ממה עשוי השיער?

 
עטור מצחך תאים מתים
עטור מצחך תאים מתים
 
עודכן 15:02 24/07/2004
בלדד השוחי

ולמה הוא שם, לכל הרוחות? הלוחם בבורות מספר לנו הכל על השיערות, ומדקדק ברחל בתו הקטנה (והשעירה)

 
 
 
 
 
שלום בלדד, אחלה מדור.

השאלה שלי היא:

ממה עשויות שערות גופנו וכיצד הן גדלות? ולמה כשאנחנו קטנים עדיין לא גודל לנו שיער על הגוף?

אלמוני
 
אלמוני יקר,

תודה על המחמאה.

תרשה לבלדד לערוך לך היכרות רשמית עם זקיק השערה.
 

זקיק השערה

שערה נשפכת מהזקיק, בהגדלה מיקרוסקופית
שערה נשפכת מהזקיק, בהגדלה מיקרוסקופית
זקיק השערה הוא מערה זעירה בעור שלך. בקצה המערה יש צביר של תאים שמתחלקים במהירות אדירה ויוצרים את המבנה הבסיסי של השערה. הם מתחלקים ומתרבים עד שאין להם מקום במערה, והם "נשפכים" החוצה.
 
שערה מגולחת. משמאל גילוח בתער, מימין גילוח במכונה
שערה מגולחת. משמאל גילוח בתער, מימין גילוח במכונה
בזמן שהתאים הללו מתרחקים מהקצה הפנימי של המערה הם עוברים שינויים מרחיקי-לכת. בשלב הראשון הם מתים. הם גם מאבדים את הגרעינים שלהם (יחד עם המטען הגנטי). חלק גדול מהנוזלים שנמצאים בתוכם מתייבשים, ובאופן כללי הם הופכים למה שאנחנו מכירים בתור "שיער" - העשוי מקראטין, אותו חלבון קשה שמרכיב גם ציפורניים, קרניים ופרסות.

לכל היונקים יש שיער (אפילו לדולפינים), ותפקידו העיקרי הוא לשמור על חום הגוף ולהגן על העור מפני השמש. בני האדם נעים על שתי רגליים, גופם חשוף לשמש פחות מאשר גופם של ההולכים על ארבע, וכנראה שבגלל זה הם זקוקים לפחות שיער שיגן על גופם. מלבד זאת, הם יכולים ללבוש שיער של חיות אחרות.

בכלל, השיער שלנו כמעט והפך למיותר, ולראייה: אנשים רבים מגלחים את שיער גופם במידה זו או אחרת מבלי שהדבר יפריע להם יותר מדי. ועדיין, לכולנו יש שיער. גם לילדים קטנים גדל שיער על הגוף - אפילו לעוברים יש שיער עדין במיוחד (הקרוי "פלומה"), והם משירים אותו בתוך הרחם - אבל יש הבדל ברור בין צמיחת השיער אצל ילד לצמיחת השיער אצל בוגר.
 
אתה ודאי יודע שבגיל ההתבגרות שינויים הורמונאלים מחוללים מהפכה בגופנו. מגמתה העיקרית של המהפכה הזו היא להביא אותנו למצב שבו נוכל להמשיך את קיומו של הגזע. קוראים לה "בגרות מינית". כחלק מהמהפכה, הורמונים מורים לחלק מזקיקי השיער שלנו להתחיל ולגדל שערות עבות יותר, כהות יותר, ובאופן כללי מרשימות יותר.

למה אנחנו צריכים שערות כאלו? ולמה רק החל מגיל ההתבגרות? אני יכול לחשוב על שתי סיבות טובות:

1) ריח. ריכוזי שערות נמצאים מתחת לבית-השחי ובאיזור הערווה - איזורים ריחניים יחסית של הגוף. השיער עוזר לפזר את הריח ביעילות. אני יודע שזה נשמע קצת מוזר בחברה שבה כל-כך הרבה זמן וכסף מושקע בניסיון להעלים את הריחות הללו, אבל שימושם המקורי היה, כנראה, משיכת בני-זוג.

2) קישוט. כמו שציפורים מתקשטות בנוצות, בני-אדם מתקשטים בשיער. ובדיוק כפי שלטווס הזכר יש זנב גדול ומרשים, לגבר יש זקן יפה וגב שעיר לתפארה. שוב, משיכה של בני-זוג, לא משהו שצריך להשקיע בו לפני שמגיעים לבגרות מינית.

ועוד בונוס שאנחנו מקבלים מכל העסק הזה הוא ששיער הגוף הופך להיות סממן של בגרות מינית. זו דרך מצוינת להבחין בין ילדים לבוגרים כשאתה מחפש מישהו להתרבות איתו.

בהצלחה,

בלדד השוחי

גם לכם יש שאלה? שלחו אותה לבלדד, השוחי שיודע הכל
אימייל:bildad@nana.co.il
 

בלדד פותר תעלומות

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.