ממונה הבטיחות שנלחם בליקויים באתרי הבניה של החברות הגדולות

 
עודכן 21:43 08/10/2016

ראובן בן שמעון נחשב עד לא מזמן לעובד מצטיין בחברת שיכון ובינוי, שם היה ממונה על בטיחות באתרי בניה. מצבו השתנה ברגע שהחל להתלונן על ליקויים באתרי הבניה. "הפכתי לעובד מנודה והחלו להתייחס אלי בתור מלשין"

 
 
 
 
 

אסון קריסת החניון ברמת החייל לפני כחודש כמעט נשכח, אבל השאלה למי יש כאן בכלל עניין בפועלי בניין - עדיין מהדהדת

 

דוחות ממשלתיים לשנים 2011-2015 מספקים תשובה עגומה על מצב הבטיחות בענף הבניה. 803 תיקים פתחה המשטרה בשנים האלה בגלל תאונות עבודה, אף אחד מהם - שימו לב - לא הסתיים באישום פלילי. השוואה בין ישראל לאירופה מציבה אותנו במקום מטריד במיוחד: פועלי בניין מתים כאן פי שלושה מאשר במדינות האיחוד.

 

לכתבות נוספות בנושא

>> פועל: "עובד 8 שנים ומעולם לא ראיתי פקח באתר בנייה"

>> "היה גג ועכשיו אין. הכל התמוטט": הדיווח מקריסת החניון

>> בתוך שעה: ארבעה פועלים נפצעו בתאונות עבודה, שניים מהם קשה

 

ראובן בן שמעון, יושב ראש הפורום למניעת תאונות עבודה, הוא בן 35, מתגורר בירושלים ביחד עם אימו ושני כלבים. עד לא מזמן הוא נחשב לעובד מצטיין בחברת שיכון ובינוי, שם עבד כממונה על בטיחות באתרי בניה. בשלב מסויים, כך הא טוען, הבין שבחברה לא דואגים לבטיחות כמו שצריך ועל רקע זה עזב את החברה.

 

לטענתו, ערמת המסמכים שהוא מחזיק בחדר השינה מוכיחים את זה. "עד 2015 נחשבתי לעובד מצטיין", מספר בן שמעון, "אבל ברגע שראיתי דברים שלא צריכים להיות, התלוננתי, ומעובד מצטיין הפכתי לעובד מנודה, החלו להתייחס אלי בתור מלשין".

 

 
האסון כמעט נשכח. מאמצים לאיתור הלכודים באסון החניון
האסון כמעט נשכח. מאמצים לאיתור הלכודים באסון החניון צילום : חדשות 10
 

"דרישת שיכון ובינוי - כמו תביעת השתקה"

שיכון ובינוי עשתה הכל כדי לקבל את המסמכים האלה בחזרה אבל נכשלה. בדיון משפטי, שנערך לפני כשבועיים, קבע בית הדין לעבודה כי הדרישה של החברה לקבל את המסמכים האלה בחזרה, כמו גם הדרישה שבן שמעון יחשוף לאיזה עיתונאים העביר את המידע, היא בגדר תביעת השתקה - תביעה שמטרתה "להרתיע מפני השמעת ביקורת או מפני חשיפת האמת".

 

הפרוייקט של שיכון ובינוי בחניון הארבעה בתל אביב הוא דוגמא טובה למה שבן שמעון הזהיר ממנו. ביולי 2013 הוא הגיע לאתר ובילה אינספור ליקויים - פירים פתוחים, היעדר מעקות הגנה, פועלים ללא ציוד מגן ואחרים שעובדים בגובה ללא כל אמצעי בטיחות. הוא כתב דוח חריף. שבועיים לאחר מכן פועל, שעבד לא רתום, נפל ונשאר משותק לכל החיים.

 

דוגמא נוספת היא פרויקט מרכז ההדרכה של המשטרה. בינואר 2013 הגיש בן שמעון דוח חריף על עבודה בגובה ללא מעקה בטיחות וללא ציוד מגן. חודשיים לאחר מכן הגיש דוח נוסף, גם הפעם על עבודה בגובה ללא מעקות בטיחות. באפריל 2013 הגיש דוח על העדר פיגומים ועבודה ללא ציוד מגן אישי, ב-28 באוגוסט על פירים פתוחים ועבודה על הגג ללא קשירה, ב-20 לדצמבר, על עבודה בגובה ללא מעקה בטיחות. בינואר 2014 פועל באתר נפל מגובה של שני מטר ונפצע קשה.

