צער גידול הורים: המציאות של מיליון וחצי ישראלים שמטפלים בהוריהם הקשישים

 
עודכן 22:28 18/09/2016

הפרק הראשון בסדרת כתבות חדשה שעוסקת במציאות של למעלה ממיליון וחצי ישראלים - רובם בשנות החמישים והשישים לחייהם, שהפכו בשל אוזלת ידה של המדינה למטפלים הכמעט בלעדיים של הוריהם הקשישים. "באיזשהו שלב אמרתי 'טוב אני אעזוב את העבודה ואקדיש את הזמן להורים שלי כי אי אפשר להמשיך ככה'"

 
 
 
 
 

בלי שהבחנו בכך, החברה שלנו החלה להשתנות. בזכות התקדמות הרפואה תוחלת החיים עולה כל הזמן, שיעור הקשישים באוכלוסייה דוהר, ואיתו מספר הקשישים הסיעודיים. השינוי הזה מביא עמו דור הולך וגדל של ישראלים שמטפל בהוריו הקשישים, בדרך כלל תוך כדי עבודה פעילה וניהול חיי משפחה.


אנחנו מאחלים לעצמנו וליקירנו להזדקן בשיבה טובה, אבל תמונת המצב שמצטיירת כבר היום, והולכת רק להחמיר, נראית כמו שיבה רעה.

 

לכתבות נוספות:
השבתת הרכבת הגדולה מתחילה הלילה - איך היא תשפיע על הנוסעים?
המאבק על עמונה: בנט ושקד מקדמים הליך להריסת והעתקת המאחז
תיעוד קשה: החתן מ"חתונת השנאה" מתעלל בכלב במאחז רמת מגרון

 

 

 
מספר הקשישים הסיעודיים עולה. אילוסטרציה
מספר הקשישים הסיעודיים עולה. אילוסטרציה צילום : GettyImages/אימאג'בנק
 

נורית מילשטיין היא דוגמא לדור הסנדביץ'. הוריה עוד מעט בני 90, הכירו על האלטלנה ומאז לא נפרדו. נורית היא בתם היחידה ואם חד הורית בעצמה. לפחות פעמיים ביום היא עושה את הדרך הקצרה מביתה לדירת הוריה.

 

"לפעמים הייתי מגיעה אל אמא שלי בבוקר ואז עבודה, ואז אבא שלי. אתה לא יכול לעזוב את ההורה שלך לבד בבית חולים. אתה תעזוב אותו אתה לא יודע מה יהיה", היא מסבירה.


המספרים כמעט בלתי נתפסים: מיליון וחצי ישראלים מטפלים בבן משפחה קשיש, שני שליש מהם - מיליון - הם ילדי הקשישים. גילו של בן המשפחה המטפל עומד בממוצע על 55, מחצית מהם מתמודדים בעצמם עם בעיות בריאותיות שפוגעות בשגרת חייהם.

 

 

 
"אתה לא יכול לעזוב את ההורה שלך לבד". נורית מילשטיין והוריה
"אתה לא יכול לעזוב את ההורה שלך לבד". נורית מילשטיין והוריה צילום : חדשות 10 - צילום מסך
 

"זה להגיע מאוחר לעבודה ולצאת יותר מוקדם להרגיש לא נעים כי אתה כל הזמן מאחר. כל הזמן צריך לבקש ולהסביר ולהגיד ואז באיזשהו שלב כשבאמת הייתה קטסטרופה, אמרתי 'טוב אני אעזוב את העבודה ואקדיש את הזמן להורים שלי כי אי אפשר ככה'", אומרת נורית.


22 שעות בלבד - זהו המספר המקסימאלי של שעות שזכאי להם קשיש סיעודי, במצב החמור ביותר, מהביטוח הלאומי. אם מחליטה המשפחה להעסיק עובד זר צמוד, זה יעלה עוד אלפים רבים בכל חודש. לימדו אותנו לשנן את השורה: "אל תשליכני לעת זקנה", אבל נראה שאת המשפט הזה, שאנחנו זוכרים היטב, המדינה - שכחה.

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.