויים אשר לא ידעוך" (מתוך ההגדה של פסח). וגם: "הטוב שבגויים הרוג" (מכילתא, בשלח).

 

 

ד"ר מיכה גודמן, הוגה וחוקר המחשבה היהודית: "אתה קורא תנ''ך ואתה רואה צבאות יהושע שפלשו לארץ כנען ורצחו כאן וטבחו באוכלוסייה ולרבים מאיתנו זה צורם. מה הם עשו כאן? למה הם עשו את זה? זה עובר על אמנת ז'נבה".

 

גודמן מוסיף לדבר על ההתנגשות: "באים החילונים האתיאיסטים ואומרים: ספר שיש בו כל כך הרבה ברוטאליות ואלימות צריך להתנער ממנו. ומה קורה איתי? אני מרגיש שזה ברוטאלי אבל זה עדיין הספר שלי ואני במבוכה". נבוכים יחושו אותו דבר גם למראה קבלת הפנים לה זוכים מתפללים נוצרים לקבל מיהודים כשהם מגיעים לקבר דוד .

 

ד"ר תומר פרסיקו, חוקר דתות: "אנחנו יודעים שבמקום הזה כל שנה יש סכסוך סביב חג הפנטקוסט השבועות הנוצרי. ויהודים לא מאפשרים להם להתפלל או מנסים למנוע מהם להתפלל כי לכאורה הם נגד עבודה זרה בקבר דוד המלך. יש פה דוגמא מובהקת לחוסר בחופש דת לנוכרים באתר קדוש שהוא באחריות מדינת ישראל. ולמה? מטיעונים הלכתיים".

 

 

 

ד"ר פרסיקו מוסיף כי כתבי הקודש לא יכלו לחזות את ניהול המדינה המודרנית ולכן לא יכולים להתמודד עם הפלורליזם הבין דתי: "יש פה בעיה שמשותפת לכל מיני תנועות דתיות בזמן הזה, מסורתיות שמרניות שמנסות לחזור לאיזה שהוא עידן זהב. כאשר אין את הכלים בעצם בכתבי הקודש לנהל מדינה מודרנית על פי הדגם של פעם . יש פה מתח שלא יכול להיפתר".

 

בשיעור הדרכה הלכתי שמועבר לחובשים דתיים וחרדיים, אומר המדריך כי ישנו חיוב לטפל בלא יהודים שנפגעים, שכן אז היהודים עלולים להסתכן בכך שהאומות העולם לא ירצו לטפל בהם.

 

יהיו שיגידו שזו הדוגמא הקלאסית לרוח ההלכה: הרבנים, בהתאם למוסר היהודי, בעצם משנים את ההלכה היהודית הקדומה, העיקר שלא יהיה חלילה מצב לא מוסרי ששוכב גוי פצוע ויהודי לא מטפל בו: "לסיכומו של דבר אנחנו חייבים לחלל שבת על מנת להציל חיים של כל בן אדם, כל יציר כפיו של הקב''ה אנחנו מחוייבים להציל את חייו".

 

 

 

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.