בית דיל הזהב: מי חוגג על פיקדונות המיליונים של דיירי הדיור המוגן?

 
עודכן 21:09 10/09/2016

יזמי הנדל"ן החלו להשתלט באחרונה על שוק הדיור המוגן בישראל, באמצעותו הם מצליחים להרוויח מיליונים על גבם של קשישי ישראל. למה חברות הדיור המוגן עברו בן רגע מהפסד לרווח, איך הפיקדון של הדיירים הולך לפח ומי הפעיל לחץ על שרי ישראל כדי שיבטלו הצעת חוק בנושא? • "תחקיר "המפצח"

 
 
 
 
 

דיור לא מוגן. יזמי הנדל"ן בארץ גילו בשנים האחרונות בוננזה חדשה, דווקא על גבם של קשישי המדינה. חברות נדל"ן מצאו שיטה חדשה, באמצעותה הם מרוויחים מיליונים - והאזרחים הוותיקים מפסידים.


כדי להיכנס לאחד מבתי הדיור המוגן בארץ צריך לשים פיקדון ראשוני של כמיליון שקלים וחצי בממוצע. עם זאת, הנכס נשאר בבעלות היזם - והדייר מאבד כל שנה כשלושה אחוזים מהפיקדון שלו. לאחר מותו של הדייר, היזם יכול לגבות פיקדון חדש במלואו מהדייר המוגן הבא.

 

>> לכתבות נוספות בחדשות 10:

אסון קריסת החניון בת"א: חולצה גופת הנעדר האחרון

ממשלת ארה"ב לאזרחיה: הפסיקו להשתמש באופן מיידי ב"גלקסי נוט 7" של "סמסונג"

התיק נחשף: כך פתרו את מקרה הרצח של נועה אייל ז"ל

 

 
דיור מוגן
דיור מוגן צילום : חדשות 10
 

עם זאת, החגיגה לא נגמרת כאן - במקום שערך הדירות בדיור המוגן ייחשב לפי הערך המקורי שנבנו, הוא מחושב לפי שווין הנוכחי, לאחר עליית הנדל"ן בכ-70% תוך עשור.


כך, לדוגמא, הפך ברגע המאזן של חברת "מגדלי הים התיכון", אחת מרשתות הדיור המוגן הגדולות בישראל, מהפסד לרווח. לפני השינוי הם דיווחו על מינוס 44 מיליון שקלים. אחרי השינוי זה הפך פתאום לפלוס 94 מיליון שקלים. קסם חשבונאי - שגרר לתחום את ענקי הנדל"ן.

 

 

אימפריית הקניונים עזריאלי השתלטה על חברות "אחוזת בית" ו-"פאלאס", ומתכננת לבנות בתי דיור מוגן במודיעין ובלהבים. "מגדלי הים התיכון" בונים מאות יחידות חדשות בגני תקווה, "בית בכפר" מתרחבים ו-"רובינשטיין" מתעתד לבנות בגבעתיים, חולון, ואולי גם בגליל ים.


אל המאבק הצטרפה לאחרונה חברת הכנסת נורית קורן, שמבקשת לחייב את היזמים לבטח את כספי הפיקדון באמצעות ערבות בנקאית - בדיוק כמו שקורה כשאתם קונים דירה מקבלן. אלא שאז היא נתקלה בלובי האגרסיבי של יזמי הדיור המוגן וטוענת כי הצעת החוק שלה נפלה בוועדת השרים לחקיקה.

 

 

תגובות:

איגוד בתי אבות ודיור מוגן בישראל: "ישנה מחלוקת באשר לקביעת בטוחה לא ריאלית כגון ערבות בנקאית, שתחייב כל בית דיור מוגן לשעבד מאות מיליוני שקלים לבנק - דבר שיוביל לקריסת הענף. האיגוד הציע חלופות להבטחת פיקדונות הדיירים, והוא מנסה להסדיר את החקיקה בהידברות עם משרדי הממשלה ועם עמותת הדיירים".


עו"ד שלמה שחר, המנהל המיועד של מוסד "נווה שולמית" בירושלים: "כספי הפיקדונות הועברו על ידי הדיירים עוד לפני כניסתו לתוקף של חוק הדיור המוגן המחייב הבטחת כספים על פי דרכים המוזכרות בחוק. בית המשפט בוחן בימים אלה הצעות להשבה מלאה או חלקית של הכספים".

 
  
 
תגובות
הוסף תגובה 0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.