ערעור הפרקליטות התקבל: הרב פינטו לא ישוחרר ממאסר

 
עודכן 13:11 29/09/2016

בית המשפט המחוזי בלוד קיבל את ערעור המדינה על החלטת ועדת השחרורים של השב"ס להעניק שחרור מוקדם ליאשיהו פינטו, שהורשע בעבירות שוחד במסגרת פרשת "הרב והניצב". השופטים ביקרו את ועדת השחרורים בהחלטתם: "לא נתנה משקל ראוי למסוכנותו"

 
 
 
 
 

בית המשפט המחוזי בלוד קיבל היום (חמישי) את ערעור הפרקליטות על החלטת ועדת השחרורים של שירות בתי הסוהר, להעניק שחרור מוקדם לרב יאשיהו פינטו.

 

המשמעות היא שהרב, שנידון לשנת מאסר בגין עבירות שוחד בפרשת "הרב והניצב", יישאר במאסר. בהחלטתם מתחו השופטים אברהם טל, זהבה בוסתן ושמואל בורנשטין ביקורת על התנהלות ועדת השחרורים. "פינטו לא הוכיח בפני הוועדה ששחרורו על תנאי לא יסכן את הציבור", נטען בין השאר בהחלטה, "הוועדה לא נתנה משקל ראוי למסוכנותו של פינטו".

 

כמו כן טען ביהמ"ש כי קיים חשש שפינטו מקיים, וימשיך לקיים קשרים עם גורמים עברייניים. "עיון במידעים החסויים שהוצגו בפני הוועדה ובפנינו מעלה כי למשיב יש קשרים עם עבריינים וקיים חשש שאם ישוחרר ימשיך בקשרים אלה, גם אם בתקופת הרישיון ישהה הרחק מביתו", נכתב בהחלטה.

 

עוד נכתב: "איננו מקבלים את טענת המשיב לפיה מדובר בפגישות או בשיחות עם עבריינים שבאו אליו כדי להיוועץ בו או לקבל ממנו ברכת רב כמו אחרים, אלא במעשים חריגים שהתבצעו גם במהלך מאסרו ועמדו ברקע האירוע שבגללו חשש המשיב להשתתף בהליכים טיפוליים ובחינוך יחד עם אסירים אחרים".

 

>> כתבות נוספות על פרשת פינטו:

"שחרור פינטו - יריקה על קברו של אבי": בנו של אפרים ברכה בראיון ראשון

משפ' ברכה מתנגדת לשחרור פינטו: "התחרט רק על מנת להשיג שחרור מוקדם"

הרב פינטו בשיחות סגורות: קבלת השוחד הייתה פשע חמור

 

 
"האווירה הציבורית השפיעה ונכנסה לאולם הדיונים". הרב פינטו בניו יורק (ארכיון)
"האווירה הציבורית השפיעה ונכנסה לאולם הדיונים". הרב פינטו בניו יורק (ארכיון) צילום : חדשות 10
 

עו"ד רותם טובול, פרקליטתו של הרב פינטו הביעה אכזבה עמוקה מההחלטה ואמרה כי הרב יערער עליה לבית המשפט העליון. "לצערי הרב בית המשפט הוכיח היום שקיים דין אחד לכלל הציבור ודין אחר לרב פינטו", אמרה עו"ד טובול לחדשות 10.

 

"לא הייתה כל סיבה לדחות את בקשת הערעור של הרב אשר עמד כל התנאים לשחרור מוקדם בו עומדים כל האסירים", הוסיפה, "הרב הביע חרטה עמוקה וכנה ועמד בכל תנאי השיקום הדרושים, אבל לצערי האווירה הציבורית השפיעה ונכנסה לאולם הדיונים - מה שאסור שיקרה. בכוונתנו לערער לבית המשפט העליון מתוך האמונה שיש שופטים בירושלים, שם נדרוש את ליטרת הצדק המגיעה לרב כמו לכל אדם במדינת ישראל".

 

משפחת ברכה: "יש בנו מעט מן הנחמה שהיום הצדק ניצח"

 

משפחתו של תת-ניצב אםרים ברכה ז"ל בירכה על החלטת ביהמ"ש המחוזי. "אנו מברכים על ההחלטה ומודים לכבוד בית המשפט ולפרקליטות המדינה, על המסר החד והברור אשר הועבר היום - שמדינת ישראל, על כל זרועותיה, עומדת כחומה בצורה ומגנה על שוטרי וקציני משטרת ישראל, הנלחמים בשם החוק והצדק למען כל תושבי ישראל", נמסר מהמשפחה.

 

"למען שמירת ערכים אלה , הקדיש יקירנו תת ניצב אפרים ברכה ז"ל את כל חייו עד אחרון ימיו. יש בנו מעט מן הנחמה שהיום דרך היושר והצדק אותה התווה יקירנו , היא שניצחה", נמסר בנוסף.

 

הרב פינטו, אחת הדמויות המשפיעות והעשירות בישראל, נחקר באוקטובר 2012 יחד עם רעייתו בחשד כי ניסה לשחד את ראש אגף החקירות במשטרה, תת ניצב אפרים ברכה ב-200 אלף דולר לשם קבלת מידע אודות חקירה המתנהלת בעניינו, שעסקה במעילה בכספי עמותת "חזון ישעיה".

 

ב-2013 פנו פרקליטי הרב ליועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין והציגו בפניו חומרים לפיהם קיבל ניצב מנשה ארביב, מפקד יחידת להב 433 (שבה נחקרו פינטו ואשתו) טובות הנאה מישראלים המתגוררים בניו יורק ומקורבים לרב, בעת שארביב היה נספח משטרת ישראל בארה"ב.

 

סניגוריו של פינטו דרשו מהיועץ המשפטי לממשלה לסגור את התיק הפלילי נגדו בתמורה לעדותו המפלילה נגד ניצב בדימוס מנשה ארביב, שנאלץ לפרוש מהמשטרה. בספטמבר 2014 נחתם הסדר טיעון עם פינטו לפיו ישמש עד מדינה נגד ארביב ויודה בעבירות שוחד ושיבוש מהלכי משפט, בתמורה להקלה בעונשו.

 

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.