 

בחודשים האחרונים המלחמה שמנהל בן שמעון מול שיכון ובינוי הפכה להיות קרב שכל תעשיית הבניה עוקבת אחריו - קבלנים וחברות ענק, שעד היום עבדו מתחת לראדר, ועובדי בניה, שאף אחד לא ספר ופתאום נקראים להעיד בוועדות מיוחדות בכנסת.

 

בן שמעון הוא אחד המנועים המשמעותיים מאחורי הסיפור הזה - חברי כנסת, עיתונאים, פקידים במשרדי ממשלה - בן שמעון בקשר עם כולם. בין לבין התחבר עם עשרות משפחות שאיבדו את יקיריהם בתאונות עבודה. איך שלא הופכים את זה כל התעשייה רקובה מהיסודות, אבל מצמיחה בניינים לתפארת ורווחים חלומיים - והכל על הכתפיים המרוסקות של עשרות אלפי פועלי בניין שלא מעניינים אף אחד. לא בחייהם וגם לא במותם.

 

ארבעה חודשים עברו מאז נפל אל מותו מג'די סאלם, ההרוג ה-36 של שנת 2016, וגם התיק הזה ייסגר ככל הנראה מבלי שאף אחד יישלם את מחיר הרשלנות. ראובן בן שמעון, ביחד עם פורום קטן שייסד, הם מה שעומדים נכון להיום בין תעשייה שמגלגלת מיליארדים ורק רוצה לשכוח לבין מאות סיפורים כמו זה של סאלם, שאי אפשר שפשוט יתמוססו.

 

 
בקשר עם פוליטיקאים והתקשורת. ראובן בן שמעון
בקשר עם פוליטיקאים והתקשורת. ראובן בן שמעון צילום : חדשות 10
 

תגובות

מקבוצת שיכון ובינוי נמסר בתגובה: "אין אמת בטענותיו של בן שמעון לפיהן החברה אינה מקפידה על בטיחות בעבודה והעדיפה לצאת למלחמה נגדו. החברה רואה בבטיחות ערך עליון ומשקיעה משאבים רבים בתיקון ליקויים ומניעת תאונות".


עוד הוסיפה כי "בהוראת החברה הופסקה העבודה באתר ברחוב הארבעה לאחר שהתגלו בו ליקויים. עם תיקונם אישר מר בן שמעון עצמו את המשך העבודה. בפרויקט קריית ההדרכה פעלה החברה על פי תקן הבטיחות המחמיר ביותר. הליקויים תוקנו במהירות מרגע שאותרו".


לסיום מסרה כי "טענת וליצקי לפיה התבקש שלא לתעד ליקויים או לשוות 'רושם חמור פחות' לדוחות אינה נכונה. מיד עם קבלת המידע על האישורים הכוזבים כביכול הופסקה עבודת הקבלן והוגשה נגדו תלונה למשטרה. מנהל העבודה פוטר. נושא קריסת המנוף בפרויקט הרכבת הקלה נמצא בבדיקת בודק חיצוני מטעם מינהל הבטיחות.

סמנכ"לית שיכון ובינוי מסרה: "השיחה התנהלה ברגע של כעס. כוונתי הייתה שהבכיר הוא בעל מוניטין בתחום הבטיחות ושבמשרד הכלכלה מתייחסים אליו בכבוד ובהערכה. השיחה אינה מייצגת את עמדת החברה.

 

מחברת תאופיק נמסר כי "מג'די סאלם המנוח היה מודרך ומוסמך לעבודה בגובה, וסופק לו ציוד מגן אישי תקני. לפי תחקיר התאונה, קבלן המשנה והמנופאי החליטו על דעת עצמם להרים את קונסטרוקציית הגג באתר ללא אישור - וזו הביאה לנפילתו. אנחנו משתתפים בצער המשפחה".

 

ממינהל הבטיחות נמסר כי "דוחות הבירור באשר לנסיבות מותם של מג'די סאלם ונאוור חוראני הועברו למשטרה. אין בידינו מידע שיכול לבסס בדיקה באשר להתנהלות לא אתית, מעבר להקלטת הסמנכ"לית בשיכון ובינוי. בעקבות חקירה משמעתית נאלצו שתי עובדות להתפטר בגין דיווחים כוזבים".

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.