ניתוח קיסרי - כל מה שרצית לדעת ולא העזת לשאול

 
עודכן 10:14 22/09/2016

שוקלת לבחור בניתוח קיסרי במקום לידה רגילה? למרות שלעתים נדמה שזו הדרך הבטוחה יותר עבור היילוד והמלחיצה פחות עבור האם, יש לזכור את הסיבוכים האפשריים ולא להקל ראש. מתי ניתוח קיסרי הוא הכרחי ומהן ההשלכות על האם והיילוד?

 
 
 
 
 
צילום : יחצ
 

שיעור הניתוחים הקיסריים כיום בארץ הוא כ-20% מכלל הלידות. חלק מהניתוחים הינם ניתוחים דחופים בגין סיבות כגון מצוקת עוברית, עצירה בהתקדמות הלידה, מצג עכוז בלידה ועוד, וחלקם ניתוחים אלקטיביים, כלומר מתוכננים ומתוזמנים מראש.

 

מהן הסיבות לניתוח קיסרי?

לניתוח קיסרי קיימות סיבות אימהיות וסיבות עובריות.

הסיבות האימהיות הן הפחות שכיחות. מדובר במצבים בהם יש סיבה אימהית רפואית כמו לדוגמה אי ספיקת לב, שבהן לידה נרתיקית עלולה לסכן את האם. סיבות אלה אינן שכיחות.

בנוסף בשנים האחרונות  יש עלייה בשיעור ההריונות בגילאים אימהיים מתקדמים עקב העלייה בשיעור טיפולי הפריון וההפריות החוץ גופיות וישנה נטייה להיות קלים יותר בהחלטה לנתח יולדות  בגילאים מאוחרים, לפיכך סיבה זאת הפכה משמעותית.

אבל מרבית הסיבות לניתוחים קיסריים הינן סיבות עובריות, למשל:

  • מצבים בהם במהלך לידה נרתיקית הניטור העוברי מצביע על מצוקה עוברית ויש לחלץ את העובר מהר אולם אין תנאים מתאימים ליילוד מכשירני (לידת ואקום), במקרה זה הדרך המהירה היותר ליילד את העובר תהיה בניתוח קיסרי.
  • במקרים בהם העובר גדול מידי ואינו מתאים לתעלת הלידה, בעקר בנשים סוכרתיות אשר קיים חשד להערכת משקל העולה על 4 ק"ג - גם במקרה כזה מראש יבוצע ניתוח קיסרי.
  • עובר אשר נמצא במצג עכוז, כלומר החלק המתקדם בתעלת הלידה הינו עכוז ולא ראש - במקרה כזה לידה נרתיקית נחשבת מסוכנת מבחינת תחלואה עוברית ולכן היילוד יעשה בניתוח קיסרי.

 

 

מהן ההכנות לקראת ניתוח קיסרי?

במידה והניתוח מתוכנן (אלקטיבי) מגיעים יום טרם הניתוח למיון נשים ומבצעים בדיקות דם לקראת הניתוח.

 

כיצד מתבצע הניתוח?

ניתוח קיסרי מתרחש על פי רוב בהרדמה אזורית  הניתנת על ידי זריקה בגב (הרדמה אפידורלית או ספינלית). במקרים פחות שכיחים הניתוח יבוצע בהרדמה כללית. ראשית רוחצים את בטן היולדת, מחדירים קטטר שתן, מכסים את הבטן ומוודאים היטב שהאזור רדום כהלכה. מבצעים חתך רוחבי בקו הביקיני ומחלצים את הילוד דרך דופן הבטן. סוגרים את הרחם ואת דופן הבטן לפי שכבות. הניתוח אורך בדרך כלל כחצי שעה עד שעה.

 

מהם הסיבוכים?

אמנם שיעור הסיבוכים בניתוח קיסרי נמוך יחסית , אך כמו בכל ניתוח, גם בניתוח קיסרי עלולים להיות סיבוכים.

שיעור הסיבוכים בניתוח מתוכנן ויזום קטן יותר מאשר בניתוח חירום.

 

ברור שלידה נרתיקית שמתחילה ומסתיימת כלידה נרתיקית עדיפה מבחינת תחלואה הן לאם והן ליילוד, אך צריך לזכור שכאשר יולדת מתחילה לידה נרתיקית אין ערובה שהלידה אכן תסתיים כלידה נרתיקית, ולידה שמתחילה כנרתיקית ומסתיימת בניתוח קיסרי כרוכה בשיעור סיבוכים גבוה יותר לאם ולילוד, בהשוואה לניתוח שתוכנן מראש.

למרות ששיעור הסיבוכים נמוך, יכולים להיות סיבוכים לאם ולעובר היות ואנו, רופאי הנשים, מטפלים בשני מטופלים - האם ועוברה.

 

סיבוכים אימהיים יכולים להיות מיידים, כלומר במהלך הניתוח עצמו. למשל דימום או פגיעה באברי אגן סמוכים כגון שלפוחית השתן או המעי. שוב - לא מדובר בסיבוכים שכיחים, אך הם עלולים להתרחש .

סיבוכים מוקדמים שמתרחשים מיד לאחר הניתוח כוללים בעיקר זיהומים של איזור הצלקת העורית או הרחמית, ובמרבית המקרים ניתן לטפל בהם על ידי אנטיביוטיקה.

 

אולם הסיבוכים המשמעותיים ביותר הינם הסיבוכים המאוחרים הקשורים להריון הבא. לאחר ניתוח קיסרי נותרת ברחם צלקת. מדובר באזור דק מאד וחלש שעלול לא לעמוד בלחצי ההריון הבא בעיקר כאשר מתפתחים צירים, ולכן קיים חשש בהריון הבא שהצלקת תקרע. זהו מצב חירום מיילדותי שעלול לגרום לנזק לאם ולעובר. זהו סיבוך נדיר, אך שיעורו עולה ככל שעולה מספר הניתוחים באותה אישה. לכן אחרי ניתוח קיסרי אחד ניתן ללדת בלידה נרתיקית (הסיכון לקרע של הצלקת קטן מ 1%), אך אחרי שני ניתוחים ויותר ההמלצה הרפואית הינה ללדת בניתוח קיסרי מתוכנן.

 

מבחינת סיבוכים עובריים: מבחינה הגיונית נראה שטוב יותר לעובר לא לעבור תהליך של לידה כי בניתוח החילוץ נראה כביכול מהיר יותר ואולי פחות טראומתי , אך זה לא בהכרח כך וקיימת תחלואה נשימתית. בלידה נרתיקית, בעת מעבר בתעלת  הלידה יש אפקט מכאני של "סחיטת" ריאות העובר, כלומר יש יציאה של נוזלים מריאות העובר, דבר שמקל על  ילוד מבחינה נשימתית בשעות הראשונות לאחר הלידה. בניתוחים, כאשר העובר יוצא דרך  דופן הבטן ואין את תהליך "סחיטת" הריאות, עלולה להיווצר בעיה נשימתית חולפת. מחקרים מראים שניתן לצמצם את התחלואה הזאת כאשר הניתוח מבוצע מעבר לשבוע 39 להריון ולכן ניתוחים מתוכננים נקבעים לשבוע 39 ואילך.

 

אין ספק שהדרך המומלצת ביותר ללדת היא בלידה נרתיקית כדרך הטבע. יחד עם זאת צריך לזכור שניתוח קיסרי הוא בסך הכל בטוח ושהסיבוכים שציינתי אמנם לא שכיחים אך קיימים ולכן, כדאי לבצע ניתוח כאשר יש סיבה לכך.

מבחינת התאוששות - חשוב להקפיד על ניוד מוקדם. בכל זאת מדובר על ניתוח בטן ויכולים להיות כאבים. ניתן לקחת משככי כאבים ובמרבית המקרים ניתן לראות למחרת יום הניתוח את הנשים צועדות במחלקה.

 

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.